obrechye.ru

Пародонтоза кај мачки: третман дома

За мачките, како и за луѓето, многу е важно да ги задржите вашите заби здрави. Белите песоци не се само знак за убавина, туку и здравјето на миленичето како целина. Ако сопствениците не се занимаваат со професионално размножување на мачки и не учествуваат на изложби, тие често не обрнуваат внимание на состојбата на забите на нивните миленичиња. Често, никому не му се случува на устата шуплина на мачка потребна е темелна хигиена. Често, поради невнимателниот став на сопственикот постои пародонтална болест кај мачките. Ова е воспаление кое предизвикува акумулираните бактерии.

За болеста

Пародонтозата кај мачки практично не се разликува од пародонталната болест кај луѓето. Мачката има 30 заби. Како личност, во детството, забите на бебето на маче го заменуваат домородните. Околу основата на забот е пародонтот. Ова е посебен комплекс, кој е одговорен за функцијата на круната и вилицата. На пародонтот е дупка во гума за џвакање и коскениот дел.

пародонтоза кај мачки

Кога мачката започнува со пародонтална болест, таа влијае на оваа област. Ако сопственикот на миленичето забележал чудна плакета на забите на миленик, тогаш треба да знаете дека започнала група на бактерии што може да ја активира болеста. Периодонталната болест кај мачките, чија третман мора да се започне во првата фаза, брзо се развива. Микроорганизмите делуваат за намалување на работ на гума за џвакање, не дозволувајќи им на рерната на гумите да се регенерира и навлезе во коскениот дел, уништувајќи го. Како резултат на тоа, животното може да ги изгуби оштетените заби.

Причини за болеста

Како и кај луѓето, главната причина за болеста е недостатокот на чистота на усната шуплина. Формирањето на плака после јадење може да предизвика бактериски раст и супурација. Но, недостатокот на хигиена не се сите причини за болеста.

пародонтоза кај мачки

Главните причини се:

 • Болести на гастроинтестиналниот тракт. Често, пародонталната болест е последица на дефект во телото.
 • Траума на оралната мукоза. Ако животното во борбата или безгрижното игра било повредено или изгребано, можно е да се шири пародонтот и воспалението.
 • Недостаток на витамини и минерали. Треба да се напомене дека сопственикот мора внимателно да ја следи исхраната на неговото милениче. Мачките кои живеат дома не можат да го компензираат недостатокот на витамини.
 • Воспалителни процеси. Стоматитис и гингивитис може да предизвикаат појава на болеста. Затоа, ако се открие воспаление на устата, сопственикот веднаш треба да побара помош од ветеринари.

Главните фази на болеста

Пародонтозата кај мачки е поделена на четири фази. Овие фази немаат никаква врска со возраста на животното. Иако најголем дел од пародонтозата е погодена од мачки со напредна возраст. Постои само еден начин да се провери фазата на болеста - рентген на черепот. Дома, не можете да направите точна дијагноза. Затоа, сопственикот треба да го земе неговото милениче на ветеринарот пред да го земе лекот.

пародонтоза кај третман на мачки дома

Постојат 4 фази на развој на периодонтитис.

 1. Во првата фаза може да се види мала отежнатост и црвенило на непцата. Непријатниот мирис од устата е знак на множење на бактерии. Често може да се забележи мал слој и камен на забите.
 2. Во втората фаза, со користење на х-зраци, можно е да се заменат значителни промени во коскената маса, поточно, нејзиниот недостаток. Во оваа фаза, постои губење на 25% од коскената маса.
 3. Во третата фаза, загубата на коски е 50%. Значителни промени во забниот алвеолус се гледаат на рентгенската снимка.
 4. Во четвртата фаза започнува иреверзибилното уништување на забниот алвеол. На рентген може да се набљудуваат шуплините на апсцесите. Животното страда од гнојни процеси во усната шуплина. Оваа фаза доведува до сериозно оштетување и губење на забите.

Периодонталната болест кај мачки (третманот дома може да се направи само во првата фаза) брзо напредува. Затоа, порано сопственикот ќе се обрне внимание на состојбата на неговото милениче, толку подобро.

Главните симптоми на болеста

Не е тешко да се забележи периодонтална болест кај мачка. Болеста започнува со компликации на непцата и усната шуплина. Лош мирис од устата, црвенило и отекување на непцата се првите знаци на почетокот на болеста. Животното во ова време може целосно да се откаже од тврдата храна, претпочитајќи меки видови храна за мачки. Често може да се забележи влошување на апетитот на животното или целосно одбивање да се јаде. При притискање на непцата, забележително крварење. Во ова време животното доживува болни чувства и може да покаже агресија.

пародонтоза кај мачки

Во зависност од фазата на болеста, можете да забележите олабави заби. Растојанието на гумите целосно се распаѓа, што доведува до губење на забите. Пародоontалната болест кај мачки, симптомите кои лесно се забележуваат, почнува да се манифестира во форма на воспаление и супурација. Во текот на овој период животното треба веднаш да се достави до ветеринарот. Впрочем, болеста не застанува на ова, но ќе напредува, влијаејќи на здрави заби.

Дијагностика

Кога се дијагностицира, ветеринарот ја одредува причината за болеста. Ова ја зема предвид возраста на мачката и карактеристиките на организмот. Значи, во зависност од индивидуалните карактеристики, алвеоларните процеси и гингивалните џебови може да се разликуваат. Не секогаш наведените знаци ќе зборуваат за пародонтоза.

пародонтоза кај мачки и симптоми

За да се разјасни дијагнозата, се спроведува испитување на Х-зраци, благодарение на што ветеринарот може да ја види целата клиничка слика за текот на болеста. Исто така, даден е општ и биохемиски тест за крв. Откако ветеринарот ќе ја утврди точната фаза и причината за болеста, тој може да обезбеди методи на лекување кои ќе бидат ефикасни за животното. Пародонтозата кај мачки, симптомите и третманот на кои е утврдена само од искусен ветеринар, лесно може да се излечи и да се врати на здравјето на животните.

Третман на периодонтитис

Откако ветеринарот ги спровел сите потребни студии, можно е да се подложи на терапија, која е поделена на два вида: конзервативна и хируршка.

Конзервативниот третман е соодветен за почетните фази на курсот на болеста. Се состои во чистење на усната шуплина на животното. Лекарите ги чистат забите на животното од плакета и забен камен, а потоа ги покриваат со лак базиран на флуор. Непцата се третираат со антисептик. Тогаш ветеринарот објаснува, како да се третираат периодонтитис во мачки.

како да се третираат пародонтални заболувања кај мачки

Кога хируршката интервенција, ветеринарот се обидува да ја елиминира атрофијата на непцата и да го зајакне забот во дупката. Главната задача на овој метод е да се исчисти коренот на забот. Ако забите се уништени, тие се отстранети. По операцијата, ветеринарот пропишува антибиотици.

Последици од периодонтитис

Ако не преземете навремени мерки за лекување на периодонтална болест, може да настанат неповратни последици. Често животното одбива да јаде. Постојаната болка го спречува да води нормален живот, а болеста почнува да напредува поради нарушувања во телото. На последната фаза, животното може да ги изгуби сите заби, а насипот ќе доведе до сепса, што ќе предизвика животна смрт. Ако мачката е прикажана на лекар на време, по неколку недели од третманот може да се врати во нормала. Исто така, не треба да се занемари спречувањето на пародонтот, со цел да се избегнат проблеми во иднина.

Превенција

Постојат неколку начини за спречување на пародонтална болест кај мачките. Третманот со народни лекови за животни е неприфатлив. Но, можете да се однесувате на некои правила за спречување на болеста.

 • Редовна посета на ветеринар.
 • Урамнотежена исхрана. Тоа значи добро дизајнирана диета.
 • Набавка на специјализирана храна за чистење на заби од камен и плакета.
 • Играчките во животно не треба да бидат трауматични.
 • Четкајте ги забите со посебна четка.
 • Внимателно набљудување на усната шуплина на мачката.

пародонтоза кај мачки

Мачка љубовник треба да биде многу внимателен за неговите мали миленици. Подобро е да се спречи болеста однапред, отколку да се третираат веќе започнатите фази на болеста. Ако ги следите сите горенаведени правила, вие не само што може да ја спречите пародонтот, туку и да го подобрите квалитетот на животот на вашето домашно милениче.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Микоплазмоза кај мачка: симптоми и третманМикоплазмоза кај мачка: симптоми и третман
Што е пародонтоза? Причини за нејзиното појавувањеШто е пародонтоза? Причини за нејзиното појавување
Како правилно да се казнат мачките?Како правилно да се казнат мачките?
Што треба да биде температурата на мачките, така што сопствениците не се грижат за состојбата на…Што треба да биде температурата на мачките, така што сопствениците не се грижат за состојбата на…
Зошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемотЗошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемот
Третман на пародонтална болест дома - ефективно продолжување на постапките за лекувањеТретман на пародонтална болест дома - ефективно продолжување на постапките за лекување
Заби тетеравење, како да се зајакне? `Мараславин`-осврти. Антибиотици за…Заби тетеравење, како да се зајакне? `Мараславин`-осврти. Антибиотици за…
Еструмот на мачките, како да препознаеме и што да правимеЕструмот на мачките, како да препознаеме и што да правиме
Колку мачки живеат и како да се грижат за нив во старост?Колку мачки живеат и како да се грижат за нив во старост?
Најчестите болести кај мачкитеНајчестите болести кај мачките
» » Пародонтоза кај мачки: третман дома