obrechye.ru

Како да се подготви `Манон` - салата од зеленчук, со пилешко и сирење

Кулинарски експерти знаат многу салати рецепти. Ова е ладно јадење од месо, печурки, зеленчук или овошје, зачинето со путер или сос. Состојките можат да бидат многу различни, мешани или изложени на слоеви на садови.

Во статијата ќе ви кажеме како да подготвите "Манон" - салата од зеленчук, како и неговата сорта со пилешки гради и сирење. Ова ладно јадење е подготвено многу брзо и едноставно, дури и водечката водителка ќе се справи со процесот. Голема предност е фактот дека производите за салата се наједноставни, излезот е нискобуџетно, но многу вкусно и задоволувачко јадење.

Состојките

Манонска салата со пилешко

Како да се направи "Манон"? Салата е подготвена од такви производи:

 • Кромид - 2 средни глави.
 • Компири - 2-3 клубени со средна големина.
 • Краставички со краставички - 2 парчиња.
 • Цвекло - 1 парче или 2 парчиња медиум.
 • Моркови - 1 голем.
 • Јајца на пилешко - 3 парчиња.
 • Лук - 3 големи дентикули.
 • Мајонез - 1 мал пакет. Содржината на масти треба да биде најмалку 67%.

Како да се направи "Мадон" (салата) од овие производи, да се прочита на.

Процес на готвење

манна салата

Ја купил сите производи наведени погоре, треба да се вари варени јајца, да се готви до подготвен зеленчук - компири, моркови, цвекло. Лукот мора да биде смачкан со лук или многу ситно сецкан со нож и се меша со мајонез.

Сега поставете ги слоевите на зелена салата по следниов редослед:

 • на дното на садот со големи страни, ставете ситно исечен кромид, подмачкајте го со сос од лук и мајонез;
 • потоа изложи слој на варени компири, рендан на голем ренде, на врвот на компирот повторно покријте со зачини со лук;
 • третиот слој е направен од ситно сецкани кисела краставичка;
 • четвртиот слој е рендано цвекло, измешано со лук сос - ако ретката не е доволно слатка, нејзиниот вкус може да се подобри со лажичка шеќер;
 • понатаму изложени голем рендан морков, кој повторно се намачка со зачинета мајонез;
 • последниот слој е смачкана јајца.

Сега "Манон" е подготвен! Салата ќе ги задоволи гостите со свој вкус. Ако сакате, може да се украсени со зелен кромид, копар или магдонос.

Манонска салата со пилешко и сирење

Кога го подготвувале ова ладно јадење во класичниот рецепт, претприемничките домаќинки направиле некои промени:

 • првиот слој е направен од сечкани пилешки гради (0,5 кг), варени во солена вода со зачини;
 • последниот слој е фино рендано тврдо сирење.

Во овој случај, "Манон" е салата не само вкусна, но исто така многу срдечна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салата "Ананас со пилешко и ореви". Опции за готвењеСалата "Ананас со пилешко и ореви". Опции за готвење
Готвење и убаво украсена празник салата со кокошки и печурки слоевиГотвење и убаво украсена празник салата со кокошки и печурки слоеви
Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.
Оригинална салата "Сончоглед" со пилешко, печурки и морковОригинална салата "Сончоглед" со пилешко, печурки и морков
Салата "Бојарски": готвење рецептиСалата "Бојарски": готвење рецепти
Празнични салати во слоеви. Избор на рецептиПразнични салати во слоеви. Избор на рецепти
Подготвуваме свечена закуска - салата со пилешко, печурки и сливиПодготвуваме свечена закуска - салата со пилешко, печурки и сливи
Како да се подготви салата? Повеќекратни рецептиКако да се подготви салата? Повеќекратни рецепти
А срдечна салата Бонапарта: како да се готви?А срдечна салата Бонапарта: како да се готви?
Дали некогаш сте пробале пилешка салата со сливи?Дали некогаш сте пробале пилешка салата со сливи?
» » Како да се подготви `Манон` - салата од зеленчук, со пилешко и сирење