obrechye.ru

Здолниште со мирис - модерен и исклучителен.

Ако сте уморни од нештата во гардероба и навистина сакате нешто ново, тогаш ќе стекнете здолниште со мирис. Овој универзален модел може да биде направен од било која ткаенина, во зависност од моделот. Толку совршена варијанта на летна облека едноставно да не се најде. Вашите здолништа со мирис може да бидат кратки и долги, прави, пламтени, од воздушни или костумски ткаенини, со украсни украси или без. Сè зависи од посакуваниот конечен резултат.

Ние ви нудиме неколку опции како да шиете здолниште со мирис користејќи модел и без него. Секој модел што може да го направите за 1,5 часа и опционално додадете декоративни елементи.

Здолниште со мирис директно класично од костим ткаенина

За овој модел, не треба да направите шема. Ќе научиме како да работиме како професионални кројачи. За шиење такво здолниште, потребни се само две мерки: колковите и должината на производот. На пример, земете должина од 80 сантиметри, со дебелина на колковите - 100 сантиметри. Потребен ни е парче платно 83x130 сантиметри за здолниште. Врвот е обработен коси печиво. За прицврстување потребни се две декоративни копчиња и едно копче без мала нога.

Сите потребни пикадо ќе бидат директно залепени на сликата. Овој метод е одличен ако имате проблеми со изградбата на шаблони или нестандардни форми. Земеме парче крпа и ја завиткаме околу себе, со погрешна страна нагоре, поставувајќи ги деловите на ткивото на добро осмислено место. Ние ќе направиме мирис на таков начин што сечењето на горната плоча поминува низ центарот на ногата. Ние зашиваме материјал со игли од колковите до дното, спречувајќи го неговото поместување. Сега ние ги прикачуваме пикадо, почнувајќи од страна, назад и завршувајќи го предниот дел. Овој метод ви овозможува да совршено "засади" здолниште на вашата фигура.

Ги отстрануваме игли за фиксирање и го отстрануваме работното парче. Заврши ги пикадо и притиснете ги до средината. Ние шиеме надолжни делови на мирис. После тоа, го обработуваме дното на производот. Сега ние ќе се занимаваме со обработка на врвот. За ова, го ставаме здолништето и го прицврстуваме со помош на игли. Нежно тријте ги сите неправилности на горниот раб, прелиминарно извлекувајќи плитка идеална линија за садење на половината. Ние го обработуваме сечењето со помош на дијагонален зрак.

Забележете ја локацијата на копчињата. Долниот дел на мирисот ќе се одржи рамно со копче, а горниот - фиксиран на две декоративни. Ги четкаме петелките. Ги шиеме копчињата и му се восхитуваме на резултатот. Ако сакате да го направите овој модел малку поинтересен, потоа заокружете го мирисот на дното и обработете ги сите парчиња со сатенска аранжман.

Долго лето здолниште без мирис

За овој модел, најдобро е да се користат добро завесани ткаенини. Ние ја мериме саканата должина. Земете, на пример, 90 сантиметри. Ние ги мериме дебелината на колковите (100 сантиметри). За здолниште со склопување ќе биде потребно да додадете уште 70 сантиметри на колковите. На потенки и повеќе транспарентен материјал, толку подолго ќе треба да се намали. Исечевме ремен со долги врски. Ги шиеме страничните делови и дното на производот. На горниот раб ја собираме ткаенината на конецот. Неговата должина треба да биде доволна за да ја завитка ткаенината околу половината и да создаде мирис од најмалку 30 сантиметри. Ја шиеме појасот. Доволно е да ја завиткате ткаенината околу половината и да ги врзете долгите краеви на ременот со лак од двете страни, така што здолништето со мирисот нежно ги затвора бутовите. Маици, блузи и блузи со контрастни тонови се совршени за овој модел.

Изгребано здолниште со мирис

Земете ја вашата омилена ѕвоно-ѕвонче, свртете го внатре и извадете го на хартија, отстранете ја шаблонот. За да шиете модел со мирис, треба да исечете еден заден дел и два предни. Ги обработуваме пикадото на грбот и полицата. Ние ги мелеме страничните рабови, ги преклопуваме деталите со лицето надолу внатре. Го обработуваме цветот на преклоп. Ги шиеме страничните делови и дното на производот.

Ние ја мериме должината на горниот раб на здолништето и исечевме ремен со ширина од 8 сантиметри, претходно додавајќи до должина од 2 сантиметри. Предната страна на ременот ја ставаме на долната страна на здолништето и ја зашиваме на растојание од 0,7-1 см од работ, оставајќи додаток од 1 сантиметар на секоја страна. Свиткајте го половината на половина со предната страна навнатре и закачете ги страничните рабови. Излегуваме од подготвениот појас, го преклопуваме сантиметарот на ткаенината внатре и го наметнуваме на предната страна на здолништето. Ние ги отсекуваме копчињата во копчињата за шиење на претходно дизајнирани места.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да шиете здолниште на подот со свои рацеКако да шиете здолниште на подот со свои раце
Модел на летното долго здолниште: едноставно решение за целата сезонаМодел на летното долго здолниште: едноставно решение за целата сезона
Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?Како брзо и лесно да шиете здолниште на еластичен бенд?
Модел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилотМодел на здолниште со мирис. Карактеристики на стилот
Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?
Црно здолниште: како и со што да се носат?Црно здолниште: како и со што да се носат?
Здолниште: видови и нивните карактеристикиЗдолниште: видови и нивните карактеристики
А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!А шифон здолниште со свои раце? Лесно е!
Здолнити панталони. Модел и технологија за шиењеЗдолнити панталони. Модел и технологија за шиење
Како да шиете здолниште со свои раце?Како да шиете здолниште со свои раце?
» » Здолниште со мирис - модерен и исклучителен.