obrechye.ru

Како да се шие играчка и нејзините мали детали: кукла носот, очите, косата

Сега има огромен број насоки за применета уметност, а изобилството на стоки за веѓите ги задоволува навивачите да измислуваат оригинални и уникатни работи. Накит, оригами, валање од волна, плетење, decoupage, шиење, инкрустирани со rhinestones и камења и многу повеќе различни техники со кои можете да креирате слики, облека, играчки и орнаменти. На полиците на книжарниците, на курсеви за везани, можете да се соберат многу информации за креирање на работите сами.

кукли од носЧесто работите создадени самостојно, се најскапиот подарок, бидејќи се вложува многу напор и љубов. Ја презентираше намалената забавна копија на вашиот пријател или близок, ќе му дадете не само нешто, туку исто така позитивни емоции, кој ќе се врати на оваа личност веднаш штом ќе ја разгледа оваа играчка. И во овој напис ќе научите како да шиете таква кукла.

Изработката на кукли прво започнува со купување на потребните материјали. Иако се случува играчката да е направена од импровизирани средства. Тоа може да биде кукла од парчиња и памучна вата, од старо капронски хулахопки и пена гума. Но, сега ќе научите како да шиете кукла од ткаенина. За да го направите ова, ќе ви треба многу ткаенина и модел на играчката што ја сакате. Преклопете го ткаат на половина и извлечете ги контурите: рацете, нозете, главата, носот на куклата (ако сакате да биде конвексен). Можете да ги купите однапред во специјализирана продавница потребните детали. шиење куклиКуклата на авторот излегува да биде попрецизна и поубава, ако сите детали се зашиени со раце, а не со машина за шиење. Но, не заборавајте да оставите мал пресек во багажникот на идниот модел за да го наполните со гума од пена, памучна вата, синефон или силикон.

Кога сите детали, дури и носот на куклата, се одвојуваат одделно, потребно е да ги извадите, така што сите швови ќе останат внатре во производот. Потоа можете да почнете со полнење на играчката, зашто ова може дури и да излезе со обични парчиња, ако немате посебен материјал. Да се ​​пополни кукла е неопходно густо, помагајќи му себе на стап.

После тоа, веќе може да ги шиете рачките, нозете, главата и багажникот едни со други. Очите и носот на куклата можат да се направат од копчиња, камења и кристали или да се купат во продавницата и да се стават на лепак однапред.

По телото на куклата е целосно подготвена, можете да почнете да правите коса, облека и чевли закукла на авторот играчки. Косата може да се направи од дебел предиво за плетење црна, бела, жолта и дури црвена боја. Исечете многу теми 10-15 сантиметри долги и ги фрлајте за да станат бучни. Започнете да ги шиете од задниот дел на вратот, но не ги затвораат очите и особено носот на куклата. Можете исто така да купите готови коси или да ги направите од стара перика. Фустанот е лесно да се шие на готов модел од списанието. И украсени со мониста или кристали, тоа ќе изгледа повеќе елегантно и побогато на куклата. Чевлите можат да бидат поврзани според шемата на пинетите или чорапите за мали деца.

Кукличките за шиење може да траат од неколку часа до неколку дена, во зависност од вештината и брзината на шиење, како и комплексноста на изработката на кукличките делови. Но, главната работа е, се разбира, резултатот и радоста од тоа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Текстилна кукла-бебе: шема, опис на процесот на креирањеТекстилна кукла-бебе: шема, опис на процесот на креирање
Интерактивната кукла е најдобар подарок за девојчеИнтерактивната кукла е најдобар подарок за девојче
Бебе `Anabel` кукла - интерактивна играчкаБебе `Anabel` кукла - интерактивна играчка
Крчки крчкачки играчки - кукли сопствени рацеКрчки крчкачки играчки - кукли сопствени раце
Интерактивни кукли за девојки - високотехнолошки играчкиИнтерактивни кукли за девојки - високотехнолошки играчки
Интерактивна кукла Ksyusha ќе стане најдобар пријател за дететоИнтерактивна кукла Ksyusha ќе стане најдобар пријател за детето
Како да се направи кукла Monster High? Со нашите раце ги исполнуваме желбите на ќерката-ќеркаКако да се направи кукла Monster High? Со нашите раце ги исполнуваме желбите на ќерката-ќерка
А шарка кукла е играчка на неверојатна убавинаА шарка кукла е играчка на неверојатна убавина
Внатрешна кукла: сите најважни и интересни за процесот на креирањеВнатрешна кукла: сите најважни и интересни за процесот на креирање
Потребни работи за Baby BeanПотребни работи за Baby Bean
» » Како да се шие играчка и нејзините мали детали: кукла носот, очите, косата