obrechye.ru

Бисквити со скроб: рецепти за домашна печење

Бисквити со скроб се готват брзо и лесно. Ова миризливо печиво ќе биде одличен додаток на чаша кафе или чај. Во написот се прикажани три рецепти со различни дополнителни состојки.Домашна колачиња со скроб

Клешни домашна колачиња со скроб

Листа на производи:

 • на 0,2 кг брашно (степен било) и маргарин;
 • жолчки од јајца - не повеќе од три;
 • варено кондензирано млеко (потребно за декорација);
 • за 1 лажиче. кора од лимон (во рендана форма) и екстракт од ванила;
 • бел шеќер - доволно 150 гр;
 • сецкани ореви или чипс од кокос - по вкус;
 • сода бикарбона - 0,5 лажици;
 • 0,3 кг пченкарен скроб;
 • прашок за пециво - 2 лажици.

Процес на готвење

 1. Во сад, комбинирајте го преливото брашно со скроб. Додадете сода и прашок за пециво. Примената тежина додека чистеме настрана.
 2. Во друга сад, камшик бел шеќер и путер. Еден влегува во жолчки. Ние се меша добро.
 3. За мешавина на слатко масло, додајте рендан екстракт од кора од лимон и ванила. Ние го мачкаме тестото додека не се добие хомогеност. Не е потребно да го чистите во фрижидер. Веднаш превртете го тестото во слој, чија дебелина не смее да надмине 5 мм. Исечете кружни колачи со калапи (дијаметар - 4 см).
 4. Загрејте го рерната. Бисквити со скроб се шират во плехот за печење. Ставивме во рерната. Се пече додека дното на црниот дроб е замачкано. Обично овој процес трае 8-10 минути.
 5. Ние ги добиваме нашите колачи од рерната. Понатаму го правиме ова: ние подмачкуваме со кондензирано млеко едно колаче, а одозгора го ставаме вториот круг од трошливото тесто. Исечете ги рабовите на десерт во сецкани ореви или кокос струготини. Ви посакуваме пријатен чај!

бисквити со скробен рецепт

Можност за колачи за маснотии на скроб и какао

Неопходни состојки:

 • земаме 300 гр брашно (пченица) и путер;
 • две јајца;
 • за 50 g скроб и какао во прав;
 • 0,2 кг шеќер во прав.

Детални упатства

Чекор # 1. Излеземе сè на работната површина, од која ќе подготвиме колачиња со скроб.

Чекор број 2. Во длабок сад, победи вистинската количина путер. За 1 суп.л-патки. л. ние воведуваме прав, а не запирање на процесот на камшикување за секунда. Во иста сад, ние прво се скрши едно јајце, а потоа и второто. Solim.

Чекор бр. 3. Во друга чаша, комбинирајте го брашното со какао во прав и прелиениот скроб. Резултирачката мешавина се инјектира во масло од масло и јајце. Размачкајте ги сите овие состојки. Тестото не треба да биде премногу дебело.

Чекор бр. 4. Покријте ја тавата со еден слој од пергамент. Со помош на кулинарски кеси, почнуваме да "исцедиме" колачиња. Минималното растојание помеѓу нив е 3-4 см.

Чекор број 5. Во топла рерна, ставаме сад за печење со содржината. На 200 ° C, бисквитите со скроб ќе бидат подготвени за 8-10 минути. Ако вашите деца и вашиот сопруг сакаат да пукнат, тогаш можете да им служите печива со топлина и топлина. И љубителите на меки бисквити нудат да го оладат, а потоа го отфрлиме за некое време. Изборот е ваш.домашен бисквити со скроб

Бисквити со скроб (рецепт без јајца)

Намирници:

 • фин шеќер (или подобро - прав) - 0,5 чаша;
 • 220 гр парче путер;
 • 1/3 дел од чаша скроб;
 • 1 лажиче. ванилин (незадолжително);
 • неколку чаши брашно.

Практичен дел

 1. Измешајте ги парчињата путер со шеќер, поставувајќи го миксер со голема брзина.
 2. Веднаш штом масата ќе стане бујна, во неа заспие целиот скроб и frac12 - чаша брашно. Повторно, вклучете го миксер на целосна моќност.
 3. Истурете малку повеќе брашно во масата. Го собираме тестото во сад. Доколку е потребно, додадете брашно. Поради тоа што има многу масло, не се држи до прстите. Не го вадете тестото во фрижидер. Веднаш ќе се тркаламе со мали топки од него.
 4. Покријте го крошна со фолија. Сега поставете ги идните колачиња, оставајќи малку простор за нив.
 5. Останува да се испрати тавата во загреаната рерна (180 ° C). Нашите пријатни очекувања ќе траат 20-25 минути. Колачињата излегуваат руди и ароматични (кога додаваат ванилин на тестото). Само вкусно!

Бисквити со скроб

Во заклучок

Ние делевме со вас три прекрасни рецепти за колачиња врз основа на скроб. Се надеваме дека таквата печива подготвена дома ќе биде успешна за вашето домаќинство и гости. Посакуваме секого да има кулинарски успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Палачинки чоколадо - брзо и вкусноПалачинки чоколадо - брзо и вкусно
Cupcake со јаболка, ореви и циметCupcake со јаболка, ореви и цимет
Домашни мафини, вкусни рецепти за печењеДомашни мафини, вкусни рецепти за печење
Како да се готви маник со урда?Како да се готви маник со урда?
Пита со лимон - вкусна и едноставнаПита со лимон - вкусна и едноставна
Палачинки се густи во квасец.Палачинки се густи во квасец.
Учење да се пече палачинки на скробУчење да се пече палачинки на скроб
Коктел рецепт за торта со сирење - подарок за сладок салон!Коктел рецепт за торта со сирење - подарок за сладок салон!
Диететски колачиња без маргарин и путерДиететски колачиња без маргарин и путер
Запиши го рецептот за каубој и секогаш ќе имаш нешто вкусно на чај!Запиши го рецептот за каубој и секогаш ќе имаш нешто вкусно на чај!
» » Бисквити со скроб: рецепти за домашна печење