obrechye.ru

Како да се направи свинче банка со свои раце - да се комбинираат бизнис со задоволство

До денес, свинче банка е доста популарен подарок за секој одмор. На крајот на краиштата, таков подарок не е само пријатен само по себе, туку може да донесе и практични придобивки на сопственикот, особено ако лицето нема доволно волја да не троши пари што се остави настрана за ништо.

како да направите монета кутија со свои рацеНајчеста и најчеста опција е традиционалната свиња. Најди го ова сигурно ќе биде во најблиската продавница за сувенири. Постојат повеќе оригинални свинче банки, но тие ќе треба да се бара. Но, најнеочекуваниот и пријатен подарок ќе биде нешто направено со рака, особено ако е направено во форма на посакуван објект, на кој се собираат средствата.

Па како да направам свинче банка сопствени раце? Одговорот на ова прашање зависи од тоа кои параметри и изглед треба да имаат готовиот производ. Ако подарок треба да биде тепање и целина, би било разумно да се украсуваат тегла или шише со тесен врат. За да го направите ова, потребна ви е стаклена основа и разновидни елементи за нејзината декорација: ткаенина, школки, бои, sequins и така натаму.

оригинални свинче банкиАко наменетиот примач на презентацијата е доволно цврст ќе моќ, можете да му дадете демонтажен модел. Во овој случај, постојат многу повеќе опции за тоа како да направите свинче банка со свои раце. Можете да ги користите дрво, пластика, папие-маше, обична сликарство, па дури и вез и плетење. Можностите се ограничени само од имагинацијата на мајсторот. Подолу, ќе биде претставен еден од начините да се направи свинче банка со свои раце. Но, не треба да се ограничувате само на нив, бидејќи најинтересните дела се добиени во процесот на импровизација и експерименти.

необични свинче банкиКако да направите свинче банка со свои раце од papier-mache? Ова бара хартија (подобар весник), ПВА лепило или паста, ресни, тапацир, боја и лак. Прво, скелетот на производот е направен. Материјалот зависи од тоа како треба да изгледа работата. Ако планирате да направите свинче банка, најдобро е да земете балон. За покомплексни облици соодветни материјали како што се глина или гипс.

Основа маст со вазелин или масло за да се избегне лепење со производот. Потоа почнуваме да нанесуваме слоеви на хартија врз неа, се сече на мали парчиња и се подмачкани со лепак. Откако ѕидовите на свинчевата банда стануваат доволно дебели, неопходно е да се остави работното парче сува.

Ако топката се користи како рамка за да се отстрани, доволно е да се пробие гумата. Во случај кога креаторот е заинтересиран за повеќе невообичаени свинчеви банки и основата е формирана од глина, процесот станува малку посложена. Во оваа ситуација, треба внимателно да го исечете работното парче на половина, да ја извадите рамката, а потоа повторно да ги поврзете половините, прицврстувајќи ги со неколку слоеви на papier-mache. Паралелно со ова, можете да додадете детали кои не се рефлектираат во основа: шепи, уши и работи.

Откако сите слоеви се сушат, производот треба да се полира со фин шмиргла и да се лепи со лепак. Потоа започнува процесот на украсување со бои, sequins, мониста, sequins и други елементи. По завршувањето на декорацијата на свинчевата банка, резултатот треба да се фиксира со лак. Направете го тоа во добро проветрена просторија или на улица. Кога лакот се суши, работата ќе заврши. Сега го знаете одговорот на прашањето како да направите свинче банка со свои раце, но оваа опција е далеку од единствената.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
`Свинче банка` од Сбербанк: клиент осврти`Свинче банка` од Сбербанк: клиент осврти
Како да се исклучи "Piggy Bank" во Сбербанк? Услуга `Piggy Bank` во…Како да се исклучи "Piggy Bank" во Сбербанк? Услуга `Piggy Bank` во…
Дали е можно да се капе заморска свиња?Дали е можно да се капе заморска свиња?
Свинче банка за хартиени пари ќе помогне да се направи богатствоСвинче банка за хартиени пари ќе помогне да се направи богатство
Вашата домашна банка, или Piggy банка за париВашата домашна банка, или Piggy банка за пари
Интерпретација на сонот: што значи свинско сон?Интерпретација на сонот: што значи свинско сон?
Како да направите пари за свадба со свои раце?Како да направите пари за свадба со свои раце?
Како да направите свои свадбени подароци: избор на интересни идеиКако да направите свои свадбени подароци: избор на интересни идеи
Неколку идеи за тоа како да направите необичен подарок за свадбаНеколку идеи за тоа како да направите необичен подарок за свадба
Дали знаете зошто морско свинче е свиња?Дали знаете зошто морско свинче е свиња?
» » Како да се направи свинче банка со свои раце - да се комбинираат бизнис со задоволство