obrechye.ru

Како да направите хартија кунаи. Мастер класа за производство на хартија оружје

Подготвен хартиен производ - Јапонскиот нож кунаи - изгледа доста интересно, како вистинско оружје. И ако употребувате сребро наместо бела хартија (за метал) наместо бела хартија, тогаш конечниот резултат ќе биде многу застрашувачки воопшто.

Што е тоа?

Одговорот на ова прашање е даден во оваа статија. Кунаи е еден вид нож кој е направен од метал или железо и личи на риба во својата форма. Тоа беше широко користени од страна на Јапонците во подружницата фарма. Понекогаш сопствениците на нож го користеле и како оружје со фрлање. Селаните во Јапонија од најраните времиња практикувани во уметноста на самоодбрана, и нивните помошни алатки им помогнаа во тоа. Еден од овие земјоделски уреди, кои постепено се развиле во средства за самоодбрана, станале нож-кунаи.како да се направи хартија кунаи

Борба против оружје нинџа

Вообичаено во секојдневниот живот оваа алатка се користела како чекан или лопата, бидејќи немала заоблени остри рабови. Но, нинџи го користеле во нивниот арсенал заедно со шурикен во борба, напаѓајќи силни удари болни точки непријател. Врзани за прстен нож силна јаже, тоа може да се користи како уред за качување, да се искачи на непробојна ѕидот или високо дрво.

Популарноста на оружјето

Оваа мастер класа ќе ви помогне да дознаете како да направите кунаи од хартија користејќи техника на оригами. За да го направите финалниот производ обемен и повеќе како вистински нож, ќе треба да примени малку напор, трпеливост и точност.

Тоа беше такво оружје што го користеше нинџа во познатата аниме "Наруто". Овој јапонски цртан филм е сакан од речиси сите момчиња, но никој од нив не знае како да направи кунаи од свои раце. Ако имате желба да го изненадите и задоволите вашето дете, а потоа слезе на работа токму сега. Можете дури да направите таков оригами во четири раце, двојка со вашето бебе.

И воопшто не е тешко

Оваа статија е многу едноставна. Значи, почнуваме да правиме оригами од весникот "Кунаи". Шемата за работа е опишана подолу.

Земеме неколку бели листови формат на хартија A4. Првиот лист е свиткан на половина по целата должина.како да се направи хартија кунаи

Сите агли се свиткани навнатре кон линијата за превиткување. Сега свртете го листот вертикално, а првите два агли два пати навнатре до оската на преклопот и потоа надвор. По таквите манипулации, горниот дел на занаетчиството веќе станува како посочен нож.

како да направите кунаи од хартија

Продолжуваме со долниот дел на следниов начин. На работ, кој беше формиран со додавање на страни, отсечени вишокот. Како резултат на тоа, добивме остар нож. Со истиот принцип произведуваме уште еден ваков детал.како да направите кунаи од хартија

Направете ја рачката

Уште неколку чекори, и ќе знаете како да направите кунаи хартија. Следно, отидете на дизајнот на рачката на идниот нож. За да го направите ова, земете стандарден лист, додадете го дијагонално и извртувајте го во рамна цевка. Подготвената рачка е вметната во еден од остри делови. Страничните делови на сечилото се свиткани навнатре и се залепени заедно со лепак за хартија или скотче.

Сега делот со рачката е ставен во вториот ист детал, само свиткајте ги аглите на занаетот и поправете ги. Конечниот допир за тоа како да се направи хартија кун, ќе биде формирање на прстен на рачката на ножот. За да го направите ова, земаме лента со хартија со средна ширина. Од него правиме цевка, која се стиснуваме во рамна лента. Нежно формирајте ги збирањата на нејзиниот прстен. Ние го поврзуваме и лепете го на основата на рачката.

оригами од хартиена кнујна шемаЗаклучок

Еве hack и подготвени! Сега знаете како да направите кунаи од хартија само за неколку минути, без прибегнување кон надворешна помош. И можете да го задоволите вашето бебе со безбедно играчка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Домашно оружје: како да направите nunchuck од хартијаДомашно оружје: како да направите nunchuck од хартија
Како да направите таблет од хартија: мастер класа со сликаКако да направите таблет од хартија: мастер класа со слика
Како да го поразиш пустиникот во играта Сенка борбаКако да го поразиш пустиникот во играта Сенка борба
Битка оска на антиката и средниот векБитка оска на антиката и средниот век
Кои чекори треба да се преземат за да се добие дозвола за оружјеКои чекори треба да се преземат за да се добие дозвола за оружје
Пиштол трауматски Макарова, предности и недостатоциПиштол трауматски Макарова, предности и недостатоци
Деликатен и светли цвет направен од брановидни хартија. Со свои раце ќе направиме гербера и розаДеликатен и светли цвет направен од брановидни хартија. Со свои раце ќе направиме гербера и роза
Како да се направи зајак од хартија: мастер класиКако да се направи зајак од хартија: мастер класи
Како да направите хартија од оружје со децаКако да направите хартија од оружје со деца
Што е Шурикен? Како да го направите тоа сами?Што е Шурикен? Како да го направите тоа сами?
» » Како да направите хартија кунаи. Мастер класа за производство на хартија оружје