obrechye.ru

Како да се изгради модел на здолништа во пати? Пресметка на ткаенина, сечење и шиење

Нема ништо ново под небото и сè ново е добро заборавено старо. Оваа вистина се слушаше повеќе од еднаш од секој од нас. И уште повеќе, го набљудуваше повторувањето на историјата со свои очи. Се верува дека модата е многу променлива и не може да продолжи со тоа. Но, ако ги следите тренд моделите за неколку децении, тогаш сосема е можно да се забележат совпаѓања. Жив пример за ова може да се смета за втор живот што му е даден на "модната казна" бујно сонце Во пати во која блескаа главините на 60-тите години. Денес, ова нешто повторно на врвот на популарноста, може да се каже дека повторно ужива во една минута на слава. Затоа, време е да се стави здолниште во пати во вашата гардероба. Освен тоа, лесно и лесно може да се шие од себе. преклопен здолништаВо оваа статија ќе зборуваме за тоа како да се изгради модел на здолништа во пати и за пресметка на материјал за таков модел. Исто така, ќе се сметаат за најмодерни опции оваа сезона.

Избор на стил и материјал

Ако зборуваме за трендовски здолниште во пати, тогаш веднаш треба да се исклучи мал pleating. Сега тоа не е релевантно. Но, широкиот лак или едностраните набори - тоа се токму моделите на кои треба да обрнете внимание. Должината на таков производ може да биде мини и мини.

Модел пати здолништа е изграден едноставно, тука главната работа е да се вооружите со калкулатор и правилно да ја пресметате саканата должина на платното. Но, каков вид на ткаенина да се избере за еден производ? Основниот услов што му се дава на материјалот за такво нешто е цврстината што ткаенината ја држи формата добро. Се разбира, свилата со шифон исто така може да се преклопи, но тие нема да изгледаат како спектакуларни како мачка, лен или брокат. Здолниште со контра набори, чиј модел ќе биде дискутиран подолу, може да биде одлично дно за елегантни фустани во стилот на 60-тите години. Но, за ова треба да земете цврста, издигната ткаенина за да ја креирате вистинската силуета.здолниште со обрач

Бојата на платно е прашање на вкус, и нема правила. Овие можат да бидат монофони платна, кафези, цветни мотиви и апстракции со сите бои на виножитото. Главната работа е правилно да го комбинирате шарено дно со порелаксиран врв.

Градење на шаблон

Модел на здолништа Преклоп на директно парче ткаенина може да биде изграден директно на платното. Но, ако овој модел е сонце или сонце, тогаш треба да направите образец од помошен материјал.

За да направите работно парче, ќе треба да го измерите обемот на половината. Колките не се мерат од едноставна причина што оваа дебелина лесно влегува во обемот на здолништето на здолништето, што ќе се зголеми поради наборите. Но, ако бројката е нестандардна или не се полни, туку само половина од ширината, тогаш отстранувањето на мерењето од колковите е задолжително.Модел на здолниште со лак заграда

Пресметка за правично здолниште здолниште

Како да се изгради директно здолниште со набори? Моделот на таков модел веднаш е обележан на платното. На работ на платно, забележете ја должината на здолништето + надоместоци за појасот на ременот и залевањето на полицата. Во зависност од обемот на половината, може да бидат потребни две или три такви должини. Останува само да се пресмета ширината на пати. За да го направите ова, половината треба да се подели на посакуваниот број на набори. Или, обратно, врз основа на бројот, пресметајте ја ширината.

Во економична верзија, моделот на здолништата во преклопот може да се повлече со нецелосно поставување. Од ова, видот на производот нема да биде засегнат, но материјалот ќе биде помал. Во овој случај, треба да не земате три зраци, туку две или две и пол.здолништа со сонце

Пресметка на свиткани набори

Тука, исто така, правило на множење на половината волумен од 3. Сепак, моделот на здолниште со лак збира е изграден малку поинаку. Ткаенина за директен модел е исто така покриена со ленти. Должината е одложена на задниот дел, а додатоците за обработка се вршат на врвот и на дното на лентата. Модел на здолниште со лак заграда исто така може да биде со нецелосно поставување. Соодветно на тоа, димензионалноста на производот ќе зависи не само од ширината на превитката, туку и од неговата длабочина. Идеално, обележувањето се состои од ознаките за ширина на преклопот, ознаката за преклоп, ознаката за длабочина, ознаката за целосна длабочина и ознаката за втората преграда.

Пресметување и изградба на модел на сонце

Како се пресметува ткивото здолништа сонце со набори? Образецот на стандардната верзија претпоставува дека ткаенината треба да се свитка четири пати, за да се повлече од аголот од 1/6 од обемот на половината и на тоа растојание за да ја означи линијата на половината. По оваа линија, потребната должина е веќе повлечена и линиите на полите се наведени. Моделот на здолништа во прегратката на моделот на сонцето е покриен со истиот принцип. Нема ништо комплицирано во изградбата. Само 1/6 од половината треба да се помножи со 3, така што може да се постават наборите.

Вреди да се напомене дека со такво сечење на ширината на ткаенината, 1,5 метри не е доволно да се свитка ткаенина четири пати. И така треба да направите здолниште од неколку дела. Во исто време, потребно е да се направат додатоци за зглобовите за време на сечењето.здолниште со шалтер

Составување на здолниште

По означувањето сите набори се измазнуваат и зафати. По еден од рабовите, молњите се шиени. А половината е зашиена на половината линија во форма на тесна лента свиткана на половина. Потоа се обработува дното на производот. Можете само да ја прилагодувате и да ја прилагодувате или да ја обработувате на преклоп, да ги измазните и да направите линија.

На ременот ќе треба да направите јамка и да шие копче. Алтернативно, користете ја куката или копчето за шиење како спој. На крајот, резултатот ќе биде различно здолниште со набори. Моделот на овој производ е толку едноставен што дури и најпознатиот неискусен почетник може да се справи со кроењето. Затоа, сите сомнежи се исклучени! Време е да се задоволите со новата облека од сопствената одлука!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да направите шорцеви од здолништа: едноставно и вкусноКако да направите шорцеви од здолништа: едноставно и вкусно
Како да шиете здолниште на подот со свои рацеКако да шиете здолниште на подот со свои раце
Со што да се носат повредени здолништа?Со што да се носат повредени здолништа?
Фенси здолниште за девојката. Ние ажурирање на гардероба на малата принцеза со свои рацеФенси здолниште за девојката. Ние ажурирање на гардероба на малата принцеза со свои раце
Како да шиете здолниште со свои раце?Како да шиете здолниште со свои раце?
Ние градиме модел на здолниште-ѕвончеНие градиме модел на здолниште-ѕвонче
Модел на здолниште за девојчиња: "сонцето", "полу-сонцето", "годината"Модел на здолниште за девојчиња: "сонцето", "полу-сонцето", "годината"
Американски здолниште: мајстор класа со свои раце. Модел, шиење, пресметка на ткаенинаАмерикански здолниште: мајстор класа со свои раце. Модел, шиење, пресметка на ткаенина
Како да се изгради модел на здолништа? Сонцето е одличен пресек за модерно здолништеКако да се изгради модел на здолништа? Сонцето е одличен пресек за модерно здолниште
Дали falde е атрибут на женственост или акцент на индивидуалноста?Дали falde е атрибут на женственост или акцент на индивидуалноста?
» » Како да се изгради модел на здолништа во пати? Пресметка на ткаенина, сечење и шиење