obrechye.ru

Палачинки на рецепт Кефир

2011 година

Ова јадење е подготвено во речиси секое семејство. Во палачинка недела тие се печени во големи количини. Во палачинки завршете разни пломби: урда, џем, мед, кисела павлака, мелено месо итн. И може да јадете само така. Палачинка тесто тоа е свежо и квасец, и ова е веќе она што го сакате. Палачинки се направени на јогурт, јогурт, ријаженка, млеко. Тие можат да бидат дебели и тенки. Нема многу што да се подготви за готвење. И трошоците нема да бидат значајни. Како да направите палачинки Можете да изберете рецепт за себе од оние подолу.

Палачинки на јогурт рецепт 1.

Состојки: кефир (2 чаши), брашно (2 чаши), јајца (. 2 парчиња), растително масло (4, маса лежи ..), натриум карбонат (половина лажичка лежи ..), шеќер (6 маса лежи ..) Сол (нотка), стрмни врела вода (стакло).

Метод на подготовка:

Истурете го кефирот во садот. Пресече јајца и додадете во кефир. Постепено, мешајќи, покријте со шеќер, брашно и сол. Во чаша стрмни врела вода за гаснење сода, истурете го во тестото и измешајте. Потоа се става растително масло и се меша повторно. Загрејте го тавчето и подмачкајте го со растително масло. Користејќи сад, истурете го тестото во тава и испржете ги на двете страни.

Палачинки на јогурт.

Состојки: брашно (4,1 кг), квасец (. 25 гр), јајца (. 2 парчиња), путер (. 35 g), шеќер (2,5 маса лежи ..), јогурт (чаша) стопен путер, сол (краен случај), шеќер во прав.

Метод на подготовка:

Крзнето разредена во топла вода и оставете го 30 минути, а потоа додајте ги во брашното и измешајте. Вози јајца во тестото. Стави путер, сол и шеќер. Промешајте. Доколку е потребно, можете да додадете повеќе јогурт. Ставете го на топлина додека тестот не се зголеми во волуменот. Скршете ги палачинки во тава над топено путер. По печење посипете палачинки со шеќер во прав.

Палачинки на рецепт од јогурт 3.

Состав: Брашно (табела 5 лаги ..), јогурт (чаша), јајца (2 ЕЕЗ.), Шеќер (табела лежи ..), растително масло (1,5 маса лежи ..), путер (50 g). .

Метод на подготовка:

Јајцата претепаа со шеќер и малку сол, постепено додавајќи брашно. Мешајте за да додадете кефир и не оставајте грутки. Исто така, се става растително масло, со цел да се направи попогодно да се претвори палачинки. Свијте ја тавата и подмачкајте со зеленчук. Можете да го завиткате парче завој на вилушката, да го нанесете во масло и да го мастите тавчето пред да ја пржете следната палачинка. Тестото се шири на сад со лажица или лажица. По печење, маст палачинки со путер.

Палачинки на рецепт од јогурт 4.

Состојки: брашно (чаша), јогурт (чаша) вода (стакло), растително масло (2 маса лежи ..), јајца (2 ЕЕЗ.), Сода бикарбона (мали малку), сол (половина лажичка лежи ..), шеќер ( маса.).

Метод на подготовка:

Јајцата претепаа со сол, постепено фрлаа вода, а потоа и кефир. Сечи низ ситото со брашно помешано со сода. Потоа на малку, мешајќи да заспие во течност. Исто така, додадете растително масло и шеќер. СРЈ во тава до златно кафеава боја.

Палачинки со плескавица рецепт 1.

Состојки: ријаженка (2 чаши), јајца (2 парчиња), скроб (9 лажици), брашно (8 лажици),

сода (половина од чајните домови), сол (половина од листовите од чај), шеќер во прав (по вкус), растително масло (2 лажици), путер (50 грама).

Метод на подготовка:

Јајцата претепаа со ферментирано млеко, додавајќи растително масло, сол, шеќер во прав и сода. Се меша брашно со скроб, се наполнува со течност и се меша со миксер.

Тава и маснотии со парче маст. Истурете го тестото на средината на садот и рамномерно ставете ги на сите површини. Фрај на двете страни и маснотии со путер.

Палачинки на rivazhenka рецепт 2.

Состојки: брашно (600 гр.), Ryazhenka (200 g.), Јајца (3 парчиња.), Растително масло (100 ml.), Сол (3 g.).

Метод на подготовка:

Бит жолчки од јајца со сол, постепено фрлајте ферментирано ферментирано. Постојано мешање за да се прелива брашното што се пресекува низ сито. Одделно камшикување на белците во пена, а потоа мешање, истурете во тестото.

Загрејте го таванот и натопете ја со растително масло. Потоа извадете ја колбата потребната количина тесто, така што палачинка е тенка. СРЈ на двете страни, добиј шпатула и можеш да служиш на масата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бујна палачинки: рецепт за кефир во две верзииБујна палачинки: рецепт за кефир во две верзии
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Како да се готви квасец палачинкиКако да се готви квасец палачинки
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Пек тенки палачинкиПек тенки палачинки
Како да направите палачинки на јогурт со врела вода: различни опцииКако да направите палачинки на јогурт со врела вода: различни опции
Oladushki на кефир бујна со јаболка или бананаOladushki на кефир бујна со јаболка или банана
Палачинки со лососПалачинки со лосос
Палачинки со јогурт.Палачинки со јогурт.
Како да се готви палачинки на јогурт тенкиКако да се готви палачинки на јогурт тенки
» » Палачинки на рецепт Кефир