obrechye.ru

Манекенката е орхидеја на монистра.

Кралицата на цветната топка, со својата единствена убавина која го збогатува духовниот свет на човекот, е орхидеја направена од монистра. Поетите и уметниците на сите времиња ги посветија своите дела на овој магичен цвет, а денес стана многу популарен во ваков вид на везани работи како накит. Орхидејата е прекрасен цвет. Неговата креација го фасцинира и фасцинира. Ткаењето орхидеи од мониста е долг и макотрпен процес, но вреди! Впрочем, во секој цвет и пупка може да се комбинираат голем број на разни бои и нијанси, со што се дава целосна претстава за нивната имагинација. Затоа е неопходно да се задржиме со трпеливост и да започнеме со овој возбудлив процес на создавање на дама на бои.

На просторите на светската мрежа има доволно голем број различни шеми во кои е опишан ткаењето орхидеи од монистра, но ако сакате, можете да го креирате овој цвет, базиран само на сопствената имагинација. Во неговото создавање се користи француската техника на ткаење со монистра. Но, за удобна работа неопходно е однапред да се подготват сите потребни материјали и да се шират на слободниот простор, прекриен со бела ткаенина или хартија. Потребно е да се потребни флексибилни и цврсти жици со различни дијаметри и обоени зрна. Најчесто, орхидејата на монистра е направена од сите нијанси на бело и зелено, но можете да направите цвеќе и во розева и во некоја друга боја. Исто така, ќе бидат потребни големи мониста за да се создаде средината на цветот, зелена боја флористичка лента за ликвидација стебла, алабастер и, се разбира, убава тенџере. За алатите ќе им требаат жичани секачи за сечење на жица од вистинската големина и клешти за полесно свиткување на краевите на жицата.

Орхидејата на монистра ќе биде составена од пет цвеќиња и неколку пупки. Прво, се исцртува обликуван централен лист. Работата започнува со провлекување на десет до дванаесет мониста на тенка жица околу која потоа се вртат. Во секој прстен, монистра се произволно напишани. Главната работа е дека сите редови се паралелни и цврсто прицврстени заедно. Така се вршат три кривини, а во средината на четвртата жица е фиксирана и се враќа во спротивна насока. Токму истото дејствие се прави и од другата страна. Шестиот и седмиот ред се извршуваат на ист начин.

Следниот чекор е да се создадат три едноставни ливчиња користејќи го францускиот метод. Да им даде повеќе волумен во потемна зелени нијанси мониста се вметнати светлосни зрна. Следно, треба да се соберат двете најголеми и ливчиња со боја на ливчиња. Долниот дел од нив е направен од зелени мониста, а горниот дел е направен од бели зрна. Тие мора да бидат асиметрични едни на други. За ова, прометот не е завршен, но е донесен само на врвот на ливчето, а потоа се претвора и се спроведува во спротивна насока. Двајца од истите листови, големи, а не симетрични, се направени од светло зелена мушка, без додатоци. Останува да се направи мал венчелистче, покривајќи ги монистра и да почне да го собере цветот.

На дното ќе бидат две олеснети ливчиња, потоа две големи зелени и три помали. На крајот се прикачени најмалите ливчиња и мониста во средината. Секој лист убаво се наведнува, а цветот зема бизарна и магична форма. Многу едноставно собрани неповрзани пупки. Тие се направени од две зелени лобуси поврзани заедно. Останува да се направи дното долги листови на зелени мониста или стаклени монисти и да се соберат целата работа.

Целата орхидеја на монистра е прицврстена на дебела жица, завиткана, како и други гранки, со цветна лента. За неа се прикачени пупки, цвеќиња, еден над друг и остава. Тоа е во овој процес и ќе им треба пар клешти, кои помагаат цврсто да ги исправи сите делови од структурата. Откако сè ќе биде убаво украсено и прицврстено, само ќе биде потребно да се "засади" орхидејата во тенџере со помош на разредена алабастер. На крајот на создавањето на составот и за ефектот на реалноста во тенџерето, можете да истурете мали камчиња за да го покриете алабастерот. И сега, судејќи ја вашата сопствена креација, можете слободно да кажете дека една од најдобрите класи во светот, создавајќи вистински ремек-дела, е beadwork. Orchid ќе стане шик декорација на домашен ентериер или зачудувачки подарок за саканите и пријателите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Cymbidium orchid: како да се грижи?Cymbidium orchid: како да се грижи?
Кога орхидеи бледнеат, што да правам? Исечете го или оставете го цветното стебло?Кога орхидеи бледнеат, што да правам? Исечете го или оставете го цветното стебло?
Орхидеи: како да се направи оваа растение цвета во домот?Орхидеи: како да се направи оваа растение цвета во домот?
Како да направите цвет од мониста со свои рацеКако да направите цвет од мониста со свои раце
Шемата за ткаење на цвет од мониста: оригиналниот приврзокШемата за ткаење на цвет од мониста: оригиналниот приврзок
Интересна мастер класа за иницијатори за почетници. Деликатни цвеќиња - ѕвончиња од монистраИнтересна мастер класа за иницијатори за почетници. Деликатни цвеќиња - ѕвончиња од монистра
Како да се привлече орхидеи? Ние го претставуваме олицетворението на едноставноста и…Како да се привлече орхидеи? Ние го претставуваме олицетворението на едноставноста и…
Значењето на цвет: орхидеја е симбол на љубовта и страстаЗначењето на цвет: орхидеја е симбол на љубовта и страста
`Orchid` - тетоважа за жени`Orchid` - тетоважа за жени
Како да се грижи за орхидеја домаКако да се грижи за орхидеја дома
» » Манекенката е орхидеја на монистра.