obrechye.ru

Учење да се пече палачинки на скроб

Палачинки - ова можеби е едно од најстарите брашно, кое научи да го подготви човештвото. На пример, во Русија палачинки се појави дури и за време на паганизмот, а неговата кружна форма и црвена боја го симболизирале сонцето.

Морам да кажам дека рецептите готвење палачинки и има многу палачинки. Покрај тоа, сорти на ова јадење се наоѓаат во кујните на различни народи. Денес ќе научиме како да готвиме палачинки на скроб.

Да се ​​пече овие палачинки, потребни ни се следниве производи: шест јајца, половина литар млеко, четири лажици растително масло, пет лажици шеќер, половина лажичка сол и педесет грама путер, две лажици брашно и дванаесет лажици скроб. Како ароматичен додаток, можете да го користите ванилин шеќер или ванилин.

Како што можете да видите, рецептот за палачинки со скроб е многу сличен со рецепт најчестите палачинки. Сепак, додавањето на скроб го прави палачинки повеќе тендер и бујна.

Почнуваме да го подготвуваме тестото. Ние ги кршиме јајцата во сад, истурете во сол, ванилин, шеќер и претепајте ја оваа маса со миксер. Ладно млеко се меша со скроб, постепено додавајќи скроб во течноста и мешајќи постојано.

Сега се става млекото со скроб во мешавината на јајца, продолжувајќи да ја размамува масата. Таму праќаме растително масло и брашно. Оставете го тестото триесет минути за да може да се олесни глутенското брашно.

Тестото од кое ќе се пече палачинки на скроб може да изгледа невообичаено течно за вас. Но, ова е точно, бидејќи скробните палачинки се многу тенки, но тие се доста еластични.

Печиме палачинки како и обично, односно пред истурање на првиот дел од тестото, подмачкајте го тава (во иднина тоа не е потребно). Печете палачинка од едната страна пред да се закова, а потоа нежно превртувајте ја на другата страна со лопата. Втората страна на палачинка се пече многу брзо, само неколку секунди. Подготвени палачинки на скроб додадете на плочата куп. Ако сакате, секоја палачинка може да се размачка со стопен путер.

Таквите палачинки може да се сервира со џем, мед, павлака или кондензирано млеко. И можете да ги користите за полнење со различни пломби.

И ако во куќата нема млеко, тогаш немојте да се вознемирувате, вкусни палачинки на скроб може да се подготват со користење мрсна млеко, кефир или сурутка.

Петстотини милилитри кефир, треба три јајца, три лажици брашно, четири лажици скроб, три лажички шеќер, сол лажици и третиот bit (околу половина лажичка) сода бикарбона. Покрај тоа, тестото ќе треба да додадете две лажици растително масло.

Ние ставаме сода во кефир и го промешуваме. Потоа победи јајцата со шеќер и сол. Во овој момент, можете да додадете ванилин или друг вкус, на пример, рендан лимон кора. И кефир Микс јајце мешавина, додадете брашно и скроб и размахване внимателно, се осигура дека смесата стана униформа, без грутки.

Печете палачинки на скроб, истурете го тестото во тава со тенок слој, палачињата се подготвени да се преклопат во куп. Бидејќи производите се многу тенки, треба да ги вклучите уредно, користејќи широк нож.

Скробските палачинки може да се подготват без употреба на јајца. Да се ​​направи тестото, треба половина литар кутија млеко навива брашно, две лажици скроб, сто грама путер, две лажици шеќер, малку сол и малку оцет, сода бикарбона да го изгаснат.

Го загреваме млекото, но не го вариме. Во топла млеко, го распуштаме маслото, потоа додаваме шеќер и добро ја мешаме масата. Се меша брашно со скроб и сол, а потоа додадете ја оваа мешавина во ладеното млеко со путер. Ние го мешаме и нека се пие околу дваесет минути под капакот. Пред самото печење палачинки, додаваме на тесто сода, изгасено во оцет. Печете палачинки како и обично и ги пржете од две страни.

Бон апетит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кои палачинки се највкусни: палачинки на квасец или на сода водаКои палачинки се највкусни: палачинки на квасец или на сода вода
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Пек тенки палачинкиПек тенки палачинки
Како да се готви палачинки?Како да се готви палачинки?
Американски палачинки: рецепт од холивудски филмАмерикански палачинки: рецепт од холивудски филм
Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и бабиВкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби
Палачинки со лососПалачинки со лосос
Палачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецептиПалачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецепти
Како да се пече палачинки: рецептКако да се пече палачинки: рецепт
» » Учење да се пече палачинки на скроб