obrechye.ru

Салата "Столични" - вкусна сорта

Ова јадење има толку многу можности за готвење. Ова е еден од најпопуларните рецепти за салата. Многу претпоставуваа што ќе се дискутира. Салата "Столични", во различни опции за готвење, чест гостин на празнични празници и само семејни оброци. Оваа статија нуди неколку рецепти за ова јадење.

Да почнеме со наједноставната верзија. Како главна состојка ќе користиме риба. Вие не може да земете мрсна морска риба. Ние го претворуваме во малку солена вода. Потоа се излади и се сече на мали парчиња. Исто така, претходно се вари јајцата. Ние ги исечеме во истите не големи парчиња. Компири треба да се варат во униформа, така што тоа не е многу водени. После тоа, излупете го од кора и се сече на мали парчиња. Исечете ги солени краставици. Салата остава Ние го спуштаме за кратко време во ладна вода. Ова ќе им даде нов изглед, и тие ќе бидат полесно да се измијат. Потоа оставете ги најдобрите листови за декорација на салатата, а остатокот се сечат во тенки ленти. Сега треба да ги измешате сите состојки и да додадете сол по вкус. Можете да посипете малку црн пипер. Ние ја пополнуваме салата со мајонез. Земеме сад сад и го стави преостанатите лисја на зелена салата во неа. На нив ставивме салата "Столични". Ние го красат садот со убаво исечени варено јајце и зеленчук.

Салата "Столични" со пилешко не е помалку вкусна. За нејзина подготовка ќе бидат потребни околу 200 грама пилешко месо. Варете пилешко додека не се готви. Може да земете пилешко филе или гради, со што ќе се поедностави технологијата за готвење. Одделете ги коските од пулпата и исечете го пилешкото на мали парчиња. За декорација на салата оставаме тенки долги парчиња, по можност да ги намалиме градите. Пред вриење компири во униформа и пилешки јајца. Кога ќе се изладат, исечете ги на мали коцки. Потребни ни се два средни компири и три јајца. Едно јајце останува за декорација. Солени краставици (2 парчиња) исто така се сечат на коцки. Сега ги поврзуваме сите производи и ги додаваме зелен конзервиран грашок. Како облекување, ние користиме мајонез од која било содржина на маснотии. Сол, ако е потребно, додадете по вкус. Во оваа салата "Митрополит" можете да додадете и сецкани зеленчук. Но, ова не е задолжителна состојка, и затоа го ставаме во наша дискреција. Ние се шириме салата слајд на плоча и на крај красат со сецкани долги ленти на зелен кромид, јајца и гранчиња од секое зеленило.

Кои други состојки се користат за да се направи "Митрополит" салата. Рецептот, прикажан подолу, вклучува неколку видови месо. За подготовка, потребни ни се 100 грама говедско, свинско и пилешко. Ние исто така вриеме 1 морков, 4 јајца и колку компири. Од производите се уште треба да се готви два кисела краставичка, еден кромид, половина конзерва од конзервиран грашок и половина конзерва од пченка. Сите состојки се сечат на мали коцки. Ние им додаваме пченка и грашок. Се е многу добро измешано. Потоа по вкус и арома посипете сол и црн пипер. Додај мајонез. Тука е неопходно да не се претера тоа, така што салатата не е премногу течна. Но, недостатокот на мајонез ќе го направи сува и не е вкусна. Пред да служите, можете да го дополните садот со билки.

Па, и, се разбира, многу подготвуваат салата "Stolichny", со користење како состојка колбас или шунка. Еве рецепт за ова јадење. Земеме околу 300 грама шунка, една конзерва грашок, 4 варени јајца, половина сијалица, еден варен морков, 4 средни варени компири, 3 кисели краставички и мало јаболко. Во јаболкото ние лупиме и отстрануваме јадрото. Сите компоненти се сечат на мали коцки, а потоа се мешаат. Грашокот се зема од тегла и се нанесува во салата. Потоа, ако е потребно, можете да додадете сол и бибер. Потоа, пополнете го јадењето со вашиот омилен мајонез и сервирајте го на масата.

Салата "Столични" може да се подготви според различни рецепти, но во секој случај излегува вкусно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата масаРастителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса
Рак салата со краставица - вкусна комбинација за секојдневни и празнични менијаРак салата со краставица - вкусна комбинација за секојдневни и празнични менија
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Салата од морска храна "Море коктел"Салата од морска храна "Море коктел"
Прекрасна салата со маслинкиПрекрасна салата со маслинки
Марсејска салата. Различни опции за готвењеМарсејска салата. Различни опции за готвење
Салата "Малата сирена": рецепти за готвење вкусно и деликатно јадењеСалата "Малата сирена": рецепти за готвење вкусно и деликатно јадење
Салата од кисели краставички: рецептиСалата од кисели краставички: рецепти
Салата со кисела краставициСалата со кисела краставици
Вкусно јадење - ладна пушена салата од скушаВкусно јадење - ладна пушена салата од скуша
» » Салата "Столични" - вкусна сорта