obrechye.ru

Учиме како да направиме шурикен од хартија

Јапонскиот збор "оригами" е веројатно познат на многумина од нас. Тоа значи преклопување од хартија. Бројките оригами, според традицијата на Земјата на изгрејсонцето, се направени само од превиткувани листови хартија, без дополнителни помошни средства (ножици, клипови, лепак) и без орнаменти. Лекцијата е многу интересна, особено за децата. На крајот на краиштата, можете да направите било какви играчки со свои раце, без да ги трошите парите за купување од семејниот буџет и да потрошите време со предност.како да направите shuriken од хартија
Момчињата кои се зависници од авантурите на нинџа желки и боречки вештини, се разбира, ќе бидат заинтересирани да направат свои shuriken origami.

Како да изберете хартија

Ако немате можност да купите специјална тенка хартија во уметнички салони или јапонски продавници, тогаш не се вознемирувајте. За да направите shuriken од хартија, можете да користите било какви листови хартија (дури и тетрад, албум, списание или весник).

Сега ние се свртиме кон чекори за чекори за тоа како да направите shuriken од хартија

1. Од избраниот лист треба да се направи квадрат. Ако парче хартија со работ останува излишно, тогаш едноставно го пресечете.shuriken origami
2. Сега почнете да го додавате квадратчето во неколку фази. Прво, склони го строго на половина. Откријте го. Понатаму, горниот агол и долниот агол мора да бидат свиткани на линијата за превиткување што минува низ центарот. Добијте резултат на конструкција наведнуваат на половина повторно. Како резултат на овие акции, треба да имате прилично тесен правоаголник со рабовите свиткани навнатре.

3. Следниот чекор во интересен процес, како да се направи shuriken хартија, е како што следува: тоа е потребно да ја заврши секој агол на правоаголникот дијагонално за тоа како тие се одразуваат огледало едни со други, тоа е еден од аглите да бидат свиткани нагоре, а од друга страна, напротив , се наведнувам.

4. Ако сте го вклучиле бројката од два триаголници, кои се надомести однос еден на друг и помеѓу поминува поврзувајќи ги лента на хартија, а потоа имате достигна точката на половина пат од процесот, како shuriken на хартија.

5. Следниот чекор: да го земете вториот лист хартија и да ги направите истите активности со него како и со првиот. По постигнување на чекор број 3, ротирајте ги аглите на правоаголникот на спротивната (од првата правоаголна) страна. Треба да го добиете вториот детал од shuriken, точната копија од првата. Се случи? Значи, втората фаза на мастеринг како да се направи shuriken од хартија, успешно сте поминале.shuriken од хартија
Поминуваме во последната фаза на нашата работа: составување на деловите и конечно добивање на ѕвезда со фрлање - хартија shuriken. Добиените празни места (детали за шурикен) се вкрстуваат едни со други. Потоа внимателно вметнете го аголот на вториот дел во џебот на првото. Оваа постапка мора да се направи на секој агол и на двете страни.

Обидете се да се оттргнете од јапонските традиции и да направите статија од хартија за обоена хартија или страници од стари сјајни списанија. Верувај ми, Шурикен ќе изгледа уште попривлечно.

И сега е време да се игра. И дури и ако во топлината на движечката игра вашиот "свежо печен" shuriken одеднаш се распаѓа, не е важно! На крајот на краиштата, сте стекнале искуство во неговото производство и лесно можете да направите нова.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Светот на ракотворби и изненадувања: како да се направи хартија шурикенсСветот на ракотворби и изненадувања: како да се направи хартија шурикенс
Како да направите хартија оригами - направете риба.Како да направите хартија оригами - направете риба.
Како да направите хартија кунаи. Мастер класа за производство на хартија оружјеКако да направите хартија кунаи. Мастер класа за производство на хартија оружје
Како да направите хартија од оружје со децаКако да направите хартија од оружје со деца
Што е Шурикен? Како да го направите тоа сами?Што е Шурикен? Како да го направите тоа сами?
Новогодишни играчки оригамиНовогодишни играчки оригами
Уметноста на оригами: како да се направи борец со хартијаУметноста на оригами: како да се направи борец со хартија
Оригами `Шурикенс`, метод на изработкаОригами `Шурикенс`, метод на изработка
Оригами `Коњ`Оригами `Коњ`
Оригами куче е одличен начин да потрошите време!Оригами куче е одличен начин да потрошите време!
» » Учиме како да направиме шурикен од хартија