obrechye.ru

Видови ткива - опис на најпопуларните видови

Квалитет, убава и модерна ткаенина е клучот за успехот на секоја облека. Различни видови на ткаенини лесно се создаваат поради некои карактеристики на суровините и различно ткаење со преплетување, кое ја одредува нивната структура, својства, изглед. Кои се имињата на ткивата и нивните карактеристики, како и својствата? Сето ова ќе се дискутира во оваа статија.

Можно е да се поделат сите видови ткаенини по видови суровини: природни, синтетички и вештачки.

Со растворот за боја, можете да ги поделат типовите на ткаенини во разнобојни (меланжани, mulled, печатени, шарени) и монохроматски.

Вековната историја на ткаење создаде огромен број на различни видови на ткаенини кои се воодушевуваат со изборот на текстури, површински ефекти, модели.

Видови ткаенини

Ажур - прашање на волнено, памучно или свилено предиво, кое има украс.

Ангора - е направена од топла волна на ангориски млади кози и зајаци, одгледувани на фарми од Италија, Јапонија, Англија, Франција.

Атлас е мазни обоена ткаенина сатен ткаат од свилени теми со значително сјајна површина.

Сомот е мека памучна ткаенина со површина со малку наслаги. Може да биде шарена или мазни обоена.

Баптист - густа и светла, лен или памук, мека на допир ткаенина со широк ленен ткаат.

Груб калико - густа ленена или памучна крпа вид ленен ткаат, кој се произведува од картонска предиво.

Corduroy е дебела памучна ткаенина со интересен исечен куп, кој има купчиња од шипки.

Велурот е вообичаено име за материјали кои имаат кадифена, предна површина. Ова ги вклучува не само ткаенините (памук, вештачка свила, волна), туку исто така се чувствува и вистинска кожа. Некои земји го нарекуваат кадифе како ткаенини како сомот и кадифе.

Вискоза - т.н. вештачко влакно изработено од целулоза и тенка ткаенина базирана на тоа.

Завесата е проѕирна тенка ткаенина од памучно ткаење.

Габардин е мешавина од волна или чиста волнена ткаенина од сплескан вид, на површина од која има забележливи дијагонални лузни. Има висока отпорност на вода и отпорност на абење поради униформност и густина на површината.

Guipure - прекрасна тантелова ткаенина од тенки свилени или памучни навои, составена од одделни фрагменти, поврзани со низи меѓусебно.

Деним (т.е. фармерки) е памучна ткаенина од плетена ткаенина или плетенка, која се карактеризира со високо ниво на густина и сила.

Дебора е интересна работа, на која модел се добива со вештачко горење (поточно хемиско офорт) на некои влакна.

Излупете - волнена мека ткаенина со многу мазна површина, како резултат на стеблото на кое се формира еден вид на чувствуван чувствувач кој го покрива ткаењето.

Кашмир - половина волнена или волнена ткаенина со дијагонална рамнина низ целата површина. Изработена е од волната на хималајските кози.

Креп-сатен - тенка двострана ткаенина изработена од свилени вештачки навои: 1 страна - сатен, 2 - мат со одреден крепиран ефект.

Лен е ткаенина која е изработена од предива, произведена од ленени стебла.

Organza - транспарентен материјал, тешко на допир, е направен од хемиски влакна или природна свила.

Брокат е густа ткаенина со задоволни сложени работи со прекрасни модели на сребрени и златни теми.

Полиамид (најлон) - густа синтетички влакна а исто така и ткаенина направена од него, која има висока отпорност на абење и исклучително стабилна цврстина на истегнување.

Полиестер е современ синтетички материјал кој има мекост и добра пропустливост на воздухот.

Репс е прилично густа ткаенина од свила, памук и волнени предива кои се направени од чеша предиво во патка и база. Има обичен ткаат.

Sarza - прашање на волнени или свилени теми е ткаат на ткаенина.

Сатен е ткаенина изработена од свилена, памучна и волнена тема со сјајна површина.

Твид е волнена груба ткаенина од вид на ткаенина.

Памукот е чисто природно влакно кое е направено од мала памучна фабрика.

Свилата е убава лесна ткаенина која е направена од нишки добиени механички од кокони на свилени буби.

Волна е топла материја, формирана од природни влакна, кои се направени од волна од камили, кози, овци.

Шифон е проѕирна, деликатна, тенка ткаенина од памук, вискоза, свила или синтетички влакна, формирана за време на процесот на пресврт на креветот.

Различни видови ткаенини за облека им овозможуваат на дизајнерите, модните дизајнери и шивачките да создадат се повеќе и повеќе нови слики.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Родот на груб волна предиво: што се однесува на тоа?Родот на груб волна предиво: што се однесува на тоа?
Што е полиестер?Што е полиестер?
Поставени ткаенини: видови и својстваПоставени ткаенини: видови и својства
Velor - каков материјал е ова?Velor - каков материјал е ова?
Полиестер - каков вид ткаенина е ова?Полиестер - каков вид ткаенина е ова?
Уникатни својства на памук - природен материјалУникатни својства на памук - природен материјал
Француски трикотажа. Преглед на неговите прекрасни својстваФранцуски трикотажа. Преглед на неговите прекрасни својства
Ткаенини Нуркање: Опис на материјатаТкаенини Нуркање: Опис на материјата
Креп-сатен: опис и својства на ткаенинатаКреп-сатен: опис и својства на ткаенината
Опис на производот Jacquard. Жакард ткаенина: состав, својстваОпис на производот Jacquard. Жакард ткаенина: состав, својства
» » Видови ткива - опис на најпопуларните видови