obrechye.ru

Занаети за приградската област. Како да направите лебед од гума?

Со почетокот на сезоната на годишни одмори, многу сопственици на приградски области почнуваат да размислуваат за тоа како да им овозможат на ист мал парче од рајот, како да се направи тоа убаво, но не го испразните паричникот. Идеи за оваа тема постои голема разновидност на занаети, бидејќи на материјали во рака (или рачно изработени) добијат повеќе и повеќе популарност.како да се направи леб од автобус

Сигурно во секое семејство на балконот, во гаража или некаде во внатрешноста на летни колиби лежи стара непотребна гума за автомобили. Тоа е нешто што можете да го користите во корист на вашата летна куќа сајт. Ние ви нудиме лекција, како резултат на која ќе научите како да направите Лебедово од гумата со свои раце. Да, да, можно е, и ќе се уверите во согласност со овие упатства.

Значи, како да се направи лебед од гума? Прво треба да ги најдете сите потребни материјали. Најверојатно, сите тие ќе бидат меѓу работите оставени "за секој случај":

  • Автомобил гума (најдобро е да се земе гуми без метален кабелкако да направите лебед од гума со свои раце и ќелав, идеално, ако се руски производители).
  • Неколку шрафови.
  • Еластична жица, со која можете да го поправите вратот на птицата.
  • Бела и црвена боја.

Исто така ќе ви требаат неколку алатки: остар нож, сложувалка и вежба. Ако гумата со метален кабел, тогаш сложувалка мора да се зема електрично.

Ако точно знаете, како да направите лебед од гума, тоа не е толку тешко. Прво треба да ја разделите гумата на еднакви делови со две линии кои ќе ја означат главата и опашката, а исто така и вратот. Потоа треба да го забележите триаголникот на главата и линијата на крилјата.

Во зависност од видот на гумата, треба да го исечете со нож или жигана пила на наведените линии. Ако користите нож, го натопнете во вода за миење за удобност.

Потоа следи најтешката фаза на работата. Значи, пред да направите лебед од гумата, треба да го вклучите внатре. Удобно е да го сториме тоа заедно, но ако помош не е таму, во ред е, за погодност, да се повлече на надворешниот дел од гумата. Во
автомобилска гумаРезултатот е лебедна рамка.

На следниот чекор ќе треба да му дадете соодветна форма на птицата. За да го направите ова, поправете го вратот. Вежбајте неколку парни дупки во гумата и вметнете еластична тенка жица во нив. Потоа, со таков зацврстувач, закачете го вратот на лебед на жицата која е специјално подготвена за оваа намена. Во принцип, можете да користите закривена арматура за да направите вратот, ако го имате.

Можеби, монтирањата ќе бидат премногу забележливи, но не грижете се, по сликањето ќе бидат речиси невидливи. Во секој случај, обидете се да ги направите уредни. Друг начин да го поправите вратот во правилна состојба е да користите флексибилна плоча. Треба да се прицврсти постепено, правејќи дупки во вежбата и по должината на начинот на кој им го дава посакуваниот облик.

Значи, време е да ја искористиме бојата. Насликајте ја вашата птица во природна бела боја и направете го клунот црвено. За очите користете самоприслушување или фантазија и користете ги соодветните материјали.

Тоа е тоа, лебед е подготвен! Бидете сигурни, тоа ќе изгледа одлично, па наскоро сите соседи ќе ви пречат со прашања за тоа како да направите лебед од автобусот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Жаба од гума е играчка или цветна постела?Жаба од гума е играчка или цветна постела?
Рачно изработени занаети: како да се направи?Рачно изработени занаети: како да се направи?
Изработка на лебед од стара гума: мастер класаИзработка на лебед од стара гума: мастер класа
Сакате да научите како да пресечете лебед од гуми?Сакате да научите како да пресечете лебед од гуми?
Како да направите занаети од гуми за градинка?Како да направите занаети од гуми за градинка?
Еже од пластично шише со свои раце: два начина за изработка на занаетиЕже од пластично шише со свои раце: два начина за изработка на занаети
Лебед од гума со свои раце ќе го украсува секој дворЛебед од гума со свои раце ќе го украсува секој двор
Гума на `Нива` - кој да се избере?Гума на `Нива` - кој да се избере?
Летни гуми Nokian Nordman SX - осврти и карактеристикиЛетни гуми Nokian Nordman SX - осврти и карактеристики
Гумени лето: својства и карактеристикиГумени лето: својства и карактеристики
» » Занаети за приградската област. Како да направите лебед од гума?