obrechye.ru

Вкусни рецепти за салати со ракови од ракови

2011 година

Рак стапчиња - вкусен производ за љубителите на сето она необично. Можете да
јадете ги одделно или додадете во широк спектар на јадења. Особено често
рак стапчиња може да се најде во салати. Во комбинација со други производи, тие
се во состојба да даде било јадење деликатен вкус. Рецептите за салати со ракови од ракови се многу разновидни, а нивната листа постојано се надополнува, затоа што секогаш постои некој кој доаѓа со ново оригинално јадење.

Бидејќи јас навистина ги сакам раковите, решив да споделам некои
рецепти вкусни салати, кои можат да бидат разгалено од нивните роднини или да се стави на празнична маса. Патем, при купување ракови стапчиња, обрнете внимание на нивниот состав. Понекогаш, наместо саканиот производ, се продава нешто друго, во кое нема ништо природно. Рецептите за салати со ракови со ракови треба секогаш да бидат на вашите прсти, бидејќи никогаш не знаете кога да чекате за гости на прагот.

Рецепт за салата од рак стапчиња и пченка

Состојки: пакет чорапи (250 гр.), Конзервирана тенџере
пченка, 4 јајца, кромид, мајонез.

Подготовка: се мешаат во сад со ситни стапчиња, сецкани
јајце, пченка и ситно исечен кромид. Зачинете ја салатата со мајонез.

Салата со пченка и зелка

Состојки: 5-6 јајца, половина мала зелка, слатка тенџере
пченка, пакет на ракови, зелен кромид, копра, сол, мајонез.

Подготовка: јајца мелење, зелка ситно уништени, рак стапчиња
се сече на мали парчиња. Сите измешани, додадете пченка, зелен кромид,
копра и мајонез. Доколку е потребно, додадете сол по вкус.

Салата со ракови од рак и ракчиња

Многу рецепти за салати со ракови со ракови предложуваат нив
необична комбинација со ракчиња и некои други производи. Еве еден од
нив:

Состојки: 500 грама ракчиња, голем пакет ракови, 2 мали
свеж краставица, 2 јајца, 10 парчиња цреша домат, 1 парче лимон, зелена боја
магдонос.

Подготовка: ракчиња се вари и се сече. Ракови со стапчиња, јајца,
Домати и краставици сече на парчиња, се мешаат едни со други, додадете ракчиња.
Истурете ја салатата со сок од лимон и зачинете со маслиново масло. Врвот за декорација
посипете со билки.

Деликатна салата со грав и ракови

За да се подготви салата од ракови за стапчиња, ќе ви биде потребен конзервиран грав. Ако не, можете да го користите натопете варен грав.

Состојки: конзервиран (варен) грав, 2 мали бугарски
црн пипер, 2 чешниња лук, пакет од раковини (150 гр.), 150 грама тврдо сирење.

Готвење: грав исцедена, стави сад сад сад. Додади на листата
сече ракови од рак, бибер и рендано сирење. Екструдирај
лук и лук и додајте го во салатата. Како полнење, можеш
користете растително масло или мајонез.

Јас го носам на твое внимание и тука се рецептите за салати со рак
стапчиња за јадење:

Слоена салата

Состојки: голем пакет ракови, 1 кисело јаболко, 1 мал
сијалица, 5 јајца, 100 тврди сирења, мајонез, зеленчук.

Подготовка: Маринат кромид: во чаша малку ладена врела вода
разредете 1 лажичка сол и шеќер. Додадете малку црн пипер и чај
лажица оцет. Пополнете го кромидот со маринада и оставете го да остане повеќе од 1 час.

Прв слој - кромид со исечени ракови од рак.

Слој од мајонез.

Вториот слој - белките од јајце и рендано јаболко.

Слој од мајонез.

Третиот слој - сирење, рендан на голем ренде.

Слој од мајонез.

4-слој - жолчки од јајце.

Салата со круни

Состојки: 250 грама ракови од рак, пакет на крекери (вкус на папрака), 2
јајца, 100 грама сирење, 2 суп.л-патки сок од лимон, мајонез, frac12-конзерви од маслинки.

Подготовка: исечете ги ракчиња во мали коцки, измешајте со
сецкани варени јајца, парчиња маслинки и рендано сирење. Стави сè во салата сад, пополнете крекери. Зачинете ја салатата со мајонез.

Можете да излезете со рецепти за салати со стапчиња со ракови, а потоа да ги споделите со други кулинарски специјалисти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рак стапчиња. Калоричната содржина не е страшнаРак стапчиња. Калоричната содржина не е страшна
Популарна рак салата со оризПопуларна рак салата со ориз
Церемонијална и класична салата од раковини: две различни опции за готвењеЦеремонијална и класична салата од раковини: две различни опции за готвење
Од што да подготви салата од рак?Од што да подготви салата од рак?
Салата со ракови со раковиСалата со ракови со ракови
Салати од ракови од ракови. Рецепти за секој денСалати од ракови од ракови. Рецепти за секој ден
Различни јадења од стапчиња со раковиРазлични јадења од стапчиња со ракови
Подгответе оригинална салата со ракови од ракови и крутониПодгответе оригинална салата со ракови од ракови и крутони
Салата со шампињони и раковини: 5 едноставни рецепти за вкусни јадења за секојдневниот живот и…Салата со шампињони и раковини: 5 едноставни рецепти за вкусни јадења за секојдневниот живот и…
Рак салата со зелка, едноставен рецептРак салата со зелка, едноставен рецепт
» » Вкусни рецепти за салати со ракови од ракови