obrechye.ru

Пилешко во сос од портокал: брзо и оригинално

Печен пилешко може да изгледа како едноставно и обично јадење за празнична празника, за што добрите домаќинки сакаат да јатват храна не само вкусна, туку и оригинална. Сепак, пилешкото во сос од портокал е одлична можност да ги изненади гостите со пикантен вкус и оригинална порција. Покрај тоа, лесно е да се подготви и не зема многу време.

Пилешко со сок од портокал

Маринада суптилностите

Сокот од портокал му дава на птицата невообичаен арома на цитрус, а аскорбинската киселина во својот состав го прави месо сочно и нежно. Дека пилешкото во сос од портокал испаднало безгрешно, неопходно е да се набљудуваат некои правила.

 • За маринада не е неопходно да се купи сок во продавницата, премногу слатка и исполнета со конзерванси, бои и други хемикалии кои апсолутно не се потребни за месо.
 • Месото е маринирано во сок со висок квалитет и, што е многу пожелно, свежи портокали. Расипаното овошје не е соодветно, ќе му даде непријатен вкус на садот.
 • Пилешко месо не треба долго маринирање. Можете да го оставите месото во сок за ноќ, но обично се потребни од три до четири часа за пилешкото да ги апсорбира аромите на зачини и вкусот на цитрус.
 • Ако нема доволно време, тогаш сечењата се сечат со нож - така што ќе избледне за еден час или два.
 • Пилешко во сос од портокал не треба да се маринира во алуминиумски садови, бидејќи аскорбинската киселина реагира хемиски со алуминиум и се распаѓа. Најдобро е да се користат емајлирани контејнери, нерѓосувачки челик или стакларија. Алтернативно, птицата може да се стави во пакет.
 • За да го направите месо натопено со сок, треба да се сврти од време на време.

Подготовка на месо

Пилешко во сос од портокал може да се готви цели трупови или да се исечат на делови. Трупот изгледа поубаво на масата, но со парчиња помалку проблеми. Месото, така маринован, е одлично за печење во рерна во едноставно јадење, во ракав или под фолија, во казан со зеленчук, пржење во тава, печење на скара или како шејп-кебаб.

Сокот вкуси дури и не многу млади пилешки, но подобро е да се избере свежа и млада птица која не е подложена на повторени циклуси на замрзнување / одмрзнување.

Пред да готвите, месото треба да се измие и суши со хартиени крпи. Кожата и вишокот на маснотии, некои домаќинки се отстранети за да ја направат храната безопасна. Сепак, руди кората го прави финалното јадење повеќе празнично и апетитивно, а месото со маснотии е помало.

Печени пилешки

Маринирање

Количеството состојки во маринадата зависи од тежината на месото. Можете да користите само сок од портокал, лук, растително масло, црн пипер и сол. Но, понекогаш додадете ѓумбир, сенф, мед, омилени зачини за птицата. На кратко, има широк простор за кулинарски експерименти. Маринадата се врши на следниов начин:

 • Во маслиново или растително масло, додајте рендан или смачкан лук.
 • Од портокали го истиснуваат сокот и го намалуваат или решеткаат на кора од лимон.
 • Измешајте ги сите состојки, измешајте ја пиперка и сол.
 • Ако има желба, додадете други зачини и производи.
 • Труп птица или парчиња птици со маринада, подобро е целосно да го потопат месото во него.
 • Маринирајте на ладно место барем неколку часа, претворете го трупот или тресете го пакувањето.

Рецепт: пилешко во сос од портокал во рерната

Состав:

 • пилешко труп или делумни делови - 1,5 кг;
 • растително масло, но подобар квалитет маслиново - 80 ml;
 • портокали - 700 g;
 • лук - 3-4 чешниња;
 • бибер, зачини, сол - по вкус.
Пилешко со порции со портокали

Подготовка

Маринирано месо. Ставете го трупот или парчињата во сад за печење и испратете ја во загреана рерна. Пилешко во сос од портокал се готви околу еден час во рерната на температура од околу 200 ° C Можете да се пече со парчиња портокалова или секое парче месо за да го декорирате кругот на овошје. Садот е совршено комбиниран со салати од зеленчук, ориз, печени компири.

Пилешки рецепт за скара во сос од портокал

Состав:

 • пилешко се сече на мали парчиња - 1,5 кг;
 • растително масло - 80 ml;
 • сок од портокал - 400-500 мл;
 • сенф - 1 суп.л-патки. л .;
 • лук - четири зглобови;
 • кромид - 2 глави;
 • мед, ѓумбир корен - 20 g секој;
 • зачини, сол - по вкус.
Пилешки наноси со сок од портокал

Подготовка

Месото е попогодно пред-маринираат дома, но можете да го направите во теренски услови директно на природата. Сите состојки за маринираната мешавина, додајте во садот со месо и сецкани прстени на лукот, темелно се мешаат и оставајте го барем неколку часа. Прскање со темно пиво или сок од портокал, пржете го месото на скакулци или скара додека не го подготвите. Како по правило, со добра топлина на јаглен, шашката ќебапи ќе бидат подготвени за 10-15 минути. Послужете со салати од зеленчук или со зеленчук на скара.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мариново месо за шаш-шабаб: како правилно да се готвиМариново месо за шаш-шабаб: како правилно да се готви
Пилешко во аерогрил: рецепт за едноставно готвењеПилешко во аерогрил: рецепт за едноставно готвење
Како да се готви пилешко во маринадата во рернатаКако да се готви пилешко во маринадата во рерната
Како пилешкото се готви во рерната?Како пилешкото се готви во рерната?
Маринада за готвење за пилешко за шашлив шампакМаринада за готвење за пилешко за шашлив шампак
Едноставно и лесно: пилешко со ананас во печката.Едноставно и лесно: пилешко со ананас во печката.
Маринада за пилешко: во рерна - само што е потребно!Маринада за пилешко: во рерна - само што е потребно!
Пилешко со ананас во мултиварија: рецепти за вкусни јадењаПилешко со ананас во мултиварија: рецепти за вкусни јадења
Пилешко на скара во рернаПилешко на скара во рерна
Пилешки рецепт со портокали во рерна: печен во ракавотПилешки рецепт со портокали во рерна: печен во ракавот
» » Пилешко во сос од портокал: брзо и оригинално