obrechye.ru

Глуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класа

Хартија занаети се одличен начин да се практикуваат со деца. Од бела или обоена хартија можете да направите различни работи. На пример, ако одлучите да направите оригинален производ, можете да направите букет од различни хартиени цветови или да направите прекрасен состав во импровизирана кошница или вазна.

Што се однесува до техниките на изведба - тие се доволни за диверзификација на нивната креативност. Денес ние ќе ви кажеме како да направите глуварче од хартија во неколку техники.

глуварче хартија

Глуварче хартија со рацете во техника на "рефус quilling"

За да направите прекрасен пролетен цвет, подгответе го следниов материјал:

  • хартиени ленти со жолта боја со големина од 30 см до 2 см;
  • обоена хартија со зелена боја;
  • лепак-молив;
  • ножици.

Земеме лента од жолта боја и правиме бројни засеци на неа, создавајќи еден вид на раб од хартија.

Потоа го свртуваме во цврст турнир, од надвор го ставаме работното парче со зелена хартија, која исто така може да се пресече во летоци.

Глуварче од хартијата е речиси подготвена, останува само да си го фрли средината и да ја прикачи на разгледница или на која било друга површина.

глуварче

Ако глуварче во составот да застане на нозе, во прилог на рачно изработени член треба да се празно прачка со пенкало или дрвена кама, тоа залепена лента на зелена хартија и низа на врвот на стеблото е формирана од страна на цвет.

Таквите глуварчиња може да се направи многу за да се осигура дека тогаш може да се направи убава пролет композиција за подарок или декорација на нешто.

Глуварче од хартија: мајсторска класа во техниката на тридимензионално моделирање

Исто така можете да направите посложена глуварче глуварче. Но, за ова, бидете подготвени, дека треба да направите повеќе макотрпна работа, бидејќи ќе треба да го направите секој падобран одделно. Ова ќе потрае многу време и напорна работа. Но, сигурно ќе ви се допадне резултатот.

како да направите глуварче од хартија

За подготовка на занает, подгответе го следниов материјал:

  • брановидни хартија со бела и зелена боја;
  • дрвена стап или картон;
  • лепак-молив;
  • пинцети;
  • ножици.

Да почнеме да работиме.

Прво треба да исечете лента од бела хартија со ширина од 1,5 см и да направите бројни засеци на неа.

Потоа се делат на лента во неколку еднакви делови условно ширина од околу 1 см.

Сега секој од овие хартиени парчиња ќе треба да се изврте на таков начин што ќе направи падобран. За еден глуварче, потребни се најмалку 40 парчиња падобрани.

Потоа, од обоената хартија зелена, треба да ги отсечете "искинатите" лисја. За рачно изработениот природен изглед, можете да ги отсечете стеблата од хартија со крем боја и да ги лепите на лисјата.

Средината на цветот е парче памучна волна натопена во лепак, од која потоа се формира топка.

Тромба е дрвена скала или картон, залепена со хартија во боја на месо.

Монтажа на цвеќиња

Почнуваме да лепиме глуварче од хартија. Користење на лепак пиштол, лепи јадрото на цвет со матични клетки. Потоа веднаш земете пинцети и продолжете со работата за накит, прицврстувајќи го секој падобран до центарот на идниот цвет.

На самиот крај на работата, лисјата се прицврстени на цветот.

Тоа е сè, глуварче на хартија е подготвена!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се привлече снегулка на различни начиниКако да се привлече снегулка на различни начини
Шармантен цвет на слатки со свои раце. Светли маци со тајна внатреШармантен цвет на слатки со свои раце. Светли маци со тајна внатре
Ние учиме да правиме цвет од обоена хартија со свои раце (четири начини)Ние учиме да правиме цвет од обоена хартија со свои раце (четири начини)
Деликатен и светли цвет направен од брановидни хартија. Со свои раце ќе направиме гербера и розаДеликатен и светли цвет направен од брановидни хартија. Со свои раце ќе направиме гербера и роза
Занаети од салфетка. Креирај убави нешта од наједноставниот материјалЗанаети од салфетка. Креирај убави нешта од наједноставниот материјал
Чај рози од брановидни хартија. Мастер класа за почетнициЧај рози од брановидни хартија. Мастер класа за почетници
Како да се направи цвеќе од салфетка (хартија и вискоза). Мастер класи за почетнициКако да се направи цвеќе од салфетка (хартија и вискоза). Мастер класи за почетници
Како да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзоКако да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзо
Ние правиме цвеќе од брановидни хартија (бонбони цвеќиња)Ние правиме цвеќе од брановидни хартија (бонбони цвеќиња)
Како да направите чудесно срце? Опис на работатаКако да направите чудесно срце? Опис на работата
» » Глуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класа