obrechye.ru

Едноставен образец на здолниште полу-сонце со една шиење

Омилена од сите женски претставници разгореа здолништа "polusolnce" се модерни елементи на облека неколку сезони по ред. Во зависност од материјалот, таквите убави здолништа може да се носат како секојдневна опција или празнична. Дизајнерите нудат многу варијанти на овој модел. Малку девојки ќе им се допаднат здолниште се разгореа во пати, млади девојки - кратко здолниште, тенки жени - здолниште должина на течното ткиво, и жени со позрела возраст - должината на подот.

убави здолништа

Оваа работа е едноставна. Најмногу едноставен модел здолништето "полу-сонце" се исправи на подготвената ткаенина. За да дознаете колку ткиво е потребно за шиење, треба да знаете две мерки - должината на производот и обемот на половината. Тогаш потребните снимки се пресметуваат според формулата:

A = 2 x CI + (4/3) x POT + додатоци за рабовите (5-10 cm),

каде што DI е должината на производот, POT е полукругот на половината.

Материјата со потребната должина треба да се преклопи на половина со предната страна навнатре. Хоризонтално, работ треба да излезе, а на вертикалата - превиткување. 2 см е потребно да се обезбеди на хоризонтална линии кои се поставени по должината на работ на патент и за шиење на линија. На ова растојание е нацртана линија. Од пати по обележаната линија на погрешната страна на депонираниот должина еднаква на две третини од полукругот половината плус еден сантиметар на слободен прилагодено вклопуваат, стави ознаката со креда или молив. Понатаму, должината на производот е одложена и се става ознака. Истите активности се изведуваат долж кривината, почнувајќи од означената линија. Како резултат на марки се поврзани непречено лак линија, крпа околу набљудуваниот должина на здолниште на мерката. Кога сечење е потребно да се додаде 2,5 - 3 см надоместоци на врвот и на дното на производот.

здолниште полу-сончев модел

На модел на здолниште "полу-сонце" попрецизно прикажани на дното на производот и на половината линија, можете да го користите хартија шема - на база. Правоаголникот се сече од лист хартија, чија должина е еднаква на должината на здолништето, а ширината на половина од кругот. Потоа се сече на еднакви ленти, кои се нанесуваат на подготвената ткаенина, почнувајќи од работ и завршувајќи со преклопот. Надредените ленти на дното на производот се оддалечуваат, а горната линија, која го означува половината, останува неразделна. Од распоредот на лентите, големината на блесокот ќе зависи. На местата каде што лентите ќе се шират пошироко, блесовите ќе бидат поголеми, каде што веќе - помалку.

полу-сончево здолниште шема

Кога ќе завршиш шема здолниште "polusolntse" на ткиво, треба да се обрне внимание да се вплете наоѓа на двете страни и во средната линија на задниот и предниот крпа совпадна со дијагонала ткаенина. Ова е важно. Дијагонална шема "polusolntse" здолниште - едноставно решение за многу модата, бидејќи на намалување на пристрасност формирање убави набори и визуелно тенок фигура, што го прави привлечен. На здолништето се сече под агол од четириесет и пет степени до Сподели ја низата ткиво. За да се избегне истегнување на централниот дел од предната половина, поливот треба да биде усогласен во завршена форма. Понекогаш шевовите се поставуваат по должината на двете страни на здолништето, без оглед на тоа што ткаенината е свиткана од едната страна. Ова го штити производот од истегнување и ги зајакнува страничните рабови.

На здолништето "полу-сонце", чиј модел е опишан погоре, се извршува со едниот или задниот слој. Покрај тоа, појасот е исечен, што е зашиен на врвот на здолништето. Наместо појас, можете да зашинете широк декоративен бенд.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да шие здолниште сонце?Како да шие здолниште сонце?
Како да шиете здолниште на подот со свои рацеКако да шиете здолниште на подот со свои раце
Како да се шие здолниште-полу-сонце на еластичен бенд? Ние ја надополнуваме гардеробата со нови…Како да се шие здолниште-полу-сонце на еластичен бенд? Ние ја надополнуваме гардеробата со нови…
Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?
Модел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилотМодел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилот
А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!
Како да шиете здолниште со свои раце?Како да шиете здолниште со свои раце?
Модел на здолниште за девојчиња: "сонцето", "полу-сонцето", "годината"Модел на здолниште за девојчиња: "сонцето", "полу-сонцето", "годината"
Се облекуваат со здолниште `половина сонце`: модели, најдобри модели, препоракиСе облекуваат со здолниште `половина сонце`: модели, најдобри модели, препораки
Едноставна шема: фустан со здолниште е сонцето - совршена облека за летотоЕдноставна шема: фустан со здолниште е сонцето - совршена облека за летото
» » Едноставен образец на здолниште полу-сонце со една шиење