obrechye.ru

Како да ги исчистите забите дома? Поставете за чистење на забите за кучиња

Нашите четири нозе миленичиња страдаат од заболувања, како луѓето. Како резултат на неухранетост, недостаток на редовни испитувања од страна на ветеринар и седентарен животен стил, кучето може да формира дентален калкулус и инфекција се јавува со микроби и бактерии кои ги оштетуваат органите на гастроинтестиналниот тракт. Сето ова му дава на миленичето одредена непријатност. Затоа, сопственикот мора секогаш да ја следи хигиената на усната шуплина на неговото милениче. Како да ги исчистите забите дома? Ајде да се обидеме да го дознаеме ова.

Што е тоа за кучето да ги мие забите?

Периодично, сопственикот мора да го доведе своето милениче на закажување со ветеринар кој го испитува усната шуплина и нејзината слузница, ја проценува состојбата во која тие се. Доколку е потребно, лекарот пропишува постапки за лекување, а исто така дава совети за тоа како правилно да се грижат за вилиците на кучето и со какви средства.

како да ги миеш забите дома

Ако не обрнете внимание на време на лошата состојба на забите на вашето милениче, тогаш подоцна тоа може да предизвика нив да падне. Проблемот во устата на домашно милениче може да се открие со следните знаци:

  • лош здив;
  • промена на бојата на забната емајл.

Доживување на миленичето за орална нега

Како да ги исчистите забите дома? За да се постигне ова без проблеми, таквата постапка се изучува од кученце, охрабрувајќи се за упорност и трпеливост. Можете да ја награди со деликатес, како резултат на што таков процес ќе биде пријатен за домашно милениче. Млечни кучиња се препорачува да се чистат со обична вода, без паста. Но, кукарите на кучето се чистат со специјална паста или гел.

четка за заби за кучиња

Да чистење на забите миленичето не предизвика негативни, неопходно е да се работи во него нормален став кон фактот дека неговата рака е втурнат во устата. Принудени да го направите ова не е препорачливо, бидејќи тоа ќе предизвика кучето негативни емоции. Затоа, можете да го добиете прстот навлажнета со нешто вкусно, а потоа да го потопат во устата. Откако кучето се навикне на прстите во устата, неопходно е да се навикне на пасти и гелови.

Паста за заби за кучиња

моларите на кучето

Хигиена предмети за животни најдобро се купени во миленичиња продавници. Не можете да користите паста за заби за домашно милениче за да користите паста за заби наменета за некоја личност, бидејќи кучето нужно ќе проголта некои од него, и ова може да предизвика вознемиреност во варењето на миленичето. Производителите на производи од животинско потекло го земаат предвид ова, па затоа произведуваат паста со безопасни состојки, а мирисот и вкусот се пријатни за миленичето.

Четки за чистење на забите

стапчиња за јадење за кучиња

Бидејќи структурата на вилицата во животното се разликува од човекот, четка за заби за кучињата е сосема различен од оној што е наменет за луѓето. Таа се разликува од ригидност и форма - на самиот крај има две глави со влакната, кои изгледаат во различни насоки. Поради ова, неколку соседни заби истовремено се чистат. Покрај тоа, таква хигиена може да се користи и за масажа на непцата.

Други стоматолошки производи

Производителите на производи за орална нега кај животни, исто така, произведуваат гелови. Со помош на таков инструмент, забите се чистат, непцата се релаксираат, здивот станува свеж и се спречува создавањето на камен и плакета. Гелот за чистење на забите кај кучињата се нанесува директно од шишето. Во овој случај, нема потреба за четка и последователно бришење со специјална салфетка.

гел за чистење на забите кај кучињата

На домашно животно треба да им се дадат специјални стапчиња, чија употреба неколку пати ја намалува веројатноста за заболување на непцата и забите. Таквиот лек не лекува, но се користи за превентивни цели. Ако ви даде дневна стапчиња за кучиња, тоа ви помага отстранување на плака, и составот на плунката се подобрува, што ќе биде добра превенција.

Во продавниците за миленичиња, можете исто така да купите подготвени комплети дизајнирани да се грижат за усната шуплина на животното. Ги вклучува следните теми:

  • специјална паста за заби;
  • две четки-прсти;
  • четка за заби за кучиња со две работни површини.

Ако не постои можност да купите специјална паста, можете да го направите сами. За да го направите ова, се меша бела креда, сода и сок од лимон. Наместо посебна четка, редовно залажувајте и ветерете се на прстот. Со маскирање во добиениот состав, произведуваат истите манипулации како кога се нанесува четка.

Како правилно да ги измиете забите со милениче?

Важно е да се набљудува соодветната техника за чистење, бидејќи тоа ќе помогне да не се повредуваат непцата и забната емајл. Пред да продолжите со оваа постапка, потребно е кучето да вкуси мала количина гел или паста од неговата рака. Паста за заби на четката треба да се примени на целата должина на наежот. По ова, ставете го животното во скутот или превртете го на грб.

сет за чистење на забите за кучиња

Како да ги исчистите забите дома? Процесот на чистење е најдобро да се започне со задни заби. За таа цел, образите на миленичето се поместуваат и усната е издигната над местото каде што ќе се врши чистењето. Четката е напредната со нежни движења на масажа.

Страничните површини се исчистени темелно. Започнете да ја обработувате долната вилица, вршејќи движења од дното нагоре, и од врвот - од врвот до дното. Прво, четкај ги кукарите на кучето, постепено се движи кон кучешки заби. За време на постапката, не силно притискајте ја четката, бидејќи тоа ќе му даде животна болка. Препорачливо е во текот на процесот да љубезно разговарате со вашето домашно милениче и да го фалат за неговата трпеливост.

Откако ќе се исчистат забите, треба да ги масирате непцата со специјална четка, ставете го прстот. Оваа постапка се изведува внимателно и внимателно, за да не се повреди усната шуплина. Благодарение на масажата, метаболичките процеси се стимулираат и состојбата на гумите се подобрува. По сите манипулации, четката за кучето се препорачува да се исплакне под проточна вода. Пастите наменети за животни не бараат испирање на устата по чистењето.

Употреба на ултравиолетова светлина

Ако сопственикот не успее да ги мие забите на неговата територија, можете да го направите во ветеринарна болница. Лекарот го инјектира животното со анестезија и користи специјална опрема за отстранување на каменот и плаката, а исто така го опфаќа емајлот со специјален раствор на флуор.

Заклучок

Така, ако има прашање за тоа како да ги исчистите забите дома и дали има потреба од тоа, можете да одговорите дека морате да го направите тоа. Устата празнина во животното по некое време доведува до појава на разни болести. За превентивни цели, ветеринарот треба редовно да посетува и да ја следи оралната хигиена. За извршување на постапката, различни апарати се продаваат во продавници за миленичиња, или можете да купите подготвен комплет за чистење на забите за кучиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Одреди ја возраста на кучиња според човечките стандардиОдреди ја возраста на кучиња според човечките стандарди
Зошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемотЗошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемот
Како да се одреди возраста на кучето во забите за пет минутиКако да се одреди возраста на кучето во забите за пет минути
Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!
Како да знаете за возраста на куче без документи? Кога кучето старее од сопственикот?Како да знаете за возраста на куче без документи? Кога кучето старее од сопственикот?
Повраќање кај кучето - причини, совети и препораки.Повраќање кај кучето - причини, совети и препораки.
Зошто кучето ја тресе главата и си ги гребеше ушите?Зошто кучето ја тресе главата и си ги гребеше ушите?
Грижа за дашок: карактеристики на чување и хранење на домашно миленичеГрижа за дашок: карактеристики на чување и хранење на домашно милениче
Како се менуваат забите кај кученца со различни раси?Како се менуваат забите кај кученца со различни раси?
Паста за заби за кучиња: избор, освртиПаста за заби за кучиња: избор, осврти
» » Како да ги исчистите забите дома? Поставете за чистење на забите за кучиња