obrechye.ru

Магична оригами за деца

Сите од нас во детството обожававме да свиткаме од хартија со различни фигури. Па зошто да не ја научиме оваа фантастична и магична вештина на нашите деца? Во Русија, традицијата за создавање хартија занаети дојде од Јапонија, каде техника на оригами достигна совршенство.

Оригами за деца не е само возбудлива активност. Тоа помага да се развие детството, трпеливоста, вниманието, способноста да се имитираат и, што е најважно, да се подобрува фини моторни вештини, развој што е многу важно во многу рана возраст. Но, тоа не е сè! Креирање на убави занаети, детето ќе научи да го цениме убавото, тој ќе има свој уметнички стил, ќе се развива креативни способности.

Возрасните, давајќи им пример на детето, ќе можат да постигнат добри резултати. Отпрвин, детето едноставно ќе помогне да се создаде, и со текот на времето ќе сака и самостојно ќе направи хартија модел оригами за деца, без разлика дали тоа е мачка, лисица или брод.

оригами за деца бродПонекогаш детето е многу тешко да разбере како се прават различни занаети од редовни листови хартија. Затоа, нема ништо чудно во фактот што на децата навистина им се допаѓа оваа активност. На крајот на краиштата, тоа е слично на трикови што ги покажува вистинскиот волшебник. Откако научив да создавате неверојатни работи самостојно, детето не само што ќе ужива во резултатот, туку и ќе ја совлада техниката за да ги изненади своите врсници.

Со помош на оригами за деца, можете да создадете многу интересни фигури. Од голем интерес се движат оригами, кои подоцна можат да се играат. Постојат играчки за оригами со разговорници за мали животни. Со нивна помош, можете да поставите вистинска куклена претстава, облекувајќи ги фигурите на прстите. Не помалку смешни и атрактивни изглед надуени оригами играчки, кои се полни со воздух или вода.оригами за деца мачка

Започнете со учење оригами за деца од наједноставните елементи како квадрат, триаголник или други геометриски форми. Постепено, можете да преминете на посложени задачи. На пример, колапс од хартија оригами за деца "брод", што е доволно едноставно. И нема потреба да се живее во детали за описот на колото.

Совршено ја обучил својата рака на едноставни модели на хартија, способноста и имагинацијата на детето се толку играни што тој може да создаде за себе, на пример, оригами за деца "мачка".оригами за деца

За да создадете слатка писе ќе ви треба едноставно парче хартија, чија големина зависи од тоа колку сакате да добиете голема фигура. На дијаграмот е сосема едноставно и разбирливо прикажани фази на работа.

  1. Плоштадот е преклопен на половина дијагонално.
  2. Аглите на основата на триаголникот на страната на пати се завиткани во врвот.оригами за детска шема
  3. Резултирачките "крилја" повторно се преклопуваат на половина, така што формираат темиња на малиот триаголник мачки за уши.
  4. Слободниот долен раб на листот се наведнува нагоре, а сликата се превртува на спротивната страна.
  5. Странични агли се ставаат навнатре.
  6. Долниот раб се крева и аголот е завиткан внатре.

Мачката е подготвена, останува само да ја нацрта нејзината муцка на нејзиниот вкус и желба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оригами лале: шема за деца, мастер класаОригами лале: шема за деца, мастер класа
Одличен начин за декорација на одмор е да направите оригами на Нова ГодинаОдличен начин за декорација на одмор е да направите оригами на Нова Година
Традиционална јапонска уметност: оригами од триаголни модулиТрадиционална јапонска уметност: оригами од триаголни модули
Инсекти оригами. ПајакотИнсекти оригами. Пајакот
Како да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзоКако да направите мачка надвор од хартија во техника оригами едноставно и брзо
Лесно оригами за деца и возрасниЛесно оригами за деца и возрасни
Цвеќе направени од хартија: лале оригамиЦвеќе направени од хартија: лале оригами
Прави со деца оригами лебедПрави со деца оригами лебед
Основа на античка технологија: како да се направат модули за оригами.Основа на античка технологија: како да се направат модули за оригами.
Оригами тапан и други оригами занаетиОригами тапан и други оригами занаети
» » Магична оригами за деца