obrechye.ru

Карактеристики, корисни својства и хемиски состав на скроб

Без оглед на тоа што ги сакаат и обожавателите на здрави диети, а скробот е важна компонента во исхраната на една личност. Се смета за важен извор на енергија на луѓето. Но, како што веруваат лекарите, употребата на оваа компонента може да предизвика метаболички нарушувања. Затоа е важно да се знае составот на скроб, како и правилата за негова употреба.

Опис

Тоа е бела кршлива супстанција, понекогаш жолтеникава. Прашокот нема мирис и вкус. Компонентата не се раствора во ладна вода, но кога се поврзува со него, ослободува коллоидни честички, чија концентрација формира слатка, дебела маса. Ако скроб се нанесуваат со прсти или се стегаат во дланката на твојата рака, тогаш ќе има скришно. Звукот се должи на триењето меѓу зрната едни на други. Тие не се распаѓаат дури и под такво влијание.

составот на скроб

Скроб е во разни растенија:

 • банани;
 • грашок;
 • манго;
 • грав;
 • клубени и корени.

Составот на скроб влијае на неговата калорична вредност - 313 kcal на 100 g. Оваа бројка е одлична за активни и силни луѓе кои постојано трошат многу енергија. Во овој случај, производот ќе биде корисен за телото.

Видови

Скроб се случува:

 • компир;
 • пченка;
 • пченица;
 • ориз;
 • соја;
 • тапиокак.

Пченичен скроб се користи за печење леб. Таа има својство на апсорпција на вода за време на месење. За време на процесот на печење, супстанцијата е желатинизирана, учествувајќи во формирање на трошка леб. Кога производот се чува, пастата старее, што го прави лебот тешко.

составот на скроб и целулоза

Скроб од ориз е идеален за правење сосови, десерти, сирупи. Тапиока создаден од кесави. Пастата ќе биде повеќе вискозна од пченка производ. Примени го за да направите супи, сос.

Скроб е сложен јаглени хидрати, кои се поделени во природни (зеленчук, овошје, мешунки) и рафинирани (брашно и производи од него). Вториот вид на производи се смета за штетен.

Што се состои од компирниот скроб?

Составот на скробот е различен. Таа содржи многу едноставни шеќери, собрани во долги синџири. Ова е составот и структурата на скроб. Единица 1 од синџирот е гликоза, која во телото е извор на енергија. Составот на компирниот скроб е како што следува:

 • Микроелементи - фосфор, калциум, калиум.

Состав на пченкарен скроб

За проверка на квалитетот на производот се користи ГОСТ 32159-2013. Во продавниците, мора да купите стоки направени врз основа на овој документ.

хемиски состав на скроб

Според тоа, составот на пченкарен скроб е како што следува:

 • вода - 14-16%;
 • киселост - 20-25 кубни метри. см;
 • протеин - 0,8-1%;
 • SO2 - 50 mg / kg.

Адитиви од други скроб не треба да бидат. Во скроб на овој вид е малку селен, манган, магнезиум, натриум, цинк.

Опции за добивање

Хемискиот состав на скроб може да се разликува во зависност од суровината. Впрочем, може да биде компир, пченка, ориз, пченица, сорго. Секој производ се карактеризира со својства и достапност на дополнителни компоненти.

Ако производот се добива од зрна, масата е натопена и нанесуваат за да ги отстранат ембрионите од семето. Остатокот е секундарно земјата, а потоа супстанциите се одделени од неа и се сушат. Како резултат на тоа, може да содржи минерални компоненти и витамини. Таквата постапка се изведува со компири, но наместо да се елиминираат ембрионите, сокот и кожата се отстрануваат.

Обично, создавањето на скроб се базира на обработка на компири. Клубени содржат околу 25% од оваа супстанција. И во житарките таа е присутна во опсег од 65-80%. Компирот се користи почесто, поради нејзиното дробење, опремата не се скрши брзо во споредба со мелење на жито.

Користете

Производот се користи во прехранбената индустрија. Од него се подготвуваат желе, сосови, креми, колбаси, колачи. Во повеќето колбаси, постои точно скроб, кој се додава за да се добие густа конзистентност. Обично тоа служи како згуснувач на производот и врзувањето на течноста во неа. На пример, да се добие желе или мајонез. За ова се користи модифициран скроб.

составот и структурата на скроб

Овој јаглени хидрати се користат и во други области:

 1. Во фармакологија се користи како филер во препарати кои имаат форма на таблети. Се додава на детски прав, масти. Со тоа се подготвуваат сирупи, напивки, сорбитоли и глукоза.
 2. Во медицината, се користи за интоксикации, гастритис, чирови. Скроб совршено ја штити мукозната мембрана на желудникот и цревата. Производот ги елиминира поттикнувањата на потпетиците, ја отстранува иритацијата на кожата, intertrigo.
 3. Козметиката подготвува маски и креми од производот. Таквите формулации имаат ефект на негување и омекнување. Средствата не предизвикуваат алергии, се користат за сите видови на кожа.
 4. Во целулоза и текстилна индустрија. Производот е потребен за обработка на хартија и се смета дека е негово полнење. Составот на скроб и целулоза им овозможува да ги користат во различни области. Во текстилниот сектор се користи за обработка на материјали.

Победа и штета

Важно е да се знае составот и својствата на скроб. Производот е заситен со енергија. Тоа е поради тоа што присуството во зрна, житарици, леб, колачи и житни култури се хранливи. Скроб со висока содржина на амилоза е т.н. цревен масажер. Што се дели полошо во споредба со еден производ кој се состои од амилопектин, затоа формира грутка во цревата што ја стимулира нејзината работа, кој го подобрува варењето на храната. Корисна особина на производот е способноста да се обнови телото по промената на нивото на шеќер во крвта кај дијабетес.

Но, скроб има штетни својства. Со него, лицето брзо добива тежина поради содржината на голем број калории. Производот е совршен за луѓе кои се движат многу. Во спротивно, тој нема контраиндикации.

Дневен курс

Скробот под дејство на киселина се подложува на хидролиза, по што се претвора во гликоза. Тоа ќе биде главен извор на енергија во телото. Затоа, за добро здравје, едно лице треба да консумираат одредена количина скроб.

Доволно е да се јаде каша, пекара и тестенини, мешунки, компири и пченка. Во храната треба да се додадат најмалку малку од трици. Дневната стапка е 330-450 грама.

состав на компир скроб

Бидејќи скроб се смета за комплексен јаглени хидрати, се користи во случај кога не постои можност за честа храна. Производот се трансформира поради гастричниот сок, секретирајќи ја потребната гликоза за телото. Потребата за производ се намалува со заболување на црниот дроб, со мал физички напор, а исто така и со работа, за што е потребен брз внес на енергија.

Недостаток и вишок

Неопходно е да го користите производот во умерени количини за да не му наштети на телото. Со недостиг, лице страда:

 • слабост;
 • брз замор;
 • чести депресии;
 • намалување на имунитетот;
 • намалена сексуална желба.

Но, има вишок на скроб. Потоа следат следниве знаци:

 • главоболки;
 • тешка тежина;
 • намален имунитет;
 • раздразливост;
 • проблеми во тенкото црево;
 • запек.

Избор

При купувањето, обрнете внимание на датумот на производство, на интегритетот на пакувањето, недостатокот на грутки. Производот не треба да има стврднување. Присуството на бел прав е важно. Со мелење, се формира карактеристична скрипка. Производот се чува до 5 години во запечатен контејнер.

состав на пченкарен скроб

Пченкарен скроб е многу погоден за подготовка на крем и сунѓерска торта. Изгледот е сличен на брашното со највисок квалитет. Киселли се подготвуваат од компир скроб. Производот се користи за печење урда и овошни колачи. Има снежно-бела боја.

Подготовка

Можете да готвите скроб дома. Ова бара мали, замрзнати и повредени компири. Мора да се измие, исчисти. Распаднати и многу валкани области мора да се елиминираат. Потоа компирите се нанесуваат на ренде, поминале низ мелница за месо. Но, можете да го уништат.

Во широк басен или тава, истурете ладна вода. Масата треба постепено да се става во сито и да се потопува во контејнер, да го трие чорбата, да го измие скробот, истурете вода на врвот. Каша треба да се исцеди.

состав и својства на скроб

Од карлицата треба да ја исцедите чистата вода за да не го промените скроб на дното. Потоа се истура во ладна вода, се меша и се дозволува да се смири. Водата се исцеди, а скробот се пренесува на хартија или крпа за сушење. Тогаш производот се пребарува и се чува на суво место.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мономер од скроб е она што соединението?Мономер од скроб е она што соединението?
Скроб за маски за лице - здрава и млада кожаСкроб за маски за лице - здрава и млада кожа
Калорична содржина на овошје и зеленчукКалорична содржина на овошје и зеленчук
Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?
Што е скроб и во која храна е содржана?Што е скроб и во која храна е содржана?
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Скроб - што е тоа? Видови и примена на производотСкроб - што е тоа? Видови и примена на производот
Скроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скробСкроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скроб
Карактеристики и калорична содржина: ориз тестениниКарактеристики и калорична содржина: ориз тестенини
За време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидратиЗа време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидрати
» » Карактеристики, корисни својства и хемиски состав на скроб