obrechye.ru

Вагинитис кај кучиња: симптоми и третман

Обично таква болест како вагинитис (воспаление на вагината) страдаат млади кучиња. Како по правило, оваа болест се јавува во комбинација со вулвитис и вестибулитис. Ако забележите дека вашето куче постојано лижеше јамка, без никакво еструс, тогаш ова е веќе изговор за да се поврзеш со ветеринарот. Друг знак дека треба да одите со домашно милениче на лекар е дека вишок течност се ослободува од јамката, која може да ја видите на мебел или на тепих.

Причини

Вагинитис кај кучиња се појавува од разни причини. Сега ќе ги разгледаме.

Вообичаено, малолетничкиот вагинитис се јавува кај куче кое сè уште не достигнало сексуална зрелост. Главната причина во ова време е намалување на нормата на естрогени во крвта. Наспроти позадината на оваа болест, отпорноста на мукозниот генитален тракт до надразнувачите од надвор е намалена. И ова, секако, го олеснува процесот на воведување и понатамошна репродукција на патогената микрофлора.

вагинитис кај кучиња

Исчезнато воспаление на матката исто така е причина за вагинитис кај кучињата.

Следната причина за болеста е мукозната траума за време на сексуалниот однос, за време на породувањето, за време на груби медицински манипулации. Портата за пенетрација на патогени бактерии (ентерококи, стафилококи и други) е само повреденото ткиво.

Зошто инаку вагинитисот се случува кај кучињата? Таквата болест може да се појави со намален имунитет на животното во однос на позадината на стресот, поради несоодветна хигиена, неурамнотежена исхрана. Инфекцијата со црви, исто така, може да предизвика појава на вагинитис. Друга причина е неправилната употреба на антибиотици. Поради ова нарушена нормалната микрофлора на вагината, постои бактерии прекумерен раст, што упатува на фактот дека има вагинитис кај кучињата.

Бактериите исто така можат да влезат во слузницата на животното при парење.

Вагинитис кај кучиња: симптоми на болеста

Типични знаци на оваа болест се едематозна вулва, црвенило на мукозната мембрана. Друг симптом е воспалителен ексудат од кучето на кучето. Може да биде со различни бои (бела, зеленикава, итн.).

малолетнички вагинитис кај куче

Други знаци на болеста:

 • волната околу гениталните органи е залепена заедно;
 • чешање (има гребење, како и гризење на вулвата);
 • животното се однесува неспокојно;
 • појавата на крв или гној не е исклучена;
 • понекогаш постои зголемување на температурата.

Форми на болеста, знаци

Воспалителен процес може да се одвива во форма на гноен-катаралната, апсцес, сериозна и diphtheritic вагинитис. Сега опишуваме како секој вид се манифестира.

третираат вагинитис кај куче

 1. Флегомон тип. Од вагината може да се појави сива или кафеава со мирис на глина. Исто така можни се остатоци од различни ткива.
 2. Катарлалниот вагинитис е облачно, безбоен и водени секрети. На слузницата е можно да се забележат хеморагии и jazvochki (мали по големина).
 3. Серозниот изглед се карактеризира со жолто и полутранспарентно празнење.
 4. Јувенилен вагинитис кај кучиња. Се карактеризира со проѕирен исцедок на крем боја.
 5. Хроничниот вагинитис манифестира ексудати од жолта боја, неговата конзистентност личи на кисела павлака.
 6. Дифтеричниот тип може да се утврди со следните знаци: исцедок на крв со непријатен мирис, треска.
 7. Пурулентниот катарлален вагинитис се карактеризира со густа секреција со гној. На слузницата може да видите повеќе ерозии и чиреви.

Третман на болеста. Кои методи се применуваат?

Се разбира, неопходно е да се започне лекувањето на вагинитис кај куче што е можно порано за да се избегнат компликации. Но, тоа е неопходно да се направи ова под надзор на ветеринар.

третман на вагинитис кај кучиња

Како по правило, малолетничкиот вагинитис кај кучињата не бара третман. Обично поминува по почетокот на првата топлина. Други ветеринари ги нудат своите методи на лекување. Неопходно е да внесете три дена естрогенски препарати во редуцирана доза (за една инјекција потребна е активна супстанца од 0,1 до 0,6 mg).

Третман на вагинитис кај кучињата ретко се користат хормонски препарати, бидејќи таквите активности не секогаш даваат позитивен резултат, но негативен ефект (хормоналната нерамнотежа може да се зголеми уште повеќе) се манифестира во речиси секој случај.

За да се одреди точниот третман, кучето зема брис од вагината. Тој е испратен во лабораторија. Постојат различни тестови за да се одреди чувствителноста на добиената микрофлора на различни антимикробни агенси. Резултатите зависат од изборот на лекови.

За сексуално зрели животни, локалниот третман речиси никогаш не се користи без општа антибиотска терапија. Овие лекови се користат при висока тежина на болеста (со флегмонозна и дифтериска форма).

За да се спречи патолошкиот процес со гноен-катарактурна и катаррална форма на мукозните, се применуваат масти кои имаат антиинфламаторни и бактерицидни својства. За да може да се примени производот, користете пластична шпатула или шприц.

За лекување на оваа болест, можете да го користите преднизолон, стрептоцид, синтомицин, оксикортична маст и други. Што треба да биде дозата за единечна доза? Пет до десет милилитри.

Понекогаш се користи за лекување на сушење со раствор од "фурацилин", манган или "мирамистин". Третманот треба да се изведува секој ден додека животното целосно не се опорави.

вагинитис кај кучиња симптоми

Превенција на болеста. Кои мерки се применуваат?

За спречување на болеста, вреди да се следат следниве препораки:

 1. Потребно е да се набљудува основната хигиена за кучето.
 2. Неопходно е да се следи имунитетот на животното.
 3. Тоа е правилно и избалансирано за да го нахрани миленичето.
 4. Неопходно е животното да има доволно микроелементи и витамини.
 5. Треба само да се направи натпревар со целосно здрав маж.
 6. Треба да биде навремено вакцинирано.

Заклучок

Сега знаете што вагинитис е во кучињата. Ги испитавме неговите типови и симптоми. Темата на третманот исто така беше допрена. Се надеваме дека нашата статија е корисна за вас.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кучето има крв од анусот: можни причини и карактеристики на третманотКучето има крв од анусот: можни причини и карактеристики на третманот
Отитис кај кучиња: причини, симптоми, третманОтитис кај кучиња: причини, симптоми, третман
Како да се отстранат болви од кучиња?Како да се отстранат болви од кучиња?
Колку дена кучето има еструс? Ќе дознаеме!Колку дена кучето има еструс? Ќе дознаеме!
Топлината кај кучињата: што да правам со сопственицитеТоплината кај кучињата: што да правам со сопствениците
Запознајте се со симптомите на воспаление на матката и започнете со третманЗапознајте се со симптомите на воспаление на матката и започнете со третман
Жолто празнење со кисел мирис: причини и ефектиЖолто празнење со кисел мирис: причини и ефекти
Болка при мокрење кај жени: причини за непријатни симптомиБолка при мокрење кај жени: причини за непријатни симптоми
Повраќање кај кучето - причини, совети и препораки.Повраќање кај кучето - причини, совети и препораки.
Зошто кучето ја тресе главата и си ги гребеше ушите?Зошто кучето ја тресе главата и си ги гребеше ушите?
» » Вагинитис кај кучиња: симптоми и третман