obrechye.ru

Како да направите митралез од хартија? Практични совети

Колку повеќе сте заинтересирани да создавате занаети направени од хартија, толку повеќе ќе бидете фасцинирани и занесени од оваа древна окупација. Постојат предмети кои лесно и брзо може да се направи преку уметност оригами, и тоа не бара од вас да се голем напор. Но, постојат такви работи, чие производство нема да потрае само многу време, туку и многу трпеливост и напор. Сепак, без оглед колку е тешко да не се покаже на процесот на правење на одредени занаети од хартија, оригами ќе ви даде ултимативна незаборавно чувство на радост што со ништо не може да се спореди. Дали знаете, на пример, како да направите машина од хартија?како да се направи машина за хартија

За почеток, ќе ни треба А4 хартија, чиј лист ќе организираме долга страна за себе, а потоа ќе се тркаламе во ролна, но не премногу тесно. За да се постигне најстариот рамна површина, можете да користите тркалачки игла што треба да ја ставите на хартија откако ќе го преклопите листот. Подоцна ќе биде можно да се отстрани и да се запечати рабовите и средината на листот со Скотч-лента.

Сега ни треба друг лист хартија со иста големина. За да го направите ова, потребно е да го ставите првиот лист на неа и повторно да го претворите во цевка, прицврстувајќи го со леплива лента. Како резултат на тоа, имаме две готови ролни хартија, од кои едната лесно мора да влезе во другата. Тие се ставаат еден во друг со неколку сантиметри, по што се фиксираат. Во принцип, сè е прилично едноставно, дури и ако не сте знаеле претходно за тоа како да направите машина од хартија.занаети од хартија оригами

Овие активности мора да се повторат, така што ќе имаме два идентични долги ролни, кои ќе ја формираат основата на трупот на нашата машина. Поставување и уредување нив рамо до рамо на еден раб регионот, ние поправете ги со леплива лента, а потоа отсечени во едно парче од големината спирални 7-12 см. Ова е неопходно да се разделиме машина за барел и клипот.хартија за занаетчиство

Следно, ние треба да направиме продавница и задник, за што ќе дејствуваме според претходната шема, вртење на А4 лист на долгата страна и фиксирање на неговите краеви со Скотч-лента. Како резултат на ролна треба да се срамнети со земја, лежејќи на маса, бидејќи ние треба да добиеме квадрат, а не заоблени елементи. Една четвртина од резултирачкиот дел е отсечена, по што ножиците се пресечени со дијагонален пресек од двете страни за можноста за прицврстување на дел до багажникот. Прицврстувајќи го на основата, добиваме задник. Со продавницата што ќе ја направиме од подолг дел, треба да ја направите истата постапка, а потоа да ја прицврстите во средината на машината со помош на леплива лента.

Производството на нашата машина е завршено. Сега знаете како да направите машина од хартија. Во принцип, неговото производство не зазема многу време. За да постигнете поприроден изглед, најдобро е да користите жолти, кафеави или црни листови хартија. Откако ќе заврши, можете да го обоите со маркери. Ако се сметате себе си искусен аматерски оригами и имаат доволно слободно време, заедно со упорност и трпение, можете да се однесуваат на литературата и да дознаете повеќе за како да се направи машина за хартија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да направите оригами чамец од хартија за деца: чекор по чекор наставаКако да направите оригами чамец од хартија за деца: чекор по чекор настава
Традиционална јапонска уметност: оригами од триаголни модулиТрадиционална јапонска уметност: оригами од триаголни модули
Како да направите хартија оригами - направете риба.Како да направите хартија оригами - направете риба.
Како брзо да се направи канџа?Како брзо да се направи канџа?
Како да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзоКако да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзо
Уметноста на оригами: Како да се направи шапка од хартијаУметноста на оригами: Како да се направи шапка од хартија
Лесно оригами за деца и возрасниЛесно оригами за деца и возрасни
Оригами тапан и други оригами занаетиОригами тапан и други оригами занаети
Ние ја учиме техниката на оригами: како да направите хартиен модул?Ние ја учиме техниката на оригами: како да направите хартиен модул?
Изработка на оригами `Папагат`Изработка на оригами `Папагат`
» » Како да направите митралез од хартија? Практични совети