obrechye.ru

Салата "Зима" - вкусна и убава

Без салата, нема ниту еден празник. Тие се одлична декорација на празничната маса, го стимулираат апетитот и донесуваат разновидност во храна. Подготовка на салати, треба внимателно да ги следите правилата за санитација, бидејќи многу производи не се подложени на термички третман, и затоа не се дезинфицираат. Подгответе ги по можност пред сервирање. Но, со преработените производи, не треба да се брза, бидејќи салатата мора да се натопи за два часа. Во спротивно, ќе биде сува и без вкус.
Декорација на салата не го оставајте без внимание. Поубавото јадење, толку повеќе аппетит. Затоа, украсување на салата, покажуваат максимум креативност и имагинација.
Нудам неколку рецепти, кои, сигурен сум, ќе ве задоволат.

Салата "Зима"

Производите што ни се потребни се наоѓаат во секој фрижидер.
Значи, ни треба: банка на грашок, четири големи компири, моркови три, три кисели краставички, варени колбаси, четири јајца, мајонез.

Подготовка: компири и моркови стави во тава, истурете вода, запали и гответе додека зеленчукот не е подготвен. По ладење и пилинг.

Варете јајцата со тврдо варени.

Колбас, моркови и јајца се сече на мали коцки.

Краставици се сечат на мали парчиња.

Сите производи се мешаат во салата сад, ние се шират грашок без течност и да се пополни со мајонез.

Подобро е да се посолат садови, пред да го ставите на масата, бидејќи некои производи може да го стартуваат сокот.

Зимска салата со печурки

За подготовка ќе ни требаат: два компири, две солени или кисела краставица, две средни моркови, 200 грама дивокоза, тегла зелен грашок, две јајца, зелен кромид, мајонез, сол и растително масло.

Метод на подготовка: моркови и компири се чистат, се варат и се сечат на коцки.

Варени тврдо варени јајца и намалување на краставици на мали парчиња.

Ставиме тава на огнот, истурете го растителното масло и пржете ги сецканите печурки.

Сите производи се поставени во салата сад, сол ако е потребно и се истури со мајонез.

Салата "Зима со печурки" е украсена со сецкан зелен кромид.

Да земеме малку од тоа и да му служиме на масата.

Салата "Зимска вечер"

Потребни ни се: две пушеле шунка, два средни домати, две бугарски пиперки, парче сирење, малку ореви, две чешниња лук, свеж магдонос, бибер, мајонез, сол и калинка за декорација.

Подготовка: се сече сече на средни парчиња.

Домати се мои, исушени и исечени на коцки.

Бугарскиот пипер се чисти од семиња, се мијат и исекуваат на коцки.

Оревите се скршени.

Ние сирење на сирење во мали коцки.

Лук ситно уништен.

Магдонос е измиен, исушен и ситно рендан.

Во чаша ги шириме сите производи, бибер, сол и сезона со мајонез.

На површината на салата извлекуваме мрежа од мајонез и декорација со зеленчук и калинка.

Му служиме на маса во ладилник.

Салата "Зимски сон со портокали "

За да се готви ова оригинално јадење, ви се потребни две средни портокали, еден краставица, 250 грама пилешки филе, мајонез и брокула.

Подготовка: пилешко филе готвач додека не се подготви во солена вода.

Брокулата е поделена по должината на црно и ја отсекува ногата. Во тенџере со вода што врие, прво ги фрламе нозете, бидејќи тие се готват подолго, а потоа и со црнило. Вода малку podsalivayem. Подготвената зелка се отстранува и остава да се излади.

Краставица фино сече на коцки.

Оринџ заедно со кора е поделен на два дела, ја извлекуваме пулпата и ја пресекуваме во коцки.

Броколи и мали нозе се уништуваат.

Сите состојки се ставаат во длабока чаша, додадете мајонез и добро се мешајте.

Ставете ја смесата во портокалови чаши и декорирајте ги со зелена боја.

Салата "Зимски сон со портокали" подобро се служи во ладна форма.

Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусна салата со чадена колбасВкусна салата со чадена колбас
Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.
Салата "Херинг под крзно палто". Рецептот за готвењеСалата "Херинг под крзно палто". Рецептот за готвење
Мимоза салата со розова лосос - декорација на празничната масаМимоза салата со розова лосос - декорација на празничната маса
Печурки салата од шампињониПечурки салата од шампињони
Многу вкусна и здрава салата со лосос.Многу вкусна и здрава салата со лосос.
"Ракчиња под крзно палто" е салата за сите прилики"Ракчиња под крзно палто" е салата за сите прилики
Како да се подготви салата? Повеќекратни рецептиКако да се подготви салата? Повеќекратни рецепти
Салата од говедско црниот дроб. Готвење рецептиСалата од говедско црниот дроб. Готвење рецепти
Салата од конзервирана храна - брза и вкуснаСалата од конзервирана храна - брза и вкусна
» » Салата "Зима" - вкусна и убава