obrechye.ru

Како лесно и брзо да го направите пиштолот од хартија

Не е тајна дека момчињата сакаат да играат во војна, тие дефинитивно имаат војници, автомобили и, се разбира, оружје.

Но, истиот пиштол лесно може да се направи од хартија. Еве еден пример за најлесниот начин да се направи пиштол од хартија, користејќи ја техниката на оригами, без лепак и ножици. како да направите пиштол од хартија

Свиткајте го листот хартија во лента.

Наведнете на овој начин, како што е прикажано на сликата.

како да направите пиштол од хартија

Готовото оружје изгледа како што е прикажано на фотографијата подолу.

Материјали потребни за да се создаде пиштол за хартија

како да се направи хартија пиштол што пука

За да научите како да направите пиштол од хартија, следете ги едноставните упатства опишани подолу.

Ќе ви требаат:

 • Скотска лента;
 • ножици;
 • A4 хартија.

Инструкции за правење пиштол од хартија

Кога сè е подготвено, можете да продолжите. Како да направите ловечка пушка направена од хартија? Ајде да погледнеме во ова подетално.

 1. Преклопете го листот со цевка, поправете го со леплива лента, за да не се распадне. Направете уште една цевка од ист дијаметар.
 2. Свртете го листот со цевка, со малку поголем дијаметар, така што претходните цевки може да влезат во овој.
 3. Лимјата, испреплетени во помали цевки, се вметнуваат од двете страни во последната. Безбедна со леплива лента.
 4. Направи уште една таква долга цевка, составена од три листови. Истакнете дека должината е иста, и лепи ги заедно.
 5. Сега треба да направиме задник. За да го направите ова, земете две листови хартија, исечете ги од истата продолжена трапезија. Покријте со добра лента од сите страни. Вметнете го и залепете го задникот помеѓу цевките.
 6. Покријте го задникот со нов лист хартија за да изгледа убаво.
 7. Извртете ги двете листови во две одделни тенки ленти. Од една форма кружница. И преклопете го другиот на половина и ставете го на кругот, така што три сантиметри се во средината на кругот.
 8. Вметнете ја оваа конструкција одоздола под пушка. Како што претпоставувате, тоа ќе биде активирањето.
 9. Можете исто така да направите поглед со раскинување на друга лента во круг и лепење од врвот.

Тоа е сè. Сега знаете како да направите пиштол од хартија. Лесно и брзо. И момчињата ќе бидат заинтересирани за самиот процес на оружје.

И тука е уште една интересна шема, благодарение на која можете исто така да направите пиштол.како да направите пиштол со свои раце од хартија

Оружје на хартија што пука

Но, многумина прилично ќе забележат дека пиштолот што не пука е многу сомнителна и неинтересна играчка.

Затоа, подолу е упатство за тоа како да се направи пиштол од хартија што пука. И оваа задача ќе биде малку потешка, но ќе биде многу поинтересна игра со таков пиштол.

Ќе ви требаат:

 • обоена хартија по ваш вкус;
 • бела хартија;
 • Скотска лента;
 • топол лепак.

Ние правиме пукачко оружје од хартија заедно

Погледнете како да направите пиштол од хартија.

 1. Излизгајте го листот на обоена хартија во тенка цевка и завиткајте ја во бела цевка. Покријте со леплива лента за да не се распаѓа.
 2. Направи неколку бели цевки: долг 12 сантиметри, шест цевки од пет сантиметри.
 3. Лепете ги цевките заедно, така што 12 см е на врвот.
 4. Направете лист хартија со боја во квадратна форма, како празно од оригами.
 5. Свртете го во мала цевка дијагонално.
 6. Внесете еден крај во првата бела цевка, а втората во втората.
 7. Извртете ги двете бели цевки во 20 сантиметри. Исечете ги дупките во нив на растојание од 5 сантиметри од работ. Лепи заедно.
 8. Ставете ја обоената цевка во горната цевка.
 9. Лепи сето тоа до завршената конструкција од врвот (т.е. до цевка од 12 сантиметри).
 10. Вметнете ја цевката за бои во следната цевка од 5 сантиметри, свиткајте го вториот крај и лепете ја на горните цевки. Треба да го добиете сопственикот.
 11. Користете ја следната обоена цевка, направете контура на пиштолот, лепејќи го на рачката.
 12. Формирајте друга боја цевка, направи прстен на крајот, вметнувајќи ја со леплива лента. Прицврстете ја еластичната лента во овој прстен.
 13. Втиснете ја во втората цевка одозгора и повлечете ја гумената лента на спротивниот крај. како да направите лов пиштол од хартија

Полнење на пелетите во горната дупка и притиснете го копчето за активирање. Ова е таква играчка. Па, тука сме и сфатиле како да направиме пиштол со рацете од хартија.

Постојат многу различни шеми и начини како да се изгради оружје од хартија, па дури и оној што пука. Започнете со едноставни идеи предложени од оригами, придвижувајќи се кон посложени методи. Така, можете да соберете цел арсенал дома и да играте голема компанија, додека не ви е здодевно.

И таквите вежби се исто така корисни за децата, бидејќи тие развиваат моторни вештини и точност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да направите зајак од хартија (за почетници)Како да направите зајак од хартија (за почетници)
Глуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класаГлуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класа
Како да се направи пушка од хартија: деталиКако да се направи пушка од хартија: детали
Како да направите трансформаторска хартија - чекор по чекор инструкцииКако да направите трансформаторска хартија - чекор по чекор инструкции
Како да се направи зајак од хартија: мастер класиКако да се направи зајак од хартија: мастер класи
Како да направите хартија од оружје со децаКако да направите хартија од оружје со деца
Како да направите пиштол од хартија што пука. Пукање пиштол од хартијаКако да направите пиштол од хартија што пука. Пукање пиштол од хартија
Фокс-оригами: мастер класа на собраниетоФокс-оригами: мастер класа на собранието
Пиштол за оригамиПиштол за оригами
Оригами риба за најмладитеОригами риба за најмладите
» » Како лесно и брзо да го направите пиштолот од хартија