obrechye.ru

Бујна палачинки на Снег. Едноставен и брз рецепт

За повеќето луѓе тоа е појадок што е фундаментално. Тоа ви овозможува да го наслабнете телото, полнете го со енергија и давајте доволно сила за работа. Некој преферира каша за појадок, некој биди сендвич со колбаси и сирење.

Но, постои категорија на луѓе кои почнуваат денот со печење. Ви препорачуваме денес да готвите неверојатно вкусни палачинки на прекрасниот "Снежк". Овој рецепт е одличен пронајдок за млади мајки, кои брзо треба да направат појадок за своите ученици со тубови или капризул-градинки.палачинки со снежни топки

"Снежни топки"

Придобивките од живите бифидокултури пронајдени во ферментирани млечни производи се непобитни. Меѓу љубителите на кисело млеко е особено популарен пијалок "снежни топки". Тоа, за разлика од кефирот, има хомогена тендерска структура и има вкус на сладок вкус. Многу често пијалокот се користи во печење. Особено добри палачинки на "снег". Рецептот е многу едноставен и не трае долго за да се подготви.

Неопходни состојки

 • Две лажици вода.
 • 250 ml "снежни топки".
 • Едно пилешко јајце.
 • 250 грама брашно.
 • Половина лажичка сол и иста количина на сода.
 • Една лажица шеќер.
 • Растително масло потребно за пржење.

Процес на готвење

Палачинки на "снежни топки" имаат голем број на предности. Прво, употребата на "снежни топки" во рецептот ви овозможува да заштедите на употребата на гранулиран шеќер. Мала количина шеќер во јадење е значителен плус за фигурата и за здравјето во целина. Второ, не треба да користите квасец за да го подготвите садот. Кисело-млечните производи, измешани со сода, даваат одлична пена. Палачинки на "Снежка" се прекрасни и апетитни.

За да се подготви, ви треба длабок сад, во кој би било практично да се мешаат состојките. Ние се прелива во неа "снежни топки" и се кршат таму исто јајце. Ако сакате палачинки да имаат жолта заситена боја, тогаш додадете уште еден жолчка или земајте за готвење домашно "селце" јајца, кои се многу жолти во себе.палачинки на рецепт за снежни топки

Темелно се меша јајце смесата и кисело млеко пијат. Додадете постепено вода, малку сол и лажица шеќер. Измешајте брашно и сода во посебна чинија. Потоа постепено додадете ја оваа сува мешавина на тестото.

Важно е дека тава на која планирате да се пече палачинки во "Sněžka" беше добро загреана. Ние го истуриме маслото. Чекаме да се загрее правилно. Во меѓувреме, може да се подготви чаша вода. Потребна е за да се избегне лепење на тестото на лажицата.

Обидете се да истурете палачинки едни од други. Тестото е течно и има тенденција да се шири многу. Затворените палачинки на "снежни топки" ќе се држат заедно, и ќе биде палачинка. Како по правило, во просек тавче има околу четири или пет sundowners.

Со што да им служи на фритерите на "снежни топки"

Секој кулинарски експерт или нутриционист ќе каже дека вистинското интересно служење на садот е половина од успехот. Појадок не е исклучок. Со она што може да ви служи палачинки на "Sněžke" (рецептот е опишан малку над), така што садот многу гладни домаќинства со само еден од нивниот изглед?палачинки со снег на снег

 • Се топи парче путер на водена бања. Додај во него малку топло млеко, шеќер или мед. Истурете ги чашите што служат и служете на масата. Тука во таква мешавина на палачинки на "Снег" е задоволство.
 • Комбинирајте го омекнат путер со портокалова сируп. Размачкајте со блендер или миксер до густа. Подмачкајте ги фриттерите со кремот и сервирајте.
 • Бришење на јагоди со шеќер. Разредете во посебна сад една лажичка компир скроб. Комбинирајте го скроб и шеќерот "јагода". Ставете ги садовите на бавен оган. Доведете се до вриење. Олади се. Во последната фаза, можете да додадете малку ванилин шеќер или половина вреќа ванилин.
 • Фунта една чаша боровинки и една чаша шеќер. Додајте во мешавината малку кора од лимон и три лажици ореви од зеленчук. Таквата мешавина може да се размачка со палачинки или да се служи во сад, каде што самите гости ќе извалкаат колачи.палачинки на снежна топка бујна рецепт
 • Со блендер, камшик три лажици мед. Штом се претвора во бело, додадете сто грама омекнат путер. Во заклучок, додадете лимон или кора од портокал.
 • И, се разбира, никој не го откажал готовиот домашен метеж, џемови и џем. Послужете на маса она што е веќе тестирано и само го сакаше вашето домаќинство. Во овој случај, појадок сигурно ќе се јаде до последната трошка.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да направите прекрасни и вкусни палачинки од риба за млекоКако да направите прекрасни и вкусни палачинки од риба за млеко
Едноставен рецепт за деликатни палачинки со кефирЕдноставен рецепт за деликатни палачинки со кефир
Палачинки со кисело млеко: рецептПалачинки со кисело млеко: рецепт
Совршено јадење за доручек: палачинки од тиквички со лук и сирењеСовршено јадење за доручек: палачинки од тиквички со лук и сирење
Детали за тоа како да направите палачинки од тиквичкиДетали за тоа како да направите палачинки од тиквички
Бујна палачинки: рецепт за кефир во две верзииБујна палачинки: рецепт за кефир во две верзии
Палачинки и палачинки на серумот. РецептПалачинки и палачинки на серумот. Рецепт
Научете како да готви вистински палачинки со јаболка. Универзален рецептНаучете како да готви вистински палачинки со јаболка. Универзален рецепт
Вкусно зеленчук сад: палачинки frittersВкусно зеленчук сад: палачинки fritters
Американски палачинки: рецепт од холивудски филмАмерикански палачинки: рецепт од холивудски филм
» » Бујна палачинки на Снег. Едноставен и брз рецепт