obrechye.ru

Орозим-гел (Орозим): методи на примена, препораки. Гел за нега на заби на домашни миленици

Не само што луѓето имаат потреба од орална нега. Животните ги разбираат истите проблеми како луѓето: плакета, кариес, забен камен, лош мирис, воспаление на непцата. Лансираните болести вклучуваат губење на забите. Протетика на животните не го прават, и затоа ги губат, животното не може нормално да јаде и квалитетот на неговиот понатамошен живот значително се намалува. И ова им носи низа непријатности на сопствениците, бидејќи сега треба да размислиме што да го нахраниме животното, што може да џвака и што не.

посипете го гелот

Превенцијата е секогаш подобра од лекувањето

Стоматолошки проблеми кај кучињата се прилично чести, можете да направите превентивни мерки за да ги избегнете здравствените проблеми во иднина. За овие цели можете да купите "Орозим-гел".

За чистење на животните заби, не е потребно да се доведе до ветеринарна клиника, сосема е можно да се грижи за тоа во домот. Солидните камења не можат да се чистат со четка, и сосема е можно да се спаси домашно милениче од мека плакета. Во ветеринарни клиники можете да најдете специјални пасти за кучиња, тие може да се купат во онлајн продавници.

Недостаток на нега - несакани последици

Вообичаената плакета може брзо да се претвори во камења. Прво на сите, жолтилото се појавува на песокот и секачи на страни. Потоа, плочата е локализирана во близина на непцата и понатаму ја покрива целата површина на забот. Ако употребувате Орозим-гел, може да избегнете такви компликации.

24-часовна ветеринарна аптека

Ако каменот е веќе на забите, тогаш невозможно е да го оставите, па затоа е неопходно да се отстрани. Ова ќе помогне да се задржат забите на кучето. За животно да остане без заби - ова е вистинска трагедија. И занемарените форми на заболување на непцата и забите доведуваат до такви последици.

Средства за орална нега на животни

За чистење на забите можете да купите специјална паста за заби за животни и да користите детска четка за заби со меки влакна. Можете да го користите "Орозим-гел" за кучиња. Со помош, можете да се борите не само со плакета, туку и со камења. Исто така во vetaptek можете да купите комплет: паста и четка, течност неутрализирање на мирисот од устата. Постојат посебни четки за заби кои се носат на прстот, вообичаените двострани четки. Постојат течности со комплексни дејства, кои работат против мирис, и против плакета. На продажба има коски и салфетки за чистење на забите кај кучињата. Ветеринарите ќе советуваат кои производи најдобро се користат за одреден вид на кучиња. Постојат раси кои имаат поголема веројатност да страдаат од проблеми со забите и им треба поголема контрола.

како да ги миеш забите дома

"Орозим-гел"

За да се грижите за забите на кучето можете да го користите "Орозим". Овој гел е добро решение за справување со цела низа на проблеми. Во неговиот состав постојат специјални антисептички супстанции. Со нивна помош, неутрализацијата на бактериите, кои предизвикуваат непријатен мирис, го спречуваат создавањето на плоча на забите. Во 24-часовен ветеринарни аптеки можете да купите специјални четки за заби. Со помош на гел, камењата и плаката може да се отстранат механички. Во устата, по користење на лекот, се задржува природното ниво на микроорганизми. Ако го користите дневниот "Орозим-гел", тогаш плочата и камењата се целосно уништени, се формира филм, што го спречува нивното понатамошно формирање.

Доколку е потребно, лекот се употребува 1-3 пати неделно.

Производителот препорачува веднаш да му се даде производот на устата на кучето. Таа е погодна за мачки и може да се примени на нозете за да ги лижат. Дури и ако гелот влезе во цревата, тогаш животното нема да биде штетно. Дозата се пресметува земајќи ја предвид телесната тежина. Ако тежината е до 20 килограми, тогаш се користат 2 сантиметри гел. Во комплетот доаѓа апликатор за олеснување на примената на лекот кај мали кучиња и други мали животни. Во ветеринарната аптека на дваесет и четири часа, можете да купите други производи за нега на урина.

Мислење на купувачот

На интернет можете да најдете многу рецензии од оние што ги купиле "Орозим-гел". Осврти, општо, позитивно. Во негативни моменти, луѓето му се припишуваа само дека е тешко да се најде на продажба. За оние кои направиле нарачка преку онлајн продавници, чекањето на пакетот се чинело премногу долго.

Оние кои го пробаа на своите миленици, го означуваат "Орозим" како еден од најдобрите лекови. Со негова помош е можно да се одржи добра здравствена состојба на усната шуплина: непцата и забите. Ако пред примена, професионалната хигиена на усната шуплина во клиниката, тогаш може да се постигне продолжена ремисија. Добро е за пациенти и стари животни кои не можат да бидат седирани. Не секој знае како да ги мие забите дома, а не сите животни доброволно одат за оваа постапка, а гелот едноставно се применува на непцата. Лекот може да се користи во текот на животот на животното, нема антимикробни компоненти и хормони. Упатствата не. Но, оние кои се користат, препорачуваат нанесување на гелот за 15 секунди, а потоа користете четка за да ја изгребете плочата од коренот на забот надолу. Притоа, извршете ги намалувањето на движењата, така да се каже, затоа што не треба да го победите, за да не ја оштетите гума за џвакање, туку да се движите надолу по плочата.

орозим гел осврти

Покрај ефектот на лекување, мирисот од устата исто така е отстранет, естетски забите изгледаат многу подобро. Со постојана употреба на нови камења не се акумулираат. Ако проблемот веќе постои, тогаш треба да го користите лекот секој ден или секој втор ден.

Ако камењата имаат куче, тогаш тие не исчезнуваат, но нови не се појавуваат. Други корисници тврдат дека тие и камењата го напуштиле забот по првата апликација. Мека плоча веднаш исчезнува. Карактеристиките на плунката се подобруваат.

Бојата и конзистентноста на гелот е слична на густата жолто-кафена мед. Мали кучиња се доволни за долго време, една цевка може да се протега 3 месеци. За големи кучиња, со честа употреба толку долго, се разбира, не е доволно.

Со помош на лекот, многу е можно да се отстрани воспалението на непцата.

Чистење на забите во куче дома

Ветеринарите велат дека старата рација може да се отстрани само во клиниката и под општа анестезија. Превенцијата е најдоброто нешто што можете да направите за здравствените проблеми. Санитацијата на устата мора да се направи, но не повеќе од 3 пати годишно. Во овој случај, не ви треба анестезија, процедурата не носи болни сензации.

Обичната нега може да се направи дома. Со цел да ги исчистите животните заби дома, треба да купите специјална паста за кучиња. Вие не можете да ја исчистите вашата паста за заби, бидејќи кучињата не се вклопуваат. Во ветеринарната клиника можете да купите четка. Неколку совети за оние кои не знаат како да ги мијат забите дома:

  • За да се избегне отстранување од распоредот, животното може да се чистат забите истовремено со себе.
  • Пред да ја спроведете постапката сами, препорачливо е да се види како некој друг го прави тоа.

орозим гел за кучиња

  • Пастата за заби е исцедена во мала количина на четката, усната милениче е подигната.
  • Започнете чистење од надворешната страна на забите со бавни движења, треба да им се посвети посебно внимание на забите. За кучињата овој момент не е многу пријатен.
  • Прво, забите се чистат од една страна, а потоа од друга страна. Ако животното е тврдоглаво - оставете го сам, потребно е време да се навикнеш на постапката.

За да го прилагодите кучето за чистење, во прво време е можно да не се исчистат забите. Направете ги првите постапки без четка: користете го прстот за да го употребите кучето. Кога четката е поврзана на работа, не треба да ја притискате силно против непцата. За време на чистењето, секогаш е вредно да се осигурате дека не ја оштетите гума за џвакање со четка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ветеринарна клиника (Северодвинск): опис, адресаВетеринарна клиника (Северодвинск): опис, адреса
Притисок во непцата - симптоми, превенција и третманПритисок во непцата - симптоми, превенција и третман
Камења за заби: причините и начините за борба против нивКамења за заби: причините и начините за борба против нив
Заби губат, што да направам? Некои корисни советиЗаби губат, што да направам? Некои корисни совети
Чистење ултразвучни заби: осврти и фотографииЧистење ултразвучни заби: осврти и фотографии
Череповец. Ветеринарна клиника. Карактеристики на изборЧереповец. Ветеринарна клиника. Карактеристики на избор
Зошто е популарна паста за заби `Colgate`Зошто е популарна паста за заби `Colgate`
Заби кај кучиња: превенција и третманЗаби кај кучиња: превенција и третман
Зошто мириса на устата на кучето? Причини за непријатен мирисЗошто мириса на устата на кучето? Причини за непријатен мирис
Дали знаете како правилно да ги миете забите?Дали знаете како правилно да ги миете забите?
» » Орозим-гел (Орозим): методи на примена, препораки. Гел за нега на заби на домашни миленици