obrechye.ru

Како да снимате видео со аматерска видео камера

Во средината на 90-тите години на минатиот век, видео-камерите се појавија на прозорците на продавниците. Цената на оваа опрема беше доста висока, и не секој можеше да си дозволи да купи видео камера за домашна употреба. Сепак, времињата се променија, а сега видео камерата од обемниот уред се претвори во минијатурен уред, достапен и удобен за користење. Сепак, не сите сопственици на видео камери знаат како да направат видео, така што тоа не е само висококвалитетно, туку интересно за гледање.

како да снимате видео

Аматерските видео камери, иако немаат толку многу опции и можности како професионални, но дури и во нивните функции несофистицирани во врска со снимањето на видео, понекогаш е многу тешко да се разбере лицето.

Пред да го фати видео, експертите советуваат да бидете сигурни - е правилно инсталиран во билансот на камерата бела и ноќе дали видео е оневозможено. Ако балансот на белата боја не е поставено, бојата на заробени видео ќе им даде на сина или жолта боја, и во текот на ноќта со пукање во текот на денот да се слика насликани во зелена тонови.

Правилно воспоставена баланс на белата боја ќе помогне да се компензира ефектот на светлината на рендерирање на бои. Во сите модерни модели на видео камери постои функција на преинсталирање на бело-облачно, чисто, зајдисонце и така натаму. Најточен е селективниот режим.

отколку да снимате видео

Многу почетни оператори се прашуваат како да снимате видео, така што сликата е подеднакво поефективна? Експертите во овој случај препорачуваат користење на фадер. Фандер се нарекува мазна слика изглед функција. Оваа функција ви овозможува да се започне и крајот на снимањето на оригиналната форма, а публиката е многу повеќе интересно да се види видео рамки одделени со паузи и мазна транзиција од заплетот на приказната отколку да се види на екранот континуиран "лист", во која меѓу индивидуалните субјекти без паузи, не транзиции. Како да се сними видео со помош на бледеат, може да се најде во литературата, бидејќи оваа опција може да биде од различни видови: витраж, оставајќи на сликата, изгледот на сликата на црна позадина.

како да направите видео

Понекогаш почетниците имаат тенденција да одат со камера вклучен. Како резултат на ваква анкета, се добива неинтересен, па дури и досаден материјал. Оние кои се заинтересирани за тоа како да снимате видео, па тоа беше навистина интересно и квалитет, експертите советуваат да се користи во процесот на снимање на мал статичен инсерти, разредување на монотонијата на сликата. Таквите вметнувања можат да снимат околен пејзаж, или некој друг интересен состав.

Исто така, искусни оператори не советуваат почетници да користат зум за време на снимањето. Постојаното приближување и отстранување на сликата нема да предизвика ништо друго освен иритација кај гледачите. Како да снимам видео, ако е потребно зумирање во рамката? Кога снимате објект кој се приближува, потребно е да се отстапи, да се направи "обиколување" и само после тоа да почне снимањето. Како што се приближува објект мазна и бавно отстранување е неопходно да се користи ( "одвратна"), само ако сооднос останува иста, ефектот е создадена т.н. "проширување позадина", кој изгледа доста импресивен резултат.

Оние кои се заинтересирани да направат видео треба најпрво да научат како да се одржи рамномерно на фотоапаратот, ако тоа предизвикува тешкотии, тогаш е подобро да се прибегне кон снимање од статив. Се разбира, ова не е секогаш погодно, но се гарантира добри снимки без тресење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да додадете видео во `VK`: инструкцијаКако да додадете видео во `VK`: инструкција
Снимање видео од веб камера: инструкции за почетнициСнимање видео од веб камера: инструкции за почетници
Вариофокална леќа: предности и недостатоциВариофокална леќа: предности и недостатоци
Како да снимате видео на веб камера користејќи специјални програмиКако да снимате видео на веб камера користејќи специјални програми
Хеликоптер за радио контрола со камера - интересен и достапенХеликоптер за радио контрола со камера - интересен и достапен
Безжичната камера за назад поглед е одличен подарок!Безжичната камера за назад поглед е одличен подарок!
Како да изберете статив за вашата видео камера?Како да изберете статив за вашата видео камера?
А плови со камера за риболов е сигурен чекор во иднината!А плови со камера за риболов е сигурен чекор во иднината!
Како да отстраните клипКако да отстраните клип
Софтвер за лаптоп за камера: прегледСофтвер за лаптоп за камера: преглед
» » Како да снимате видео со аматерска видео камера