obrechye.ru

`Алекс` - салата на нов ден

Салата се смета за еден од најдобрите ладни јадења во светот. Таа е подготвена во сите земји, и секаде е свој, посебен рецепт. И тоа не е изненадувачки. Впрочем, тоа е одличен прилог на секоја табела. Без разлика дали тоа е празник маса или топла семејна вечера. Без салата, нема ниту еден одмор.

Салати имаат голем број на предности: тие се корисни и вкусни и хранливи. И што е најважно, нема да се грижите дека ќе добиете тежина (ако не и злоупотреба на мајонез, се разбира).

Алекс салатаОбично салатите се направени од различен зеленчук, овошје, јајца, состојки од месо, млечни производи, додатоци за зачини. Облечен со оцет, мајонез, павлака, сончогледово масло или јогурт. Се сервира на топло јадење или се прави како закуска.

"Алекс" е салата која секој ја сака

Многу салати се измислени во светот. Најпопуларните од нив се: винегрет, "Оливие", "Мимоза", "Херинг под крзното", "Цезар" и други. Заедно со нив, можете да забележите и да ги сакате многу од "Алекс" - салата од печурки, домати и пилешко филе.

Неодамна, оваа салата добива многу популарност. Се повеќе и повеќе луѓе се привлечени од "Алекс" (салата) со тоа што е многу вкусна и има необичен и интересен вкус. И што е најважно, да се подготви оваа салата е многу лесно. За ова се потребни состојки како што се пилешко филе - 500 грама, печурки - 250 грама, сол вкус, 160-210 грама сирење, мајонез или павлака, домати - 3 бројот, и кромид - 1 парче, маслинки.

Рецептот за готвење

Многу љубители на ладни јадења, без сомнение, ќе изберат салата "Алекс". Рецептот за подготовка е:

1. Треба да го земате пилешкото филе и да го вари. По неколку минути го извадат од супа и го ставаат во фрижидер. По ладењето, производот се сече на мали парчиња.

2. Потоа доаѓаат печурките. Исечете ги на мали парчиња и додајте им кромид. Исечете кромид треба да се изпадне во топла вода и исплакнете со проточна вода.

салата алекс рецепт3. Домати се сечат во мали коцки.

4. Печурките со кромид и домати се додаваат во пилешкото филе.

5. Бришење сирење на голем ренде и ширење на готовата мешавина.

6. Веќе во речиси подготвената салата од филети, печурки, сирење и домати, вреди да се додаде мајонез или павлака, како и маслинки. После тоа, салатата е добро измешана. Можете да декорирате со зелена салата, копра, магдонос, грашок. Салата излегува убава, апетитен и целосна.

Поговор

Салата "Алекс" е подготвена. Послужете го тоа во ладна форма.

"Алекс" - салата хранлива и ќе биде пријатен додаток на секој празник. Гостите ќе уживаат во користење на ова јадење и ќе бидат воодушевени од владеењето на водителка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи салата од краставици и јајцаКако да се направи салата од краставици и јајца
Рецептот за салати без мајонез: идеи за готвење од целиот светРецептот за салати без мајонез: идеи за готвење од целиот свет
Ние ќе ги покриеме срдечна и корисна маса: салати со чадена градитеНие ќе ги покриеме срдечна и корисна маса: салати со чадена градите
Ние подготвуваме салата со колбаси и зеленчукНие подготвуваме салата со колбаси и зеленчук
Изберете рецепт за салати. Брз и вкусен е за насИзберете рецепт за салати. Брз и вкусен е за нас
Салата од колбраби: рецепт за готвењеСалата од колбраби: рецепт за готвење
Салата со грозје: егзотичноСалата со грозје: егзотично
Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.
Рецепт: салата со палачинкиРецепт: салата со палачинки
Салата од јајца: неколку вкусни рецептиСалата од јајца: неколку вкусни рецепти
» » `Алекс` - салата на нов ден