obrechye.ru

Салата "Минута". Рецепти

Сега ќе се разгледуваат рецептите за подготовка на салата "Минутка". Ова јадење е соодветно кога гостите се на прагот, и им треба нешто да ги третираат.

Рецептот е прв. Салата од домати и суви

Ова јадење се подготвува за неколку минути. Сите состојки за неговото создавање се достапни за секого, не се особено скапи.

За подготовка на салата "Минутка" ќе биде потребно:

 • три нозе на сол;
 • три домати;
 • 50 грама крекери;
 • едно сплотено сирење "Пријателство";
 • еден чешне лук;
 • листови од зелена салата (потребни за служење сад);
 • еден и пол лажици мајонеза;
 • зеленчук;
 • краен пипер.

салата минута

Чекор по чекор рецепт за готвење дома

 1. Прво, подгответе ги сите потребни компоненти. Спакувано сирење до замрзнувачот, за да се стврдне. Инаку, ќе биде тешко да се протрие и едноставно ќе се претвори во леплива чорба.
 2. Прво на сите, измијте ги доматите, а потоа ги пресечете со бруски со било која големина или парчиња.
 3. Потоа земете крем сирење. Намали го на мал ренде. Потоа ставете го во сад со домати.
 4. Потоа земете лук, четка и поминете низ печатот. Ставете ја во сад. Потоа додадете сол, мајонез и црн пипер.
 5. Потоа нежно мешајте ја салатата. На самиот крај, ставете ги круните. Направете го тоа пред да служите, за да не се натопени.
 6. Потоа земете зелена салата лисја, лежеше сад за нив. Потоа декорирајте го со сецкани билки.

Вториот рецепт. Салата со конзервирана грав и крутона

Сега разгледајте уште еден рецепт за салата "Минута". Ова јадење исто така се подготвува многу брзо. Процесот нема да трае повеќе од десет минути.

За готвење, ќе ви требаат:

 • една конзерва црн грав;
 • 300 грама варена колбас;
 • мајонез;
 • пакет на крекери;
 • две свежи краставици.

Процес на подготовка на салата

 1. Првично исечете ги колбасните ленти.
 2. Потоа, на ист начин, намалување на краставица.
 3. Потоа исплакнете го грав од сокот. Додај во салата.
 4. Потоа се става во круните и се става во мајонез. Измешајте ја садот. Пред да служите, можете да сол малку салата.

салата минута рецепт со слика

Рецептот е трет. Салата со јајца и сирење

За подготовка ќе биде потребно:

 • еден солени краставици;
 • две ул. лажици мајонеза;
 • 200 грама шунка;
 • три јајца (варен);
 • 100 грама сирење.

Рецепт за готвење: чекор по чекор инструкции

 1. Прво, пресечете ја шунка во коцки.
 2. Потоа земи сирење, решетки.
 3. Кисела краставица.
 4. Решетки јајца на ренде.
 5. Следно, распоредете ги сите компоненти со слоеви, размачкајте ги со мајонез.

салата минута рецепт со слика

Заклучок

Сега знаете како можете да подготвите салата "Минута", рецептот со фотографијата, презентиран во статијата, ќе ви помогне. Ви посакуваме среќа и пријатен апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Невообичаена салата со сирењеНевообичаена салата со сирење
Многу вкусна и здрава салата со лосос.Многу вкусна и здрава салата со лосос.
Салата `Анкл Бенс` за зимата: 2 начини на подготовкаСалата `Анкл Бенс` за зимата: 2 начини на подготовка
Салата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецептиСалата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецепти
Кулинарен рецепт за салата "Јин-Јан" - јадења за љубовнициКулинарен рецепт за салата "Јин-Јан" - јадења за љубовници
Салата со цреша доматиСалата со цреша домати
Салата со шунка и домати, брза подготовка на вкусна маса за гостиСалата со шунка и домати, брза подготовка на вкусна маса за гости
Подгответе салата со круни. РецептПодгответе салата со круни. Рецепт
`Ryabushka` или салата со пилешко и домати`Ryabushka` или салата со пилешко и домати
» » Салата "Минута". Рецепти