obrechye.ru

Како да шиете здолниште на подот со свои раце

За неколку години здолништа во подот се на врвот на популарноста. Ова не е изненадувачки, бидејќи долго здолниште изгледа женствено и романтично, тенок, визуелно се протега на фигурата. Во оваа облека, тоа не е жешко во текот на летото, но во есен или пролет ги загрева нозете, држејќи ја топлината. Најдобрите брендови на светот на годишно ниво им нудат на жените на модата многу стилови на долги здолништа. Но, такво нешто не само што може да се купи во продавница, туку и да се шие од себе. Комплексен асиметричен дизајн, се разбира, ќе биде на рамото на искусен занаетчија, но почетната шивачка може да шие здолниште на подот со свои раце. Главната работа е објективно да ги процени вашите способности и да избере некомплициран модел.да шие здолниште на подот со свои раце

Избор на ткаенина

Материјалот зависи од тоа во која сезона се работи. За летото камините, главен, памук, лен, свила ќе прават добро. Плетења и волнени цветови ќе бидат убави набори и топло во есен. Бојата може да биде речиси секоја: грашок, цветни печати, тартан. Едвај вреди да се експериментира со хоризонтални ленти - такво здолниште може да се наполни. Пред тоа, како шие здолниште во подот со свои раце, неопходно е да се грижи за додатоците: чипка, панделка, копчиња, копчиња. Препорачливо е да се избере целата завршница со ткаенината.

Ние шие широк здолниште на еластична лента

здолниште на подот со свои рацеДа почнеме со наједноставните - со "Tatyanka." Нема ништо полесно, отколку да се шие здолниште во подот рацете од правоаголна ткаенина. Да ја шиеме оваа работа, дури и не ни треба шема! Ние ќе ја пресметаме ткаенината: за ова е неопходно да се измери обемот на колковите и саканата должина. Девојките со големина на бутот до 100 см ќе имаат широчина од 150 метри - ова е стандардна ширина на ткаенината. До должината на здолништето, додаваме 15 сантиметри - за обработка на долниот раб и гуми за џвакање. Прво на сите, ние се грижиме за горниот раб: правиме кривина од 10 см и закачиме машина за пишување. Ќе положиме уште два или три шевовите. Ние мелење на грбот, обработете ги парчињата. Користење на игла, се протегаат на еластичните ленти и шијат нивните рабови (рачно). Останува да се фрли дното, а здолништето е подготвено!

Мулти-ниво здолниште со свои раце

здолниште со свои раце

Со таков модел, тоа е малку потешко да се управува. Но, не е неопходно да се исплашите, откако сите многубројни прегратки ќе ги сокријат малите грешки. За да шиете здолниште на подот со свои раце, не треба да направите шема. Главната работа е правилно да ги земеме мерките. Групите можат да бидат од три до седум. Прво, ја пресметуваме нивната висина: должината на производот поделена на неколку нивоа (не заборавајте за додатокот за шевовите!) Волуменот на колковите се множи со еден и пол - ова е ширината на горниот ред. Секој следен слој треба да биде подолг од претходниот и пол пати, тогаш здолништето ќе излезе убаво и удобно за носење. Дека нешто излезе уредно, мора прво да ги измиете прстените и само после тоа да пишувате. Во горниот дел на здолниште ја шиеме еластичната лента.

Сук-шест клин

здолништа со свои рацеШиење такво здолниште со свои раце - задачата е посложена. Морам да користам шема. Ние самите ќе ја градиме. За тоа ќе бидат потребни истите мерења: должината на производот, обемот на колковите и половината. Прво, нацртајте вертикална линија еднаква на посакуваната должина на здолништето. Нормално на тоа (одозгора) цртаме линија. Нејзината должина сметаат дека ова: половината поделено со 6 и 2 cm Слично на тоа, се повлече намалување на колковите :. Колковите делат од 6 и додадете 2 см преку краевите на сегменти ние се подготви линии на дното на здолниште .. Моделот е подготвен, можете да го намалите. Пред штрајк, во левата страна шие патент. На горниот дел на здолниште може да биде едноставно свиткана и зашиени, и може да се обработи со помош на obtachki.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Модел на летното долго здолниште: едноставно решение за целата сезонаМодел на летното долго здолниште: едноставно решение за целата сезона
Шивам шифон здолниште со свои рацеШивам шифон здолниште со свои раце
Долги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летањеДолги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летање
Лето здолниште со цвеќиња: што да се носат и како да се избереЛето здолниште со цвеќиња: што да се носат и како да се избере
Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?
Со што да се носат повредени здолништа?Со што да се носат повредени здолништа?
Што да се носи со есен. Гардероба за ладна сезонаШто да се носи со есен. Гардероба за ладна сезона
А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!
Како да шиете здолниште со свои раце?Како да шиете здолниште со свои раце?
Што да се носи со здолниште во кафез во зима, пролет, лето и есен? Со што да носат здолниште во…Што да се носи со здолниште во кафез во зима, пролет, лето и есен? Со што да носат здолниште во…
» » Како да шиете здолниште на подот со свои раце