obrechye.ru

Како да шие здолниште сонце?

Сакам да изгледа светло, со минимален напор, но како? Исечете здолниште сонце сочни летни бои, во кои секогаш ќе бидете во центарот на вниманието на другите. Овој модел е погоден за неговата разноврсност, во комбинација со него, изгледа како разновидност од чевли: од отворени сандали со високи потпетици до плочки на рамниот ѓон. Иако најефикасен избор ќе бидат модерни сандали со многу испреплетени ремени. Придружување на здолниште-разгореа декорација може да биде во форма на долги монистра и тенки нараквици, со што можете да ги красат не само зглобовите, но исто така глуждовите.

Претставниците на фер секс со било која фигура можат да си дозволат да шијат здолниште сонце и да изгледаат совршено. Само треба да се земат предвид некои од нијанси: ако вашата форми имаат завидна сума, едноставно да се намали нивото на разгореа колковите тогаш ќе чини повеќе отколку што е. За паметни дами, моделот на ткаенина кој се шири надолу или едноставно има многу мали делови е соодветен - не треба да има големи точки на врвот на производот. Сопствениците на тенки фигури можат да изберат ткаенина со било кој модел, главната работа е тоа што е симетрична во однос на центарот. Се добри на тенки силуети и kleshes од чипка.

Пред да шиете здолниште со сонце, размислете за тоа што ќе го носите. Можеби изборот на врвот ќе го исправи изборот на материјата. Најдобро е да изберете во овој детал кратки теми или маици од сјајна ткаенина. Покрај тоа, плетените ремени со четки и бронзени нараквици ќе додадат источен допир.

Како да шие здолниште сонцето?

За работа ќе ви требаат:

 1. Платно. Погоден памук, свила, па дури и фина волна. Ако ширината на ткаенината е 140-150 см, а потоа земете ја должината на производот + 20 см за обработка.
 2. Еластична лента (еластична) ширина 2-3 cm.
 3. Теми.
 4. Лист хартија или ролна непотребни позадина за модел.
 5. Компаси
 6. Долга линија.
 7. Креда на кројач или парче сапун.

Пред шиење на здолниште сонце, отстранете ги мерењата од моделот. Ќе ви треба обемот на половината и колкот, како и должината на производот. Моделот е широк прстен. Пресметајте ги радиусите според формулите. Внатрешниот радиус е половина обем, множи со 3.14, а надворешниот е поголем од должината на здолништето. Сега изградба на модел со помош на компас (мал круг) и навој со молив во прилог на тоа (голем круг). Крајот на стрингот спроти молив се одржува во центарот на сликата, и во тоа време кружете го дното на шаблонот во уште полукруг. Тоа треба да биде полукруг. Работното парче за ременот е едноставен правоаголник со должина еднаква на обемот на половината + 5 см, ширина = 6 см.

Свиткајте на половина од пресекот на ткивото долж лобуси и прицврстете го шаблонот така што парчињата лежат директно на свиокот. Додајте сантиметриски додатоци на рабовите и заокружете ја хартијата со креда или со парче сапун. Појасот се исклучува долж коси линија, под агол од 45 степени до делот, за да не се протега.

Сега за тоа како да шие здолниште сонце. Започнете од половината, преклопете го заедно на половина и тресете кратки страни. Притиснете ги додатоците навнатре. Сега поставете го врвот на главниот дел со дупка во ременот, така што работ на здолништето е во него. Помете го гребенот. Не заборавајте да оставите простор за гума за џвакање.

Прикачете ги деталите, вметнете гумена лента во ременот, ставете го вметнете со скриен слој. Наведнете го долниот раб и истиот начин го наместите полите. Сега останува само да го исуши готовиот елемент и да го ставите на неа!

Некои суптилности:

 • ако обемот на колкот ја надминува ширината на ткаенината, треба да се земат две должини;
 • ако должината на здолништето се планира да биде максимум, во подот, тогаш може да потрае дури 4 должини. Во овој случај, ќе треба да шие 4 рабови;
 • Кога се пресметува внатрешниот радиус, не се зема предвид никаков пораст;
 • пред да ја отсечете природната ткаенина, таа мора да се протега и да се пегла, така што завршеното здолниште не се искриви по првото перење. Синтетиката не е потребна таква обука.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Долги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летањеДолги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летање
Неименлив стил, или Што да носат долго здолниште?Неименлив стил, или Што да носат долго здолниште?
Лето здолниште со цвеќиња: што да се носат и како да се избереЛето здолниште со цвеќиња: што да се носат и како да се избере
Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?
Со што да се носат повредени здолништа?Со што да се носат повредени здолништа?
Што да се носат со кожа здолниште: неколку идеиШто да се носат со кожа здолниште: неколку идеи
Со што да носат сино молив здолниште. Со што да носат сино здолниште во подотСо што да носат сино молив здолниште. Со што да носат сино здолниште во подот
Долна јакна со здолниште - нов хит на сезонатаДолна јакна со здолниште - нов хит на сезоната
Врвот и здолниште за сите приликиВрвот и здолниште за сите прилики
На здолништето е многу краток - неопходен елемент на гардероба на храбра девојкаНа здолништето е многу краток - неопходен елемент на гардероба на храбра девојка
» » Како да шие здолниште сонце?