obrechye.ru

Модел на долго здолниште

Ако сакате да изгледате стилски ова лето, зашијте го долго здолниште. Денес, работите од големината на макси повторно доаѓаат во мода. Ова здолниште е многу практично во сите сезони. Во зима, ја задржува топлината, а летото, изработено од шифон, ќе создаде кул, трепери на нозете, а исто така погодно за излети, состаноци и Долга здолниште шемасамо прошетка. Долга здолниште од лесен материјал што е лесен за употреба, се брише во топла вода со мал додаток на детергент. Ткаенината се суши брзо, не треба да се пегла.

Пред почетокот на прилагодување неопходно е да се дефинира, што ќе биде образец на долга здолниште, што ќе биде стил. Потоа треба да го изберете вистинскиот материјал. Ова може да биде блескаво, сатенско, cambric, шифон, лесен лен. До денес, пазарот е богат со голем избор ткаенини. Но, сето тоа зависи од посакуваниот резултат: тоа ќе биде цврсто здолниште или лабава. Ако точно знаете што ќе биде вашето здолниште, треба да започнете со сечење. Литературата за "облекување и шиење", "обрасци" може да ви помогне во тоа.

Всушност, не е тешко да се сече и шие долго здолниште дома. Треба да ги знаете главните точки, да имате вкус, вашиот поглед на модата и голема желба да бидете неодолива и модерна. Моделот на долго здолниште се состои од три мерки: должина, големина на половината, големина на бедрата. Некои искусни шивачки можат шие без шема и пикадо, но со пикадо ќе изгледа готовиот производ сечење и шиење моделипоинтересно и подобро да се седне.

Моделот на долго здолниште може да се направи со готови модели, а исто така и самостојно: за ова треба да направите мерења и да нацртате цртеж на хартија. Со цел да се
да шие долго здолниште, ќе ви треба: машина за шиење со функција за преклопување, ткаенина, ножици, конец, игла, сантиметар лента. Нивите треба да избираат силни, тенки, исти ткаенини, така што при шиење, тие не се збунети, а должината на бод треба да биде два милиметри. Игли за машина за шиење се избрани тенки.

Ајде да се обидеме да разбереме како да се намали здолништето. Моделот на долго здолниште се состои од два дела: трансфер (1 детаљ) и задниот дел од здолништето (2 парчиња). Ако сакате, можете да направите широк појас и важни средства, но тогаш потрошувачката на крпа ќе биде многу поголема. Ова треба да се предвиди однапред. На шаблоните на преносната и на задната страна, се прават пикадо, а страничните ѕидови се измешани, додека се прават вдлабнување од еден и половина сантиметар од работ. Ако има варење, тие постојано се зафаќаат и се шијат заедно. Можно е на работ како да се намали здолништеудира на просхку или сатенска лента. Ременот е зашиен на кратки страни, потоа се поврзува со здолништето на врвот на лицето кон лицето и пораби. Можете да направите појас на неколку еластични ленти. За да го направите ова, на врвот на здолништето се поставуваат гуми за џвакање во шест реда на растојание од еден сантиметар и се запечатени со "зигзаг". Тогаш еластичните ленти се влечат до посакуваната ширина, а страните се скршени. По одредувањето на должината на здолништето, дното се претвора со еден сантиметар, се зафати и се шири. Шевовите се третираат со overlock.

Откога сте нашол и си го шиеш долго здолниште, ќе се чувствувате посигурни. Впрочем, способноста да се шие дава можност да бидете независни. Наскоро летото се приближува и долго здолниште, изработено од светлосно платно или шифон, совршено ќе се вклопи во летната сезона.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Некои тајни како да шијат здолниште во подот на еластична лентаНекои тајни како да шијат здолниште во подот на еластична лента
Шивам шифон здолниште со свои рацеШивам шифон здолниште со свои раце
Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?
Модел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилотМодел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилот
Долги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летањеДолги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летање
Неименлив стил, или Што да носат долго здолниште?Неименлив стил, или Што да носат долго здолниште?
Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?
Чувствителен шифон, или како да изгориш измазнет здолниште?Чувствителен шифон, или како да изгориш измазнет здолниште?
Црно здолниште: како и со што да се носат?Црно здолниште: како и со што да се носат?
Здолниште: видови и нивните карактеристикиЗдолниште: видови и нивните карактеристики
» » Модел на долго здолниште