obrechye.ru

Дали е можно да се напие суво куче храна со вода?

Многу сопственици на кучиња ги хранат своите миленици со натопена храна. Овој тип на храна се практикува не само кога расте кученцата, туку и за возрасни животни. Но, не сите го одобруваат овој метод за обезбедување на храна. Без разлика дали е можно да се натопи сува храна за кучиња, се вели во статијата.

Отколку да се нахрани куче?

За здрава исхрана, на животните им требаат различни видови храна. Најважно од нив е месо, но исхраната треба да се состои од 2/3. А остатокот е превземен од производи од растително потекло. Коските се сметаат за неопходни за куче. Тие се богати со вар, протеини, колаген и други компоненти потребни за раст и развој на животното. Освен тоа, "глодање" ја подобрува состојбата на забите и непцата.

дали е можно да се напие суво куче храна

Кучињата не треба да им се даваат слатки, бидејќи тоа предизвикува дебелина, како и други болести. Кучешкиот организам е тешко да се вари компирот и мешунките. Вие не треба да им даде пченка или. Многу сопственици за погодност купуваат сува храна, која се чува подолго време.

Колку вода е потребна за кучето?

За да разберете дали е можно да се натовари сува храна за кучиња, треба да научите повеќе за овие животни. По природа, кучињата се предатори, па затоа во нивната исхрана треба да има не помалку од 80% вода. Од каде доаѓаат овие податоци? Составот на месо е околу колку вода, а остатокот е окупиран од вредни компоненти. Домашно милениче кое користи само сува храна треба да го консумира потребното ниво на течност. Ова е потребно за правилно варење и варење на храната.

дали е можно да се напие суво куче храна

Ако таквото правило не се почитува, кучето троши малку вода или нејзината количина е ограничена, тогаш може да се појават дигестивни проблеми. Во сува храна, влага не е повеќе од 10%. Со оглед на ова, се поставува прашањето дали е можно да се натовари сува храна за кучиња? Домаќините мора да обезбедат потребна количина на вода, така што благосостојбата на миленичето е нормална.

Дали е можно да се натопи суво куче храна ако животното јаде само таква храна? Да, тоа може да се направи. Само оваа постапка не се врши во секој случај. Впрочем, можни се 2 опции: натопена храна или суво, но со миење со вода. Тоа е истото.

Кога не е потребна мацерација?

Вообичаениот начин на исхрана е хранење сад со сува храна и контејнер со вода. Кога треба да се почитува ова правило? Ова е потребно во следниве случаи:

 1. Кучето има апетит.
 2. Нема абнормалности во расположението, волната и во работата на дигестивниот тракт.
 3. Нема проблеми со усната шуплина.

Во овој случај, треба да продолжите да се хранат на вообичаен начин. Животното нема да има никакви абнормалности.

Кога е потребна мацерација?

Во кои случаи е неопходно да се натовари сувата храна? Ова е потврдено од следниве ситуации:

дали е можно да се напие суво куче храна со супа

 1. Животното има проблеми со усната шуплина, но таа сака да се храни, тешко е да се одбие од таквата храна.
 2. Ако ова е препорачано од ветеринар врз основа на дијагнозата на миленичето.
 3. Овој метод на исхрана е погоден за кученца.
 4. Кучето сака натопена фуражна храна.

Со почетокот на хранењето на натопената храна треба да ги следите правилата за чистење на забите. Ако ова не се случи, тогаш е неопходно да се набави миленичето со функционални деликатеси. Да се ​​остави храната во натопена форма веќе долго време е невозможно, бидејќи со текот на времето се појавуваат патогени бактерии.

Правила за мацерација за возрасни животни

Дали е можно да се напие суво куче храна со вода? Да, но оваа постапка мора да се изврши правилно, така што готовиот производ ја задржува хранливата вредност:

 1. Во сад треба да истурете малку вода за да ја покриете храната. Чекај оток. Тогаш храната може да се понуди на домашно милениче. Прво, кучињата можат да мирисаат само на храна, но по тестот го користат со задоволство.
 2. Неопходно е да се избере соодветна температура на водата. Ветеринари советуваат да користите течност до 35 степени. Отокот ќе трае подолго, но храната ќе ги задржи вредните својства.
 3. На кучето јаде храна, треба да се загрее малку.

Дали е можно да се напие суво куче храна со млеко? Овој вид на витамин комбинација миленици љубов. Доволно е само малку да се загрее производот.

Впива за кученца

Нема разлика во готвењето. Ако кученцето го сака овој вид на храна, тогаш треба да му се обезбеди. Дали е можно да се напие суво куче храна со супа? Оваа опција е дозволена. Во овој случај, храната ќе биде многу вкусна и покорисна. Дали е можно да се натопи суво куче храна со кефир? Да, додавањето на овој млечен производ е исто така љубител на животни.

дали е можно да се напие суво куче храна

Колку се складира натопената храна?

Експертите не советуваат да се чува таков производ подолго време. Затоа, подобро е да се готви само 1 служат што кучето може да го јаде во моментот. Остатоците мора да се фрлат, бидејќи во жешки период можат да се влошат, предизвикувајќи вознемиреност во стомакот и труење. Ставете ја таквата храна во фрижидер, исто така, не треба да биде.

Како да се утврди дека кучето треба да се впие храна?

Дали е можно да се напие суво куче храна со врела вода? Спроведувањето на оваа постапка е можно, но не треба да се заборави дека во овој случај многу витамини се губат. Препорачливо е да се користи топла вода. Но, како да одредите дали треба да го натопите хранењето ако животното се користи за добро да се вари? Ако неколку пати по јадење на кучето по 10-15 минути toshnilo, потребно е да му ја даде натопена храна.

дали е можно да се натопи суво куче храна за кефир

Сите за сува храна

Кога преведувате куче од природна храна до сува храна, многу сопственици се загрижени за здравјето на домашните миленици. Некои се сомневаат во корисноста на таков производ, па затоа не се сигурни дали е можно да се даде таква храна на нивното животно. Но, таквата храна е корисна за кучето, само треба да ги следите инструкциите, така што храната нема да донесе штета.

Потребно е постепено да се пренесе кучето на сува храна, ако пред таа користела обична храна. Ненадејна транзиција може да предизвика компликации. Поради незнаење на суптилностите на процесот, можно е да му наштети на животното. Постојат неколку правила кои треба да им се познаваат на луѓето кои одлучија да ги хранат кучињата сува опција:

 1. Не мешајте сува и природна храна. Ова може да предизвика хипервитаминоза.
 2. Сопственикот не треба да штеди на здравјето на домашно милениче. Вредноста за парите не е секогаш стабилна, затоа запомнете дека евтината храна не може да ја замени природната исхрана.
 3. Потребно е да се купи храна за кучето во доверливите продавници. Услови за складирање обично се забележани таму.
 4. Треба да купите спакувани производи. Ако земате храна за тежина, тогаш проверете го датумот на истекување ќе биде тешко.
 5. Кучето секогаш треба да има вода, затоа што е потребно многу течност за јадење сува храна. Во сад, треба редовно да истурајте чиста вода.

дали е можно да се натовари сува храна за кучиња со врела вода

Ако кучето сака razmochannaya храна, тогаш не треба да го негира. Но, ако таа сака да ја храни храната, нека ја направи. Не секоја храна за кучиња може да се натопи. Обично оваа информација е наведена од страна на производителот на пакувањето.

Така, хранењето е многу важно за здравјето на кучињата. Важно е да му дадете на миленичето само она што е корисно за него. Ова ќе му овозможи на миленик да се чувствува добро.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
`Хилс` - храна за кучиња и кученца`Хилс` - храна за кучиња и кученца
Тајни на вкусна храна за кучиња: храна за кучиња "Brit"Тајни на вкусна храна за кучиња: храна за кучиња "Brit"
Колку често и како да се нахрани доево куче?Колку често и како да се нахрани доево куче?
Која храна за кучиња е подобра?Која храна за кучиња е подобра?
Да се ​​избере храна за кучиња "Кралската кучешка"? Осврти ќе го извести!Да се ​​избере храна за кучиња "Кралската кучешка"? Осврти ќе го извести!
Храна за кучиња `Нашиот бренд`: осврти на ветеринари и сопственици на кучиња. Кои…Храна за кучиња `Нашиот бренд`: осврти на ветеринари и сопственици на кучиња. Кои…
Feed `Origen` за кучиња - правилна исхрана секој денFeed `Origen` за кучиња - правилна исхрана секој ден
Belcando храна за кучиња: корисни својства, цена, сопственикот освртиBelcando храна за кучиња: корисни својства, цена, сопственикот осврти
Feed `Monge` за кучиња: опис, корисни својстваFeed `Monge` за кучиња: опис, корисни својства
Најдобра храна за пријател со четири нозе е Про План за храна за кучињаНајдобра храна за пријател со четири нозе е Про План за храна за кучиња
» » Дали е можно да се напие суво куче храна со вода?