obrechye.ru

Оригами риба за најмладите

Оригами техника е популарна денес. Овој вид креативен развој е драг и за децата и за нивните родители. Да се ​​направи вистинско ремек-дело од парче хартија е вистинска фантазија. Оригамиската риба може да биде првиот производ што може да се направи со дете за игра или интересна слика. Таквата бројка може да биде со различен степен на тежина на извршување. Се разбира, за прв пат треба да одберете нешто полесно, на пример, кит или скалар. Овие риби се најлесните за производство на техники, лесно се прават и најмалите деца.

Неопходни материјали за работа

Пред да направите риба со оригами, потребно е да се складирате на неопходната хартија и алатки. Ќе ви требаат:

 • Боја хартија со различни форми и големини.
 • Владетел за цртање на хартија потребни елементи.
 • Ножици.
 • Пенкала со врвови.
 • Различни мониста, сјајни ленти за декор подготвени оригами од хартија. Рибата всушност може да биде и дополнително украсени

Чекор-по-чекор инструкции за правење на оригами комплет

За да ги направите убави и обемни риба со оригами, најдобро е да ги следите инструкциите во производниот процес. Фази на акција за спроведување на создавањето на риба-кит се како што следува:

риба оригами

 • Прво треба да се подготват два квадратни листови хартија.
 • Тие треба да се стават еден на вториот, така што долниот лист има мало испакнување од под горниот.
 • Десниот дел од свиокот, така што зеде точно половина лист.
 • Истото мора да се направи и со левата страна.
 • Останатата опашка треба да биде поставена токму во центарот на горниот дел на производот, со свиткување.
 • Потоа земете ги двата листа од дното и подигнете, тоа ќе биде опашката.
 • После тоа, можете да го направите декор на производот, цртање или лепење на очите, скали.

Чекор-по-чекор инструкции за рибарски скалари

Таквата риба-оригами се добива дури и кај деца од шест години и постари. Процесот на имплементација е прилично едноставен и достапен. За да го направите ова, мора да ги извршите следните дејства:

како да направите риба оригами

 • Земете квадратни лист хартија со големина од најмалку 12x12 сантиметри и преклопете го во триаголник.
 • Тогаш е неопходно да се преклопи и другата страна, така што на листот се формираат наведнувања во форма на крстови.
 • По ова, треба да го свиткате листот со испакнати кривини во облик на триаголник.
 • Ние ги свиткаме триаголните краеви долж страните на цртичката за да направиме жаба.
 • Рибата е подготвена, само треба да исечете со ножици обликот на опашката и перките.
 • Останува само да се извлечат очи, скали и уста за конечно завршување на работата.оригами од хартија риба

Оригами рибата е подготвена за пливање. Можете да го залепите на лист хартија претходно насликан под морското дно, или едноставно да си играте со риба како редовна играчка. Користејќи ја техниката на оригами, можете сами да креирате различни комплекси на производот. Овој вид на креативност помага да се развијат фини моторни вештини, упорност и внимание кај деца од различни возрасти. Затоа, неопходно е да се обрне внимание на овој вид креативност со цел целосно да се фокусира на талентот на бебето и да создаде интересни производи од обична хартија со свои раце. Направете го тоа, и вашите напори ќе бидат ценети од вашите сакани деца.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да направите риба од хартија: мастер класаКако да направите риба од хартија: мастер класа
Како да направите оригами чамец од хартија за деца: чекор по чекор наставаКако да направите оригами чамец од хартија за деца: чекор по чекор настава
Оригами лале: шема за деца, мастер класаОригами лале: шема за деца, мастер класа
Како да направите хартија оригами - направете риба.Како да направите хартија оригами - направете риба.
Како да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзоКако да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзо
Оригами тапан и други оригами занаетиОригами тапан и други оригами занаети
Како да направите модул за оригамиКако да направите модул за оригами
Оригами `Коњ`Оригами `Коњ`
Авторско рачно изработена хартија: мачка-оригамиАвторско рачно изработена хартија: мачка-оригами
Креирајте оригами од пауни модулиКреирајте оригами од пауни модули
» » Оригами риба за најмладите