obrechye.ru

Како да направите пеперутка од мониста (рачно)

Прекрасна и ефективна пеперутка од мониста може да се користи како елемент на декор или апликација. Тоа е одлична декорација за пакување, ковчег, сенка, разгледница, завеси. Користејќи во процесот на работа многу шарени монистра, можете да создадете неколку различни пеперутки. Повеќето од нив се направени на жица.

како да се направи пеперутка од мониста

Овој занает е популарен и кај возрасните и кај децата. Експресивен пеперутка може да се направи со деца, таа ќе ги украсува секоја коса, чанта, шапка или фустан. Заинтересирани во везани работи, секое дете ќе праша: "Како да се направи пеперутка од монистра? "И тој ќе биде многу задоволен ако процесот на изработка на занаети ќе се појави кај некој од возрасните.

техника за пливање од тули

Во процесот на создавање орнаменти се применуваат методите на тули или мозаик во круг. Шемите (мониста) на ткаење едни од други се разликуваат во распоредот на монистра. Во техниката тули ткаење тие се во иста линија, строго еден по друг. Поврзувачката жица или монофиламентот поминува низ дупката во јамка. Оваа техника е помалку еластична. Но, за распуштање на производот по работата ќе биде тешко. Во мозаикот ткаење, мониста се наредени со пресилен редослед. Како резултат на оваа работа, производот е флексибилен.

монистра

Како да направите пеперутка од мониста. Совети и трикови

За основа подобро е да се заземе линија. Тоа е транспарентна боја и многу посилна од жица или низа. За поголема удобност и броење на бројот на монистра, подобро е да користите тенка игла. Но, пред да почнете, најдобро е да бидете сигурни дека сите мониста се наведнуваат врз неа.

Пред да направите пеперутка од мониста, треба да запомните неколку правила. За да го поправат врвот на линијата, се користи мешавина од контрастна боја, која пред работата е фиксирана со неколку јамки на линијата. Овој метод, исто така, придонесува за зачувување на занаетот при извршување, бидејќи нема да дозволи да се скрши мониста. Ако должината на риболов линија е краток во фаза на производство на накит, а потоа треба да се земе нова фигура на саканата должина и внимателно да го обезбеди со останатите крај. Во овој случај, слободните краеви треба да бидат колку мали.

Како да се направи Пеперутка направена од монистра. Курс на работавештачки монистра

Пеперутката од мали зрна се состои од пет дела: багажникот, двете горни и две пониски крила. Сите од нив се креирани одделно една од друга со техника на мозаично ткаење, а потоа се собираат во еден состав. За стомакот ќе треба должина од 27 см. На долните крила ќе одат две парчиња капронска нишка 45 см, на горниот - 60 см. Тоа се приближни големини земени со "резерва". Ако работата користи мала мушка, ќе бидат потребни линии или жици помалку.

Ткаењето започнува со трупот. Еве што е препорачливо да се земе на зрна со големи дупки, како во фаза на Собранието преку нив ќе треба да се нишка на риболов линија има две насоки. Потоа се креираат долните и горните крила, кои се изведуваат според шемата. Ажур интервали прикачите обемот на пеперутка воздух и тип, се формира мазна наведнуваат делови. Тогаш крилата се прицврстени на абдоменот. По завршувањето на риболов линија се сече, на краевите нежно singe или вткаени во работата, и се зацврсти на затворач-пински.

Ако работата се користи тенка жица, а потоа да се создаде мазна и убава антени ќе треба пенкало или со кружен напречен пресек прачка, кој се навиени лабава завршува.

Можете да најдете различни модели на ткаење пеперутки во списанието "Needlework" (монистра). Таа обезбедува детално дадена мастер класи ткаење техники ажур пеперутки, тела на клучевите, чанти, кукли и други производи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Основни техники на ткаење од мониста: паралелно низание, ткаење, крст, тулиОсновни техники на ткаење од мониста: паралелно низание, ткаење, крст, тули
Декор за дома: ние правиме органска пеперутка со свои рацеДекор за дома: ние правиме органска пеперутка со свои раце
Камилица од монистра. Ние правиме букет од диви цвеќињаКамилица од монистра. Ние правиме букет од диви цвеќиња
Шемата за ткаење на цвет од мониста: оригиналниот приврзокШемата за ткаење на цвет од мониста: оригиналниот приврзок
Достапна креативност. Како да направите пеперутки од пластични шишињаДостапна креативност. Како да направите пеперутки од пластични шишиња
Коњ од мониста: мастер клас на ткаењеКоњ од мониста: мастер клас на ткаење
Како да направите лале од мониста? Ткаењето лалиња од мониста за почетнициКако да направите лале од мониста? Ткаењето лалиња од мониста за почетници
Извршуваме пролетен цвет - нарцит од монистаИзвршуваме пролетен цвет - нарцит од мониста
Едноставни шеми за ткаење на животни од монистраЕдноставни шеми за ткаење на животни од монистра
Волан од мониста. Изведба на технологијаВолан од мониста. Изведба на технологија
» » Како да направите пеперутка од мониста (рачно)