obrechye.ru

Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?

како да шие здолниште на еластична лентаПостојат ситуации кога женската гардероба не е доволна едноставно, лесно и удобни здолништа. Или, да речеме, купивте го навреден врв и немате соодветно дно. Ако знаете како да шиете малку, може да ја поправите ситуацијата за неколку часа. Во оваа статија ќе зборуваме за тоа како да шиеме еластично здолниште брзо и лесно.

За да се дојде до работа, треба да се измери половината и колковите. Сега размислете колку долго ќе биде вашето здолниште. На пример, одлучивте дека соодветната должина е 60 см, додадете 5 см до полите на дното и 5 сантиметри до еластичната лента. Ќе добиете 70 см - токму количината на ткиво што треба да го купите. Ова ќе биде здолниште на фигурата, и ако сакате повеќе обемна, земете две должини на ткаенина.

Постои мала нијанса: традиционално ширината на материјалот е 125, 140 и 150 см. Обрнете внимание на ова. Ако волуменот на колковите е 120 см, треба да купите крпа ширина од 150 см или да земете две 70 см парчиња.здолниште

Сега треба да одите до продавница и да го одберете вистинскиот материјал. Кога ќе станете сопственик на долгоочекуваниот пресек, ќе ви треба еластична лента за здолниште. Изберете ја ширината на ременот по ваш вкус, а должината ќе биде поголема од 5 см од половината (мала количина).

Започнете ја работата со шиење на страничниот слој (или рабовите, ако имате две парчиња ткаенина). Треба да биде "цевка". Потоа понесете го дното по должината на работ на вашето идно здолниште и зашијте го на машината за пишување. Ова мора да се направи за да се осигура дека производот изгледаше исклучително уредно.

Во работата како да шие здолниште на еластична лента, нема ништо комплицирано. Еластичната лента ќе треба да се шие во четири фази.

Првата фаза: горниот раб на здолништето треба да се обработи во цик-цак низ целата ширина. Тогаш раб на ткаенината треба да се свиткува во средината неколку сантиметри и да се пегла или да се заглави со нишка, која потоа ќе ја извадите.

како да шие здолниште на еластична лентаЕластичност за здолништеВтората фаза: стави долга нишка во иглата. Должината треба да биде поголема од обемот на половината. Со мали шавови, изметете го целиот горен раб на здолништето, оставете ги краевите на тените да изгубат. Врвот на производот сега треба да се повлече до големината на половината. Оваа нишка, по еластична лента, се шие, мора да се отстрани. Обидете се да ја отстраните ткаенината така што наборите се рамномерно распоредени низ целата ширина.

Третата фаза. Земете ја еластичната лента и шијте ги нејзините краеви. Ќе ја изврши функцијата на вашиот ремен и треба добро да се вклопи во половината, но не ја затегнувајте премногу.

здолништеЧетвртата фаза ќе биде последниот "акорд" како да шие здолниште на еластична, и нема потреба да се брза. Еластичната лента треба да се извади до врвот на производот, нежно да го дистрибуира собраниот материјал. На самиот гумен ленти се препорачува да се прицврстуваат со голем цик-цак, така што во времето на истегнување на ременот, наводите со кои е вграден не раскинуваат.

Твојата креација е подготвена! Сега знаете како да шиете здолниште на еластична лента и дека тоа воопшто не е тешко. Неговата должина може да биде или мини или макси. Ако материјалот од кој сте го создале ова парче облека е многу сјае, ќе треба да направите пониско здолниште направено од еднобојна ткаенина што одговара на бојата на главниот производ.

Не плашете се да експериментирате со текстурата и моделот на материјалот и секогаш да бидете убави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да креирате летна здолниште со свои рацеКако да креирате летна здолниште со свои раце
Здолниште на подот со свои раце за завист на твоите девојкиЗдолниште на подот со свои раце за завист на твоите девојки
Како да шиете здолниште на подот со свои рацеКако да шиете здолниште на подот со свои раце
Како да шиете здолниште со сонце на еластичен бенд со свои рацеКако да шиете здолниште со сонце на еластичен бенд со свои раце
Туту здолниште со свои раце за една вечерТуту здолниште со свои раце за една вечер
А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!
Прекрасни сарафани: како да шиете летна облека без посебно знаење?Прекрасни сарафани: како да шиете летна облека без посебно знаење?
Како да шиете здолниште со свои раце?Како да шиете здолниште со свои раце?
Како да шиете фустан трансформатор.Како да шиете фустан трансформатор.
Здолниште со мирис - модерен и исклучителен.Здолниште со мирис - модерен и исклучителен.
» » Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?