obrechye.ru

Зошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемот

Зошто мачката мириса од устата? Не, не станува збор за случајот кога вашето домашно милениче само јадеше дел од добиточната храна или парче таква омилена риба. Ние дури и нема да ја разгледаме оваа ситуација. Вознемирен непријатен мирис од устата на мачката. И понекогаш толку флотилно и многу силно што не може да се одржи. Некои сопственици се измамени: "Јадев нешто погрешно, ќе помине!"Мачката мириса на устата

Причини

Всушност, од причина што мирисот мачка од устата, обично се наоѓа во сериозни проблеми. отпорни на такви "вкус" се јавува поради акумулација и зголемен раст на штетни бактерии. Но, зошто тие почнаа да се развиваат, треба да разберете. Што на прво место можеме да претпоставиме? Меѓу причини, најчесто се случуваат, - џвакање болест и целата усната шуплина (гингивитис, стоматитис), проблеми со забите (плаки, формирање на анализа, кариес), респираторни заболувања, бубрезите и црниот дроб. Во секој случај, треба темелно испитување на вашето животно.

Дијагностика

Дали е можно да се утврди причината зошто мачката мириса на устата? Не, ако не сте ветеринар. Понекогаш дури и примарниот преглед е доволен за откривање на болеста, во некои случаи ќе биде неопходно да се преземат тестови. Понекогаш само детална студија ќе одговори на прашањето: "Зошто мачката мириса од устата?" Ова е тест (со мукозна мембрана) и крвни тестови (на прво место), урина, измет. Бидете подготвени за прашања во врска со хигиената на вашата мачка, исхраната, активноста, однесувањето воопшто.Мирис од устата на мачката

Вознемирувачки симптоми

Во кој случај е навистина потребно да се поврзеш со ветеринар? Зголеменото внимание се бара од симптомите опишани подолу.

1. Достапност дентален калкулус (особено со саливација, воспаление на непцата, тешкотии при хранење). Оваа ситуација обично зборува за присуство на проблеми со забите. Во иднина, ваквата болест мора да влијае на целокупната состојба на мачката.
2. Слатка (понекогаш овошен) мирис од устата може да укаже на дијабетес мелитус. Во овој случај, животното почесто отколку што е вообичаено, пие повеќе и повеќе.
3. Ако мачката мириса на устата со урина, тогаш најверојатно има проблем со бубрезите.
4. Во присуство на повраќање, недостаток на апетит, пожолтување на рожницата на очите и непцата, може да се претпостави проблеми со подеднакво важен орган - црниот дроб.
5. Обидите да се изгребе (изгребаат) шепите околу устата (или дури и внатре во неа) може да укажуваат на орални инфекции, вклучувајќи го и стоматитисот.

Третман и превенција

Како да се третира? За ова ќе ви биде кажано само во клиниката. Да се ​​дадат препораки во статијата ќе биде ретроспектива, бидејќи секоја болест бара сопствен пристап и третман.

Ако причината што мачката мириса на устата, лежи во болеста на забите (камења, плакета), ќе ви треба чистење на забите (веќе професионално). Ако причината за непријатната "арома" е резултат на неуспех во функционирањето на дигестивниот тракт (или внатрешните органи), потребен е индивидуален, а понекогаш и долгорочен третман.Мачката смислува од устата

Дали постојат општи превентивни мерки? Се разбира. Мирисот од устата на мачката не се појавува поради возраста, како што сметаат неискусните љубители на опасните животни. Ова е само врвот на ледениот брег. Сопствениците на доста млади мачки се соочуваат со истиот проблем. Што треба да направам?

1. Прикажи го миленичето во клиниката најмалку еднаш во половина година.
2. Следете ја грижата на ветеринарот кога го проверувате животното.
3. Не заборавајте да ги миеш забите на мачката. Ова се прави секојдневно, со специјални пасти за да се избегне вознемиреност во стомакот и проблеми поврзани со нив.
4. Обезбедете ја вашата мачка (мачка) со правилна исхрана. Не може да им се верува на сите производители на урамнотежена храна. Понекогаш е подобро да се даде предност на природна храна. Што да ја нахрани вашата мачка, водечки ветеринар ќе ви каже.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто мириса од устата наутро?Зошто мириса од устата наутро?
Зошто мирисот на ацетон од устата се појавува кај деца?Зошто мирисот на ацетон од устата се појавува кај деца?
Кои се главните причини за лош здив кај децата?Кои се главните причини за лош здив кај децата?
Откога да се добие мирис на урина на мачката? Добар советОткога да се добие мирис на урина на мачката? Добар совет
Како да го деактивирате мачката за да напишете насекаде: совети и триковиКако да го деактивирате мачката за да напишете насекаде: совети и трикови
Неколку совети за тоа како да се ослободите од мирисот од устатаНеколку совети за тоа како да се ослободите од мирисот од устата
Зев - дупка што води од устата до фаринксот. Болести, симптоми, третманЗев - дупка што води од устата до фаринксот. Болести, симптоми, третман
Мирис од устата: причината и третманотМирис од устата: причината и третманот
Зошто мачката кива?Зошто мачката кива?
Мачката е лигава. Каков вид на болест, и како да се третираат?Мачката е лигава. Каков вид на болест, и како да се третираат?
» » Зошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемот