obrechye.ru

Како брзо и лесно да се направи куче од топка

Разновидни занаети од топки - ова е еден од најубавите и невообичаени начини за забава на вашето дете. Туторијали (така официјално се нарекува како да направиш куче од топкауметноста на создавање на било какви фигури од топчиња што се надувуваат) се развиваат фини моторни вештини, имагинација, логично размислување дете, и што е најважно - донесе многу позитивни емоции. Впрочем, од овој материјал можете да создадете нешто, од фиктивни животни и растенија до украси за мали принцези. Научете како да направите топка на куче и други животни, секое сончево дете.

Занаетчиството на извртување има долга историја. Но оваа извонредна форма на уметност доби посебна популарност во деведесеттите години од дваесеттиот век. Во Германија, во целина конференција за извртување беше организирана во 1998 година, кој исто така поканети професионални занаетчии и обичните луѓе кои сакаат да научат да прават фигури од топки. Постои дури и такво нешто како "twister-design". Тоа вклучува создавање на топки дизајнер фустани и костими. Овие алишта изгледаат оригинално и убаво. фигури од топки

Подолу ќе најдете чекор-по-чекор инструкција, како да се направи топка од топка. Тоа ќе ви помогне и вашето дете да го совладате уметноста на извртување.

1. За почеток, треба да ја пумпате топката со специјална пумпа, оставајќи неискористен опаш со должина од 6-7 сантиметри. Така, ќе бидеме сигурни дека нема да пукне во процесот на работа. За да почнеме да ја искривуваме топката, потребно е од тој раб каде што јазот е прицврстен.

2. Потоа треба да се измери од работ на топката, на која врзаниот јазол е околу 20 см. Ова ќе биде местото на преклопот. Свиткајќи го на половина, поделете ја поблизу помалата половина на два приближно еднакви делови. Таму е неопходно да се притиснат двете половини на топката, внимавајќи прстите да се допираат еден со друг. Свртете ја јамката свртена на 360 степени - така ја добиваме муцката на нашето воздушно куче.

3. Од местото на последното стегање во око околу 20 см - ова ќе биде
занаети од топкиточка на превиткување. Дел од топката со должина од 20 см визуелно се дели на два еднакви делови. Во овој момент повторно притискаме прстите заедно додека не дојдат во контакт, и повторно вртете ја врската за 360 степени. Еве ги предните шепи на нашето куче!

4. Ние речиси научивме како да направиме куче од топка - остана само опашката и задните нозе. За второто, треба да се повлечат од другиот крај на топката (каде што ние ја напушти "опашка" со воздух) од околу 25 сантиметри. Запомнете ја оваа точка - ќе има превиткување. Парче на топчето со работ е поделено на два еднакви делови, во центарот притискаме на две паралелни "парчиња" на топката, додека прстите не дојдат во контакт, а пак пак јамката се формира 360 степени. Значи задните нозе заедно со опашката се подготвени.

Кучето е речиси подготвено, останува да се привлече око, нос и насмевка за него.

За да можете да го научите вашето дете како да направите куче од топка, треба да знаете неколку правилни правила. Правилно пресврт треба доволно остри, брзи движења. Подобро е да не ги врзете вртежите со нишки - тие може да ја пресечат топката и ќе пукнат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пластични занаети за деца: најдобри идеиПластични занаети за деца: најдобри идеи
Направете одмор. Како да се направи цвет од топкиНаправете одмор. Како да се направи цвет од топки
Цвеќе од колбас топки: производство водичЦвеќе од колбас топки: производство водич
Занаети од колбас топки: што треба да го знаете почетниците во уметноста на извртувањеЗанаети од колбас топки: што треба да го знаете почетниците во уметноста на извртување
Ние правиме фигури од топки-колбасиНие правиме фигури од топки-колбаси
Развијте дете: од тоалетна хартија занаетиРазвијте дете: од тоалетна хартија занаети
Како да се направи куче од топки-`sausages`: чекор по чекор инструкцииКако да се направи куче од топки-`sausages`: чекор по чекор инструкции
Како да се направи куче од колбас топката? Совети на вешто мајсториКако да се направи куче од колбас топката? Совети на вешто мајстори
Фигурата на балоните - одлична декорација на празникотФигурата на балоните - одлична декорација на празникот
Како да се направи цвет од колбаси топки? Идеи за цветни комозиКако да се направи цвет од колбаси топки? Идеи за цветни комози
» » Како брзо и лесно да се направи куче од топка