obrechye.ru

Врзи јајца со мониста - напорна работа, убав резултат!

Многу често техниката на плетенки се користи не само за декорирање на мониста и камчиња, туку и за големи предмети. Во предвечерието на Велигден, особено е популарна плетенка на јајца со мониста, со што е можно да се направат уникатни и оригинални Велигденски подароци.

Јајца со јајца со монистраАко немате дрвена прашка за јајце - не очајувајте. Можете да користите свеќа во облик на јајце. Ако не е, основата за плетенка може да се направи независно.

Каде започнуваме ткаењето на нашата "облека" за јајца од монистра? Прво, се мие сурово јајце и го стави за 5-6 часа во солена вода за зајакнување на школка. Со дебела игла, пробивајте мали дупки од двата краја на јајце. Пробие јајцето и ја продувате неговата содржина преку направените дупки. Внатре, истурете малку вода (можете да го користите шприцот) и удар исто така. Сува школки. Ова работно парче има убава и рамна површина. Навистина, тука е една "но". Основата за јајца за плетење е многу кревка, а со невнимателно ракување може да се смачка. За да се спречи ова, вреди да се покрие површината на школка со парчиња хартија (хартиени салфети, весници, хартија за завиткување).

  1. Исечете ги квадратите од 2 x 2 см од хартија и ги ставате во вода половина час.
  2. Тогаш хартијата треба да се извади и да се стави на ткаенина преклопена неколку пати (за подобро да се апсорбира вода). Парчиња хартија треба да се влажни, не влажни.
  3. Разредете ПВА лепило на половина со вода. Лепак 4-6 слоеви, поставување на хартија дијагонално. Таквите празни места се подобри за да се поткренат целосно. Треба да се наслика хартиена основа водоотпорна боја, ако дел од работното парче е отворено.брадестиот накит

Најлесен начин за декорација

Можете да вежбате украсување јајца на едноставен начин. Ако го покриете работното парче со боја и не дозволувајте да се исуши, а потоа врзете со мониста, тогаш ќе добиете интересно велигденско јајце.

Јајца со јајца со монистра по сектори

Плетењето на јајцата со мониста е многу тешка работа. Треба да се забележи дека во облик и големина сите јајца се различни: еден е премногу кружен и голем, другиот е издолжен и мал. Тоа е причината зошто мора да се земе предвид фактот дека плетенка на јајца со монистра е индивидуален лик. За да направите убаво и мазно јајце, подгответе неколку празнинки со различни големини. Месечината средишна мушка. Ако не се вклопува, тогаш другиот ќе биде во право - и вашата работа нема да биде потрошена. И останатите празнини може да се користат следниот пат. Постојат многу методи за правење велигденски јајца. Еден од нив - плетење јајца со монистра по сектори.

1. Направете 6 синџири со бисери (од нив се направени други мониста). Нивната должина треба да биде еднаква на висината на јајцето. Кога ќе го направите потребниот број на цвеќе во секој синџир, зацврстете ја линијата и низата 6 синџири на врвот на јајцето, пренесувајќи ги низ двата горните мониста на цвеќињата на секој синџир. Следно, мора да ги врзете краевите на линијата до прстенот. На ист начин, треба да го затворите самото дно цвеќе на синџирите во прстенот. Бидејќи горниот дел од јајцето е веќе помал, можете да додадете една мушка под, помеѓу пара бисери синџири.

На монистра2. Стави "врзани" синџири на претходно формирана форма. Потоа зацврстете ја риболовната линија и игла ја истегнете низ средината на цветот и една мушка. Потоа стринг на линија 4 монистра и прескокнете го својот крај преку 2 цветен мониста на друг синџир. Следно, ние треба да превртиме 4 мониста на риболовната линија и да ја поминеме иглата преку двата мониста на следниот синџир. Затоа, продолжете да ги исекувате сите горните цветови на синџирите низ долните монисти, додавајќи 4 мониста меѓу нив.

3. Нацртајте ја риболовната линија низ средината на вториот цвет од првиот синџир до следниот ред. Одделно ткаат уште 6 синџири кои се состојат од 5 цветови. Ткаат уште 8 мониста меѓу цвеќињата на соседните синџири. Прикачете ланец од пет до два мониста. По приклучувањето на 6 синџири (секоја се состои од 5 цвеќиња), ги ткаат преостанатите "ремени": оддолу - симетрични горни и во средината на јајцето. Бројот на мониста во ткаат "ремени" зависи од големината на јајцето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Занаети за Велигден: јајце пилеЗанаети за Велигден: јајце пиле
Велигденско јајце од темата: како да си направите свои рацеВелигденско јајце од темата: како да си направите свои раце
Како да направите гумено јајце од пилешкоКако да направите гумено јајце од пилешко
Колку да готви јајца.Колку да готви јајца.
Ќе ти кажам како да готвиш јајцаЌе ти кажам како да готвиш јајца
Јајцата `во торба`, варени во школка и без неаЈајцата `во торба`, варени во школка и без неа
Како да се готви јајца во стрменКако да се готви јајца во стрмен
Велигденски занаети со свои раце за Велигден.Велигденски занаети со свои раце за Велигден.
Зошто да сликам јајца за ВелигденЗошто да сликам јајца за Велигден
Зошто и како да го разнесете јајцето? Може ли да издувам варено јајце?Зошто и како да го разнесете јајцето? Може ли да издувам варено јајце?
» » Врзи јајца со мониста - напорна работа, убав резултат!