obrechye.ru

Течен скроб: подготовка и употреба

Производството на хемиски производи за домаќинство изобилува со различни уреди кои помагаат да се справат со воспоставувањето на ред во куќата и перење без многу напор. Таквите производи вклучуваат течен скроб.

Апликација

Главната област на примена на таквите производи е перење. Присуството на скробни соединенија додадени на вода за плакнење ја прави посилна, што е погодно за завеси, завеси, јаки и манжетни. Покрај тоа, скршеното ткаенина е полесно да се пегла, помалку се носи и изгледа ново. Тоа е помалку прашина, бидејќи влакната не се држат заедно, но се залепени заедно.

Течниот скроб може или да се користи по миење за испирање во раствор или да се нанесува со распрскувач директно за време на термичка обработка со железо.

Популарен рецепт за готвење

Како да направите течен скроб? Нема ништо полесно. За такво решение, секој растителен скроб е потребен, но за бели ткаенини е пожелно да се користи пченка, има полесна база и не остава дамки.

како да направите течен скроб

Подгответе течен скроб. Состојки:

  • вода - 1 литар (дестилирана или одговара на добро исчистени филтер, тоа ќе има помал вкочанетост, и супстанции содржани во скроб се раствораат подобро);
  • растителен скроб - 4 супени лажици;
  • есенцијално масло за вкус и желба - 1 лажичка.

Вреди да се мешаат сите состојки заедно за да се добие течен скроб. Сега доволно е да ја исцедите течноста во контејнер со пиштол за прскање за да го добиете производот не полошо отколку во продавницата и можете да почнете со пеглање.

Рецептот за подготовка

За попрецизни ткива, течниот скроб најдобро се прави на варен начин, бидејќи за тоа ќе бидат потребни истите состојки, но процесот на готвење ќе биде различен.

течен скроб

Водата е поделена на еднакви делови, еден дел треба да се доведе до вриење. Вториот дел вода раса скроб и етерично масло додека не се добие хомогена смеса interconnectable решение и вода што врие ќе вид kiseleobraznaya тежина, што е додадена на испирање со вода или натопена ткиво директно како резултат на смесата. Овој рецепт ќе ви помогне нето завеси, TULLE, чипка, маса салфетки здобијат со сјај и цврстина.

Дополнителна употреба на скроб

Не мислам дека скроб е погоден само за перење, може да се користи во домот во различни ситуации.

течен скроб

Ако на прозорците нанесите течен скроб, оставете да се исуши и едноставно да го измиете преостанатото крпа со чиста ткаенина, а потоа можете да заборавите за купување на специјални алати за миење на прозорци.

Скробот апсорбира течен бунар, кој може да помогне при појава на дамка од кафе на било која површина.

Прашокот може да ги отстрани непријатните миризби од чевли.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Скроб за маски за лице - здрава и млада кожаСкроб за маски за лице - здрава и млада кожа
Течниот чад е подобрувач на вкусотТечниот чад е подобрувач на вкусот
Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Скроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скробСкроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скроб
Како скроб плетениот производ и работи направени од текстил? Ние ги проучуваме ефективните методиКако скроб плетениот производ и работи направени од текстил? Ние ги проучуваме ефективните методи
Скроб: формула, својства и многу повеќеСкроб: формула, својства и многу повеќе
Примена на скроб во секојдневниот животПримена на скроб во секојдневниот живот
Истражување на производи за содржината на скроб. Храната со скробИстражување на производи за содржината на скроб. Храната со скроб
Како да Скроб се облекуваат домаКако да Скроб се облекуваат дома
» » Течен скроб: подготовка и употреба