obrechye.ru

Ние правиме салата наивкуснеышы - `краб`

Нови едноставни вкусни салати можат да содржат сосема различни компоненти. Сепак, повеќето модерни домаќинки им даваат предност на докажани закуски, за подготовка на кои се потребни едноставни и прифатливи производи. Овие јадења вклучуваат познатата рак салата.салата е највкусна

Ние правиме салати со најивни "Рак"

Рецептот за правење таква салата е познат на многу домаќинки. Впрочем, тоа е направено лесно и брзо, но излегува дека е неверојатно тендер, задоволувачко и вкусно. Тоа може да биде безбедно служи и едноставна трпезариска маса, и празнична вечера.

Како вкусни салати се направени од рак стапчиња? Рецептите за такви закуски се остваруваат многу лесно и брзо. Главната работа е да се складираат сите потребни компоненти, имено:

  • јајца на пилешко - 3 парчиња;
  • стапчиња од сладолед од рак (можете да го користите рак месо) - 200 g;
  • Пекинг зелка - неколку лисја;
  • ориз долго - 3 големи лажици;
  • слатка пченка (во конзервирана форма) - стандардна тегла;
  • кромид бел голема глава;
  • моркови од големи сочни - 1 парче;
  • сол, варен и црн пипер - се применуваат за вкус;
  • мајонез со голема содржина на маснотии - додадете на дискреција;
  • копра свеж - неколку гранчиња.вкусна салата од рак

Подготовка на состојките

Пред да направите салата, највкусна "Рак", треба да ги обработувате сите наведени компоненти наизменично. Прво, варете јајца и моркови. Тие се ставаат во тенџере, се истураат со вода и се истураат во солена вода. По вриење, состојките се варат за различно време. Јајцата се отстрануваат по 7 минути, и моркови - по 30. Завршени производи се излупени и резанзирани во мали коцки.

По опишаните дејства земете долг ориз, темелно измијте го, ширете го во зовриена солена вода и вриејте до меко. После тоа, крупот е отфрлен во сито, измиен, рачно ткаен и силно потресен за да ги направи очилата излишни.

По термичка обработка на презентираните состојки, се подготвуваат останатите производи.

Салата naivkusneyshy "рак" може да обезбеди за употреба на двете рак стапчиња и рак месо. Кое од наведените производи ќе го одберете, во секој случај треба да се одмрзне однапред. Само после ова, состојката може да се исече на мали коцки. Слично на тоа, сијалица со бела кромид е, исто така, резан. Што се однесува до лисјата на Пекиншката зелка, тие се исплакнуваат во топла вода, се исушени и исечени со долги и тенки сламки.

вкусни салати на рецепти од раковини

На крајот на подготвувањето на состојките, отворете ја конзервата од слатка пченка и исцедете ја саламураната од него. Исто така, свеж анасон се сече одделно.

Процесот на формирање на вкусно јадење

Салата naivkusneyshy "рак" е формирана едноставно. Да го направите ова, земе длабок сад и да се сврти се шири во следниве производи: слама кинеска зелка, ситно рак стапчиња, варени јајца, и долго ориз, сецкани копар, пченка и слатки кромид.

Откако сите состојки се наоѓаат во чинија, тие се сервираат со црн пипер и се ставаат со масти мајонез. Во овој состав, храната добро се меша со голема лажица и се испраќа во фрижидер. По 30 минути, вкусната рак салата ќе биде целосно употреблива.

Како да служат на празничната маса?

Како што можете да видите, нема ништо тешко во подготовката на салата од ракови. Откако ќе се формира и се лади вкусна и хранлива закуска, може безбедно да се претстави празнична маса. За да го направите ова, зелена салата се дистрибуира на креманкам или мали плочи и украсени со гранки од свеж магдонос.

Користете вкусна салата од рак пред главната топла вечера заедно со парче леб.

Да ги сумираме резултатите

Рак салата може да се готви не само на погоре рецепт. На пример, некои од домаќинките го прават тоа со додавање на компоненти како што се морските или зелка, продавницата крекери, свежи или кисели краставици, домати, конзервирана грав (црвена, бела), пушеле колбас, и многу повеќе.нови едноставни вкусни салати

Што се однесува до полнењето гориво, најчесто закуски со ракови со кракови се полни со мајонез. Понекогаш се меша заедно со масна павлака (во еднакви размери).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Церемонијална и класична салата од раковини: две различни опции за готвењеЦеремонијална и класична салата од раковини: две различни опции за готвење
Од што да подготви салата од рак?Од што да подготви салата од рак?
Салата со грашок и пченка. Класици за готвење или отворени простори за имагинација?Салата со грашок и пченка. Класици за готвење или отворени простори за имагинација?
Салати од ракови од ракови. Рецепти за секој денСалати од ракови од ракови. Рецепти за секој ден
Салата од јајца: неколку вкусни рецептиСалата од јајца: неколку вкусни рецепти
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Салати со месо: готвење рецептиСалати со месо: готвење рецепти
Вкусни и здрави салати со Pekinese зелка и пченкаВкусни и здрави салати со Pekinese зелка и пченка
Салати со целер: рецептиСалати со целер: рецепти
Рак салата со зелка, едноставен рецептРак салата со зелка, едноставен рецепт
» » Ние правиме салата наивкуснеышы - `краб`