obrechye.ru

Салата `Плови`: класични и нови рецепти

Тешко е да се замисли празник без маса. Најпопуларните празник закуска се разни салати. Сите можности за нивна подготовка е тешко да се прочитаат. Но, скоро сите од нив се состојат од монотони производи и веќе се досадуваат. Затоа сакам да пробам нешто ново! За такви случаи би било пожелно да се понудат една необична, многу задоволувачка и оригинална салата "Плови". Изгледа убаво на секоја прославна маса, а исто така станува одлична варијанта за забавуване на неочекувано пристигнатите посетители.

компир чипови

Состојки за салата "Парус"

Овој мезе се подготвува многу брзо. Доволно е да потрошите само петнаесет минути од вашето слободно време. Единствениот недостаток на оваа закуска е нејзината висока калорична содржина.

Значи, за да го подготвиме ова јадење, ќе треба да ги подготвиме овие производи:

 • Пушена пилешки гради или пилешки гради со тежина околу 200 грама.
 • Конзервирана конзервирана конзерва.
 • 150-200 грама корења моркови.
 • Пакување на компир чипови, околу 80 грама.
 • Три пилешки јајца.
 • Три лажици майонеза од маслиново масло.
 • Сол и црн пипер.

Исто така, за декорација на подготвена "плови" салата со чипс, можете да подготвите неколку гранчиња од било какви свежи билки.

Рецептот за готвење

Пилешкото јајце се вари седум минути. По ладењето, ние чистиме и трепете на голем ренде. Пушено пилешко месо се сече на мали коцки. Чипс од компири, тие може да се земат со сечиј вкус, вреди да се скрши, фино, оставајќи неколку парчиња за декорација на закуската. Со корејски моркови се спојуваат сите вишок течност и малку го стиснат. Ова мора да се направи така што слоевите да не се шират. Можете да продолжите со дизајнот на салатата. Тоа е наредено во слоеви.

Првиот слој е сецкани пилешки гради. Ние го покриваме со тенок слој од мајонез. Потоа ставете слој моркови во корејски и сецкани пилешки јајца. Слој од мајонез. Потоа смачкана компир чипови. Ние салата ја отстраниме на ладно место околу половина час.

После тоа, ние случајно вметнуваме цели чипови во салатата. Поради нивната искривена форма, тие наликуваат на едро. По рабовите ние ја красат салатата со зелена боја.

салата плови

Нов рецепт

Во прилог на стандардниот рецепт за салата "плови", можете да подготвите една од неговите алтернативи. Овој мезе е уште повеќе срдечен, но во исто време тендер за вкус. За да ја подготвиме оваа верзија на салата "Плови", ќе ни требаат такви производи:

 • Две преработени сирење, најдобро е да се специјално дизајнирани за салата.
 • Три пилешки јајца.
 • Два средни компири.
 • Свинско, 200 грама.
 • Две или три кисела краставица.
 • Еден шеф на кромид.
 • Маринирани печурки, идеални за мед габа, 150-200 грама.
 • Мајонеза и трпезариска сол, ги земаме во вашиот вкус.

Исто така, за украсување закуски ни требаат неколку парчиња компир чипс и зеленчук од магдонос.

кисела печурка

Како да се купат

Оваа верзија на салатата "Плови" исто така е поставена на садовите. Но, прво треба да вриете компири, свинско месо и јајца. Исечете го месото на мали коцки, компири и јајца три на голем ренде. Маринирани краставици мелење по случаен редослед. Кромидот е излупен и лушпев. Со цел да се отстрани горчината, може да се изгоре неколку пати со вода што врие или маринирана во оцет со 9% шеќер.

Поставете ја салатата "Плови" слоеви:

 • Маринирани печурки (ако се големи, тие исто така треба да се смачкаат).
 • Кромид, мајонез.
 • Маринирани краставици.
 • Варено свинско месо.
 • Мајонез.
 • Компири и мајонез.
 • Крем сирење се меша со лук и мајонез.
 • Ретки јајца.

Неопходно е да се отстрани подготвената закуска на ладно место за два или три часа, така што салатата ќе натопи. Пред сервирање, ние красат со гранки од чипс и магдонос или во било кој ред.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Празнична салата од пушеле свинско месоПразнична салата од пушеле свинско месо
Готвење вкусни салати со пушеле пилешки гради и ананасГотвење вкусни салати со пушеле пилешки гради и ананас
Салата со грав конзервирана: рецепти, функции за готвење и освртиСалата со грав конзервирана: рецепти, функции за готвење и осврти
Вкусна и задоволувачка: салата со пилешки гради со печуркиВкусна и задоволувачка: салата со пилешки гради со печурки
Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.
Салата "Сончоглед" со пченкаСалата "Сончоглед" со пченка
Оригинална салата "Сончоглед" со пилешко, печурки и морковОригинална салата "Сончоглед" со пилешко, печурки и морков
Салата со лук и јајца. РецептиСалата со лук и јајца. Рецепти
Рецепти на салати од Pekinese зелкаРецепти на салати од Pekinese зелка
Вкусна салата со корења моркови и печуркиВкусна салата со корења моркови и печурки
» » Салата `Плови`: класични и нови рецепти