obrechye.ru

Како да шие здолниште во стилот на Бохо.

Бојо стилот не е само облека, туку цела филозофија на животот, концептот на комбинација од несоодветни. На прв поглед, може да изгледа премногу тежок, бидејќи слоењето е тука во процесот. Petticoats, многу важничене и чипка, крзно елеци и Боас ако од багажникот на баба ми ... Опишете шармот на boho можам бескрајно, бидејќи тие буквално се разболе и сега не може да се замисли животот без сите оние романтични, симпатична облека.

Кога решив да шие здолниште во овој стил, првата мисла беше да пронајде нешто погодно во списанијата со шиење. Откако ја преиспитав планината на литературата, со жалење изјавив дека не е лесно да се најде модел. Затоа, решив да шивам здолниште во стилот на Бохо врз основа на обична "Татјанка". За неа ми требаше намалување на ткивото кое е еднакво на два тома на бутовите (ако не ви се допаѓа екстра оток, доволно ќе биде една и пол). Бидејќи Бохо е првенствено природна ткаенина, избрав лен со дискретна цветна шема.

Исто така, 10 m капи и 6 m памучна лента и кадифена лента за завршна обработка се користеа за шиење на здолништето. Сето ова богатство се користело за декорација.

Значи, ние шиеме здолниште во стилот на Бохо. Моделот за "tatiyanki" не е потребен. Само земете правоаголник на крпа со потребната широчина. Пресметајте го многу едноставно. Треба да ги измерите колковите и да го размножите со коефициент од 1,5 до 2,5 (колку е поголем бројот, толку побогати се возбудувањата). Како што планираме да шиеме долго здолниште, ќе преземеме уште една мерка. За да го направите ова, сантиметар лента измерете го растојанието од половината до глуждот. Потоа ја одлагаме добиената вредност на ткаенината и го отсекуваме вишокот.

Со сечењето на нашето здолниште е завршено. Можете да продолжите со шиење. За почеток, ги исечуваме парчињата и го обработуваме горниот раб со двојно превиткување. На дното на здолништето ќе бидат скратени со плетенка и чипка, така што нема да го поднесеме.

Дека моделот не изгледа премногу скромен, ние ќе го красат со заштитници, кои ќе се организираат по случаен редослед. Тие се изведуваат на овој начин. На ткаенината се поставени две плитки набори, еден над другиот, ги поставуваме и затајуваме.

На долниот раб, земаме и шиеме "цик-заглав" чипка со спој. За да го затворите не многу атрактивното место за поврзување, ние нанесеме плетенка врз плетенка.
Јас ќе забележам дека е можно да се шие здолниште на Bohho од страна на повеќето елементарни шема, но без прекрасен декор во овој случај не може да направи.

Во прилог на шамиите и тантената граница по должината на полите, најдов уште две ленти чипка со чипка на дното. Откако сите фронтови се зашиени, шијте го страничниот слој. Надоместоците ќе треба да се отстрануваат во спротивни насоки и темелно да се пеглаат со пареата.

Па, сега е време да се продолжи со дизајнот на горниот раб. Да се ​​приклучи на ткаенината е многу едноставна. Прво, капакот на шапката се намотува на бобина, а потоа олабавете ги затегнатоста на горните и долните навои и поставете ја должината на бод до 3 мм. Ние одвојуваме раб без прекин во спирала. Растојанието меѓу линиите е околу еден сантиметар. Не грижете се дека тоа нема да функционира точно. Никој нема да види мали недостатоци на собранијата.

За комплетноста на сликата, не заборавајте да ја шиете здолништето од долниот дел, од потенка ткаенина. Можете дури и да направите шиење на готови купони и дополнително да го скратите со сатенски ленти.

Доколку дополнителен волумен за вас на нешто, направете го долното здолниште "пречка". За да го направите ова, измешајте го шишето на спротивната ткаенина на погрешна страна. Нема да биде толку тешко да се направи ова. Ако ткаенината е тенка, може да се зашие врвот по должината на линијата за шиење на плетенка.

Подготвени да носат облека со лабава блузи може да биде во стилот на "Кармен", плетени елеци, cardigans, па дури и ponchos. Меѓутоа, ако не ви се допаѓаат овие опции, исто така е соодветна и едноставната еднобојна маичка од опремен сет. Главната работа е дека целиот сет е единствена и хармонична целина. За boho стил се карактеризира со комбинација на скапи додатоци (кожени чанти, чизми, гроздобер накит) и рачно изработени производи. Да се ​​комбинираат такви навидум некомпатибилни нешта во еден сет и не се погледне во тоа како луд град, треба да имате извонредна смисла на модата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Boho - стил во внатрешноста на собата. Главни трендовиBoho - стил во внатрешноста на собата. Главни трендови
Шивам шифон здолниште со свои рацеШивам шифон здолниште со свои раце
Модел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилотМодел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилот
Здолниште: видови и нивните карактеристикиЗдолниште: видови и нивните карактеристики
Најуспешните стилови на здолниште во кафезотНајуспешните стилови на здолниште во кафезот
Свадба фризури за просечна должина во стилот на BohoСвадба фризури за просечна должина во стилот на Boho
Бохос стилови - карактеристики и правила за создавање на сликаБохос стилови - карактеристики и правила за создавање на слика
Стилска кожа здолниште. Со што да се носат?Стилска кожа здолниште. Со што да се носат?
Како да шиете здолниште со свои раце?Како да шиете здолниште со свои раце?
Стилот boho - мода бесплатно и енергичен! Учење да се прават работи - Boho со нашите сопствени…Стилот boho - мода бесплатно и енергичен! Учење да се прават работи - Boho со нашите сопствени…
» » Како да шие здолниште во стилот на Бохо.