obrechye.ru

Како да шиете долго здолниште брзо и едноставно.

Почетокот на летната сезона, секоја жена очекува со нетрпение. Главната задача е да се ажурира гардеробата или да се дополни со неколку модерни работи. Најлесен начин е да отидете во продавницата и да купите нови работи. Но, што ако буџетот е ограничен? Се разбира, направете везани работи. Овој пат, ќе погледнеме како да шиеме долго здолниште во неколку верзии. Да почнеме со едноставен модел.

Како да шие долго здолниште на еластична лента.

Овој модел е многу едноставен за производство. За неа, секој материјал што добро се задржува. Ова може да биде крепи, шифон, чипка или трикотажа. Изборот на ткаенина зависи од вашиот вкус и целта на готовиот производ. Овој модел ќе изгледа одлично на тенка фигура.

Потребен ни е парче ткаенина со димензии од 1,5 x 2,5 метри, тон во тон и еластична лента ширина од 2 см. Пред шиење долго здолниште, треба да ги обработите сите четири страни на нашата исечена ткаенина. За таа цел, совршена е преклопката или специјалната нога за шиење за пресврт. Потоа, ние ја преклопуваме ткаенината на половина, погрешната страна и закосената линија, за да добиеме должина од 1,5 метри. Бидете сигурни дека ќе го исушите слојот.

Бидејќи ткаенината е лесна и транспарентна, потребна ни е поставата. Ние се измери од саканата должина на здолниште, да додадете на тоа пет сантиметри, а остатокот на ткаенината да пафта навнатре. Ова ќе биде нашата постава. Поправете ја свиокот на иглата и, отстапувајќи од него два сантиметри, поставете ја првата линија. На растојание од 2,5 сантиметри од него, направете ја втората права линија, оставајќи неколку сантиметри незабележани. Ние ги мериме гуми за џвакање со потребната должина. Користејќи игла, ставете ја во здолниште преку подготвената дупка и шијте ги краевите. Еднакво дистрибуирајте ги наборите низ целата ширина на здолништето. Нашата нова облека е подготвена.

Како да шие долго лето здолниште сонце

Овој модел може да се произведува без страничен спој. Потребен ни е квадрат од ткаенина мерена 1,5x1,5 метри, широк еластична лента и низа соодветен тон. Завршеното ткаенинско сечење е преклопено за половина двапати и добиваме квадрат со страна од 75 сантиметри. Треба да дознаеме колку да ги исечеме ткивата за половината. За да го направите ова, измерете ја дебелата на местото на кое ќе седне здолништето. Ако сакате да го носите на колковите или со половината надолу, тогаш на ова место земете мерења. Добијте ја добиената дебелина на половина и множете се со 3.14. Во мојот случај, бројката беше 13.

На преклопениот плоштад измерете 13 сантиметри и исцртувајте полукруг. Ова ќе биде линијата на половината. Од него ја мериме должината на здолништето и исто така цртаме полукруг. Доколку сакате поинтересен модел - оставете го полите со агли. Отсечете го вишокот на ткаенина и развлечете го сечењето. Имаме голем круг со дупка во центарот. Внимателно работете на полите на здолниште на било кој начин.

Потоа, правиме појас. Ние ја мериме должината на централниот круг и исечеме лента од ткаенина долга 2 сантиметри и широк 5-7 сантиметри. Ние мелење на ременот во прстен, оставајќи еден сантиметар необележани, и железо на споеви. После тоа, додаваме лента на половина и закачи ја со игли. Добивме подготвен појас со широчина од 2,5-3,5 сантиметри. Ставивме лента на предната страна на здолништето, израмнувајќи го сечилото со половината. Ние се повлекуваме од 0,7 сантиметри и лежиме во права линија. Го обработуваме цветот на преклоп. Ако користите два тесни гумени ленти наместо еден широк, поделите го ременот на половина со дополнителен бод. Го ставаме во еластична лента и ги шиеме неговите краеви. Нашата нова облека е подготвена.

Како да шиете долго право здолниште

Во повеќето случаи, мора да носите строга облека. Ако имате мал избор на такви работи, ние ќе ви кажеме како да шиете долго здолниште со заклучување. За ова не ни е потребен модел. Доволно е да се знае обемот на колковите и должината на производот. Земете на пример дебелина 100 сантиметри, и потребната должина - 80 сантиметри. Резултатот е правоаголник, на секоја страна од која треба да додадете сантиметар, по што добиваме 102x82 сантиметри.

Ние ги обработуваме страничните делови од ткаенината на преклопот. Свиткајте ја сечената ткаенина на половина и забележете ја висината на сечењето и местото на молњите. Поправи ги рабовите со игли. Зашијте го цвест на растојание од еден сантиметар, следејќи ги ознаките, а потоа и со железо. Го ставивме од задниот дел на бравата и го зашивме.

Ние ја поставиме завршната линија, ги утврдуваме надоместоците на споеви и го правиме пресекот на здолништето. Ние го шиеме дното на производот. После тоа, можете да се грижите за дизајнот на половината. Ние го претвораме работното парче на погрешна страна и го ставаме, прицврстувајќи ја бравата. Користејќи ги иглите, го врзуваме вишокот ткиво, формирајќи странични, предни и задни пикадо. Ние го отстрануваме здолништето и ги зацврстуваме пикадо на направените марки, по што ги притискаме до центарот.

Линијата на половината може да се направи на неколку начини:

  • Шијте го ременот.
  • Обработка на подфрам obtachka.
  • Третирајте со коси слепа.

Ние ќе го дизајнираме половината со дијагонална испечатена сечкана од главната ткаенина. Неговата ширина треба да биде 2,5 сантиметри. Предната страна од печењето е насликана на погрешната страна на здолништето и се мери со тоа што се отклони од работ 0,5-0,7 сантиметри. Потоа, вртете го копчето на предната страна на здолништето, затворање на парчиња на половината. Свиткајте го вишокот од внатре и убодете го со игли. Не заборавајте да оставите странични додатоци, кои во овој момент мора да се завиткаат внатре. Ја нацртуваме линијата, повлекувајќи се на 0.1 сантиметри од работ на косиот бејка.

За еден час сте сееше строга здолниште директно раса. Со промена на текстурата на ткаенината и дополнување на основниот модел со декоративни елементи, можете самостојно да направите модерни работи за работа и забава.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да шиете здолниште на подот со свои рацеКако да шиете здолниште на подот со свои раце
Како да шиете здолниште со сонце на еластичен бенд со свои рацеКако да шиете здолниште со сонце на еластичен бенд со свои раце
Некои тајни како да шијат здолниште во подот на еластична лентаНекои тајни како да шијат здолниште во подот на еластична лента
Како да се шие здолниште-полу-сонце на еластичен бенд? Ние ја надополнуваме гардеробата со нови…Како да се шие здолниште-полу-сонце на еластичен бенд? Ние ја надополнуваме гардеробата со нови…
Модел на летното долго здолниште: едноставно решение за целата сезонаМодел на летното долго здолниште: едноставно решение за целата сезона
Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?
Модел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилотМодел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилот
Туту здолниште со свои раце за една вечерТуту здолниште со свои раце за една вечер
А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!
Фенси здолниште за девојката. Ние ажурирање на гардероба на малата принцеза со свои рацеФенси здолниште за девојката. Ние ажурирање на гардероба на малата принцеза со свои раце
» » Како да шиете долго здолниште брзо и едноставно.