obrechye.ru

Рафинирани производи: карактеристики и штети

Постојат многу производи во продавниците. Секој од нив содржи свои придобивки, хранливи материи. Меѓу нив се рафинирани производи. Луѓето ги јадат секој ден, и дури не знаат за тоа, бидејќи не сите пакети имаат третман. Написот ќе ги разгледа карактеристиките на таквите производи.

Концептот на

Рафинирање се однесува на фабрички процес, во кој се врши целосно прочистување на производот. Постапката се користи во храната и металургијата. Природните производи се делат на делови за време на рафинирање, некои од нив се елиминираат во отпад, иако тие можат да имаат многу хранливи компоненти.

Некои такви отпадоци се потребни од страна на телото за нормална асимилација на производот. Следи дека ова не е полноправна храна, туку хранлива биомаса. Постојат разни рафинирани производи. Листата ќе биде прикажана подоцна.

Рајс

Од производот за време на мелење, да се елиминира ориз микроб и жито школка. Поради ова, житариците немаат важна компонента - витамин Б. Резултатот е рафиниран скроб, што е лесно сварлива јаглени хидрати.

рафинирани производи

Производот го нарушува нормалното функционирање на нервниот, кардиоваскуларниот, дигестивниот систем. Може исто така да има болка во мускулите, поради што се нарушуваат движењата. Со понатамошниот развој на болеста, се јавува парализа на рацете и нозете, ритамот на срцето е нарушен, а притисокот се намалува. Ова се должи на честата употреба на бел ориз.

Semolina

Рафинирани производи вклучуваат каша од каша. Изграден е од централниот дел на житото, кој се состои од еден скроб, и таму нема корисни супстанции. Оштетување на манга е содржината на фитин, што се меша со апсорпцијата на витамин Д и калциум.

Поради постојаната употреба на каша од каша, работата на стомакот е нарушена, имунитетот е ослабен. Но, производот се користи во исхраната. Исто така е корисно за пациенти кои страдаат од исцрпеност на телото.

Брашно

Производи од брашно се рафинирани производи. И белото брашно се смета за најштетно, бидејќи тоа е јагленохидратен "пудинг". Повисоката оценка ја претпочита најдобрата оценка. Пченицата се смета за концентрат на витамин Е - моќен антиоксидант. Но, во производството, тоа е штетно, бидејќи брзо се влошува.

листа на рафинирани производи

Во 1822 година, беше измислена мелница, чиј принцип се уште се користи денес. Тоа ви овозможува да добиете најквалитетно бело брашно. Технологијата на производство се базира на изолација на чист скроб од житото, но е бескорисно за здравјето.

Шеќер

Овој производ содржи "празни" калории. Со прекумерна потрошувачка на шеќер во телото, постои недостиг на есенцијални хранливи состојки, особено витамини А, Ц, Б12-ти. Ова е причина за метаболички нарушувања.

Растително масло

Со помош на рафинирање, маслото го губи својот мирис и седимент. Со таков производ се добиваат различни јадења. Но, за здравјето на луѓето нема никаква корист во тоа.

преработени јаглени хидрати производи

Рафинирани јаглени хидрати

Шеќер и скроб се рафинирани јаглени хидрати. Производите од овој вид редовно ги користат луѓето. Рафинираните јаглени хидрати не можат да бидат целата храна, на пример, овошје, мешунки, сладок компир. Тие се безопасни за телото.

Во природата нема рафинирани јагленохидрати. Листата на производи вклучува мед, шеќер, сируп од пченка, меласа, концентрирани овошни сокови. Тие се направени од природна цела храна, но не се менуваат со третман. Рафинирани производи вклучуваат слатки, алкохолни и безалкохолни пијалоци, крекери, чипс, брза храна, бел леб.

Штетен

Не вреди да се злоупотребуваат овие производи, бидејќи тие се штетни. Штетните ефекти се следните својства:

  • Зголемување на содржината на калории во храната.
  • Намалување на витамините.
  • Веројатно контаминација во случај на прекршување на стандардите за производство.
  • Висока содржина на јаглени хидрати, со што се зголемува шеќерот во крвта.
  • Губење на вкус и арома.
  • Замена на омега-3 аналог (омега-6), од која има рак, дебелина, дијабетес.
  • Соленоста на храната.

Дали е можно да се заменат производите?

Ако сакате да имате добро здравје, треба да купите нерафинирана храна што е во секоја продавница. Тешко е да се замисли животот без леб, но подобро е да не се јадат бухти и бухти повеќе од 2 пати неделно. Подобро е да ги замениме со полн леб и цели зрна.

рафинирани јаглени хидрати производи листа

Препорачливо е да се изберат маслинки, пченка и други ладни масла. Не секој може да купи такви производи, но тие треба да се користат барем за полнење на садовите. Овие масла го подобруваат вкусот на храната. Неполидниот ориз е подобро да не се избере, да се биде на диета, бидејќи тоа нема да ви овозможи да го добиете посакуваниот резултат.

Наместо рафиниран шеќер подобро е да се купи нерафинирано. Треба да биде повеќе жолта, бидејќи има многу вредни компоненти. Можете да го користите мед или трска шеќер. Нерафинираните производи се складираат помалку - тие треба да се користат побрзо. Јадењето здрава храна го зајакнува здравјето, па затоа е важно да се обрне внимание на изборот на квалитетен оброк.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики, корисни својства и хемиски состав на скробКарактеристики, корисни својства и хемиски состав на скроб
Храна за кучиња `Дарлинг`: рецензииХрана за кучиња `Дарлинг`: рецензии
Дали знаете каде се складираат протеините и јаглехидратите?Дали знаете каде се складираат протеините и јаглехидратите?
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Што е корисно за сурови јајца?Што е корисно за сурови јајца?
Најкомплетна листа на производи за доенска мајкаНајкомплетна листа на производи за доенска мајка
Не-прехранбени производи: Определување на трговијатаНе-прехранбени производи: Определување на трговијата
Храна за мачки 1 избор: опис на производот, добрите и лошите страниХрана за мачки 1 избор: опис на производот, добрите и лошите страни
Исхрана на доичка мајкаИсхрана на доичка мајка
Најсодржајниот крупен во светот: рејтингНајсодржајниот крупен во светот: рејтинг
» » Рафинирани производи: карактеристики и штети