obrechye.ru

Албум за новороденче. Идеи за дизајнирање на детски фото албуми

Албум за новороденче: неопходност или каприц?

Веројатно секој човек, маж или жена, порано или подоцна ќе се одрази на раѓањето на своето дете. Подготовките за воспоставување на родителите, мислејќи преку своите постапки, обнова во станот да се направи простор за креветчето и други бебе работи ... Сето ова е потребно многу енергија, но во исто време е нешто интимно, радосни. По раѓањето на детето, тоа воопшто не е до неактивен поминување на времето. Ние не само што секогаш треба да се внимава на бебето, да се заштити и да се грижи, но исто така и да продолжат да го прават домаќинство задолженија.

Дете расте, учи нешто ново, го познава светот околу него. Се разбира, не сакате да пропуштите ништо, да се фати на првата насмевка, сладок сон, јас прв пат се сврте, хранење, игри ... Со текот на времето, се повеќе и повеќе слики, веќе не се сеќавам на она што слики Првата насмевка, и на она - "тој / таа само cutie, сакам да sfotkat оваа насмевка. " Затоа албумот за новороденче е повеќе неопходност отколку привилегија. Особено во денешно време, кога толку популарна складирање на фотографии во електронска форма, тешко е да не случајно избришете важен рамка на бебето живот. Да, се разбира, можете безбедно да живеете без фото албум за деца. Но, тоа не е гаранција дека флеш диск нема да се скрши вашата сметка на социјалните мрежи не е компромитирана и не ќе го отстрани фотографии или лаптоп компјутер треба да функционира, а телефонот нема да се откаже од владата и не ќе се скрши. Затоа мора да се земе сериозно не само за создавање на албумот, но исто така и за неговиот дизајн.

Дизајн на фото албум

Избор на временски интервал

Регистрација на детски фото албум

Важен период на време, кој би сакал да го покривам во фото албум за деца. Неопходно е да се одлучи дали ќе имате албум во кој сликите се од првите денови до, на пример, пет години. Или името на вашиот албум "Албум за новороденче, првата година". Ова ќе влијае, пред се, на изборот на фотографии кои се планираат да бидат поставени на албумот. Второ, може да зависи од концепт албумот како целина: симпатична слики, серија која крши дува свеќите на земјата во животот на торта или загаден дете на трицикл заврши албумот на вашите деца. Главната работа на ум - за прв пат на бебето го прави толку многу работи што е до година: ги отвори очите и се држела за нејзината коса, првата насмевка, се сврте на стомак, доби првиот заб. Многу, многу се случува за прв пат. И, соодветно, многу фотографии. Тоа не се претвори, така што ќе се одлучи да направи албум до три години, како резултат на тоа, повеќе од половина од албумот, "до една година", а потоа на сите настани некако стуткани (сите се искачи). Подобро е да направите неколку албуми од еден, ужасно.

Фото албум според полот на детето

Се разбира, за никој не е тајна дека дизајнот на албум за новороденче зависи од полот на детето. Прво, шема на бои е различна. Или можете да земете нешто во стилот на "унисекс". Особено ако однапред ја купите базата за албумот. Тоа не е неопходно да се направи во сини тонови за момчиња и во розова за девојчиња.

Второ, декорација на албумот за новороденче. Ова се однесува на поделба на "женски" и "момчиња" атрибути: војници или pupae, цвеќиња или машини за пишување. И во овој случај, можете да изберете неутрална опција: секој сака да игра генерации, балони или топки-hoppers.

Фото албум за девојката

Ако сеуште одлучивте дека дизајнот треба да одговара на полот на детето, тогаш албумот за новороденчето ќе биде значително различен од албумот за момчето.

Се разбира, за поголем акцент на полето на детето, треба да изберете повеќе женски бои: сите нијанси на розева, виолетова, црвена, тиркизна и зелена боја. За декорација, можете да купите специјални налепници со сите видови кукли, коњчиња, еднорози, виножитови, мали животни. Исто така, нема да биде излишно да се купуваат монистра, стразина, sequins, бисери.

Секоја страница може да биде дизајнирана во стилот на различни приказни: - ". Убавицата и ѕверот" птици, мали животни и gnomes Belosnezhki- погодна за кујнски прибор за Belle од

Фото албум за момчето

Фото албум за момчето

Декорација е најдобро да се избере соодветен под: автомобили, мотоцикли, пиштоли, риболов, војници. Тие можат да се најдат и во облик на етикети, и метал или дрвени (во продавници за хоби е полн со такви занаети).

страница дизајн може да се направи како што е кај девојчињата, врз основа на бајките ( "Том Там", "Пинокио", "Џек и Beanstalk") и да се дружат со "машки" окупација - поправка на машини, риболов патувања, лов.

Прва страница на фото албумот за новороденче

Прва страница

Страниците со албуми за новороденчето треба да бидат посебни. Првата страница може да се направи на различни начини. На пример, можете да поставите слика на бремена мајка, каде што стомакот е јасно видлив. Или да се изгради нешто како плико, во кое децата се испуштаат од болницата. Можете да го отсликате (стапнете) штркот, кој го носи пакетот со бебе во клунот. Или зелка глава, во која го нашол вашето бебе. Ова се сите стандардни објаснувања на прашањето: "Од каде доаѓаат децата?" Можете да ја покажете вашата имагинација и да излезете со вашата сопствена верзија. Главната работа што беше интересно и шарени.

Написи во детскиот фото албум

Еден од најважните елементи за креирање на фото албум е пишувањето на потписи. Подобро е да излезе со натпис за албум за новороденче. Не во смисла дека под потписот да направите изведени фотографии, туку да направите потписи навремено. На пример, сте зеле слика, сигурно не ја отпечати (освен ако немате камера со инстант фотографии), но ова е првиот чекор на бебето или насмевка. Вие само ја ставивте оваа фотографија на албумот. Сега измислете натпис, додека сте полни со емоции. Банални фрази како "прва насмевка", "првиот заб", "нашите први чекори" е во сите детски фото албуми. И верувајте ми, по една недела, нема да излезете со ништо оригинално. И додека овој момент не е завршен, имате шанса да направите посебен натпис за специјална фотографија. На пример, фотографијата со првите чекори може да се потпише со зборови од познатата песна: "Top-top, stomping baby". Или: "Првиот чекор, вториот чекор! Нашиот / нашиот <име> херој! ".

Написи под фотографијата

Последна страница од фото албумот

На последната страница, на ист начин како и првиот, потребно е да ги красат необично. Се разбира, во зависност од староста на албумот. Ако ова е првиот роденден, можете да прикачите слика на детето, да се издувам една свеќа на тортата, врвот залепени свечена капа (веројатно во една година дете ќе ви овозможи да се подигне капакот на моторот, па уште и да го фотографираат), оваа конфети балон (отпушта) . Ако бебето нема да се издувам на свеќи на слика или нема да има торта, торта со свеќи, како што може да се држи, изнаоѓање на соодветни етикета. Ако албумот продолжува да се спроведе до три години, на последната страница може да биде околу една фотографија од дете на велосипед нерешено / шие / лепак на камења, прачки, птици налепници, топката. Сето тоа зависи од возраста на децата, вашата креативност и вашата желба да се направи фото албум посебно.

Слики за фото албуми за детето

Кога ќе ги дизајнирате главните страници, се можни неколку опции: целиот фото албум во стилот на "a la I`m a girl / boy". Оваа опција беше разгледана погоре.

Втората опција: сите страници на албумот содржат елементи на одредена бајка / цртан филм. Оваа опција е повеќе погодна за албуми за деца, кои веќе имаат омилена бајка карактери, но за новороденчињата може да се најде најдобрата опција. На пример, многу kiddies како цртан филм "Па, чекај!" "Том и Џери", "Маша и мечка", "Fixiki" и така натаму. Д. Тоа е, ние може да се претпостави дека вашето дете ќе се види овие цртани филмови, па тој сака вашата идеја. И тогаш можете да се поделите во серија: секоја страница е нова серија. Или, само треба да бидат присутни елементи на избраната приказна до секоја слика.

Трето, вие само може да излезе со една интересна ситуација: на дното на морето опкружен со сирени и школки (на пример, првото перење во бањата или пливање во реката), ѕвезденото небо дете ита на велосипед / машина / назад Тато / konyashki лулка. Во такви олицетворение исто така мора да се купат потребните делови (школки, камења, прачки, цвеќиња, метални и дрвени елементи - сите овие може да се купат во специјализирани продавници за хоби сега се наоѓаат во некои книжарници).

Визуелна употреба на разни елементи

Или едноставно живописно да ги декорирате страниците, вметнувајќи ги со налепници и прикажувајќи нешто интересно. Не е неопходно да се направи нешто помпезно или уметничко. Сè е ограничено само од вашата фантазија.

Името на албумот на детето

Можете да го именувате вашиот албум за новороденче онака како што сакате. Можете да излезете со нешто оригинално, и можете да користите шаблони. Изборот е едноставно огромен, од баналното "Нашето бебе, албум за новороденче" до "Тоа е нашето бебе обложено". Никој нема да ве осуди за необично име кое другите родители никогаш нема да го изберат. Ова е вашето дете, вашите фотографии, вашиот албум. Прво го направите за себе. Затоа, можете да го наречете она што сакате. "Мојот драг мал албум, тоа е нашиот мал син", "Сладоста на мајка и тато", "Чудо девојка", "Како се започнало", "<Име>. Почеток. "," Првите важни моменти на нашите трошки "итн. Итн.

Име за фото албум

Во заклучок

Дали да се направи албум за новороденче е приватна работа за секого. Но, ако одлучите да ги соберат сите слики во една целина, тогаш смело се фаќате за бизнис. Нема правила и барања, можете да измислите нешто, или можете само да ги вметнете сите фотографии во редовен албум. Значи смело се фаќате за бизнис, отпечатете ги фотографиите, купите база, сон, креирајте!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вештачко хранење на новороденче: основни правилаВештачко хранење на новороденче: основни правила
На идните родители на белешка: како да изберете кретенка за новороденчеНа идните родители на белешка: како да изберете кретенка за новороденче
Ја совладуваме техниката на `scrapbooking`: албум за новороденчеЈа совладуваме техниката на `scrapbooking`: албум за новороденче
Ќе ги задржиме најсреќните моменти во животот, или како да направиме албум за новороденче со свои…Ќе ги задржиме најсреќните моменти во животот, или како да направиме албум за новороденче со свои…
Трансформатор во целина за новороденче: карактеристики и придобивкиТрансформатор во целина за новороденче: карактеристики и придобивки
Колку месеци детето почнува да agukat? Ќе дознаеме!Колку месеци детето почнува да agukat? Ќе дознаеме!
Што зголемување на телесната тежина кај новороденче може да се смета за нормално?Што зголемување на телесната тежина кај новороденче може да се смета за нормално?
Документи за регистрација на новороденче се важни за секој родител!Документи за регистрација на новороденче се важни за секој родител!
Како започнува scrapbooking за новороденче?Како започнува scrapbooking за новороденче?
Подарок за новороденче или момче. Идеи и советиПодарок за новороденче или момче. Идеи и совети
» » Албум за новороденче. Идеи за дизајнирање на детски фото албуми