obrechye.ru

Зошто мириса на устата на кучето? Причини за непријатен мирис

Сите кучиња сакаат љубов и внимание од нивните сопственици. Многу миленичиња се подготвени дури и да ги лижат рацете и лицето кон луѓето што ги сакаат. Омилено куче "Бакнежи" повеќе не ви дава задоволство? Не брзајте да негирате љубов со миленичиња. Причини зошто мириса од устата на куче, голема сорта. Добрата вест е дека лош мирис секогаш може да биде поразен.

Правилната исхрана за кучињата

Зошто мириса на устата на кучето?Со ненадеен изглед на непријатен мирис од устата на вашето омилено куче, обидете се да се сетите на она што го хранат миленичето. Најлошите производи за нашите четириножни пријатели се мешунките, свежото зелка и белиот леб. Ако е можно, исклучете ги целосно од исхраната на миленик. Сепак мислам, зошто кучето мириса на риба од устата? Обидете се да се сетите ако вашето домашно милениче јаде морска храна денес. Всушност, рибата и морски плодови во исхраната на кучето не треба да бидат присутни. Но, ако ги давате во мали делови од време на време, одберете квалитетни производи и сами ќе ги готвите. Гледајте за свежината на храната во чашата, фрлете ги остатоците и измијте ја садовите по домашно милениче после секое хранење. Тајната на здравјето и долговечноста на кучето лежи во правилна исхрана. Ако изберете сува храна за вашето домашно милениче, исклучете ги врвните преврски од вашата маса. Многу потешко е да се нахрани кучето со природни производи. Во овој случај, дневниот оброк треба да се состои од еднакви делови на житарици, зеленчук и месо. Неопходно е да се даваат дневни специјални витамини и добрите, чистењето на забите.

Штетни навики во исхраната

Зошто кучето мириса од устата?Секое куче барем еднаш во својот живот јаделе искрен "кал" според мислењето на својот господар. Некои кучиња ентузијастички ѕиркаа наоколу во ѓубре, други се обидуваат да мрши, а други не им пречи еден касај да јадат во градежни материјали или било што друго може да се јаде на. Дури и цинолозите не можат да објаснат зошто хранените животни вршат слични експерименти. Според некои експерти, ова однесување е знак на лоши манири куче, додека други тврдат дека ваквите хранење однесување е последица на недостатокот на во телото на некои хранливи материи. Зошто кучињата мирис од устата мувлосани работи, ние се разбираме. Како да се ослободите од овој мирис побрзо? Па мијат миленичиња, косата може да мириса на муцката. Обидете се да го испиете устата на животното и да ги измиете забите со посебна паста. Ваша задача - да се направи на кучето да престане да јаде на улица, да истражувам во домашен отпад. На прв поглед, може да се носат надвор од муцката, а куќата да се стави ѓубре надвор од дофатот на вашето домашно милениче.

Камен за заби

Од детството, секој од нас се користи за миење на забите наутро и навечер. Но, само неколку сопственици ја спроведуваат оваа хигиенска процедура за своите четириножни миленичиња. Се чини, зошто: бидејќи кучињата не јадат силна боја на храна и не пушат. Всушност плакета се формира во усната шуплина после секој оброк. Некоја храна, како што е конзервирана храна, го стимулира нејзиниот изглед. Ако баналните правила за хигиена на усната шуплина не се почитуваат, може да се појави забен камен. Ако се збунувате околу прашањето: "Зошто мириса на устата на кучето?", Испитај ги забите. Визуелно забен камен кај животните изгледа исто како кај луѓето. Ова е појачан жолт слој, што не е толку лесно да се отстрани.

Начини отстранување на забен камен кај кучињата

Зошто кучето мириса на гнили цариградско грозде?Најдобар третман е превенцијата. Редовно расипувајте го кучето со посебни третирања и играчки дизајнирани за да се спречи појавата на забен камен. Елиминирање на вода од чешма од соодносот на животното. За пиење, само исчистени или варени. Ако кучето има мирен темперамент, од време на време можете да ги измиете забите. Во ветеринарните аптеки дефинитивно ќе најдете специјални пасти и четки. Но, што ако веќе се појавил каменот? Зошто кучето мириса од устата, како да се отстрани плочата и да се спречи кариесот? Најсигурен начин е да контактирате со ветеринар-стоматолог. Лекарите кои специјализираат во забите на нашите четириножни пријатели ќе понудат избор на механички или ултразвучен отстранување на забен камен.

Други болести на усната шуплина

Зошто кучето мириса лошо од устата?Зошто мириса од устата на куче непријатно, ако ја гледате храната на животното? Изберете го моментот кога кучето ќе биде мирно и се наоѓа за да комуницира со сопственикот. Внимателно и внимателно проверете ја усната шуплина на животното. Ако има лезии или воспаленија, не заборавајте да му го покажете на кучето на забар. Раните и микроците во устата може да се појават од кршливи коски, скршени заби. Ако за време на визуелната инспекција забележале одредена штета на ткивата или на заболените заби, само специјалист може да помогне. Денес, стоматологијата за животни нуди речиси иста листа на услуги како вообичаената болница за луѓе. Нашите четириножни пријатели спроведуваат протетика, отстранувајќи оштетени заби. Стоматологот ќе ви каже како правилно да се грижите за усната шуплина на животното. Доколку е потребно, може да се препишат раствори за плакнење и специјални гелови.

Проблеми со црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт

Зошто кучето мириса на риба од устата?Ако патувањето до стоматолог не помогне да се разбере зошто кучето лошо мириса од устата, има смисла да се спроведе сеопфатно испитување на миленичето. Причината за задоцнето дишење може да биде хронични заболувања на желудникот, цревата, бубрезите и црниот дроб. Овие проблеми може да ги идентификувате со спроведување на посебна дијагноза. Немојте да се изненадите зошто кучето мириса скапани од устата ако има симптоми на дигестивно или труење со храна. Непријатен мирис може да се појави со дијареа, повраќање или дијареа. Запомни дека секое дигестивно растројство е многу полесно да не се лечи, туку да се спречи. Почитувањето на режимот на хранење, изборот на свежи и здрави производи за здравјето на миленичето е гаранција за нејзиното добро. Можете исто така да заборавите за проблемот со мирис од устата во согласност со овие едноставни услови.

Замена на моларни заби од автохтони

Зошто малите кучиња мирисаат од устата?Многу грижи за сопствениците на млади кучиња се доставуваат со какви било промени во здравјето на нивните миленици. Што ако го заобиколиме здивот на кучето? Може да се појави непријатен мирис кога моларните заби се заменуваат со домородните. Во овој период може да се формираат дупки за крварење во усната шуплина на кутрето. Мешани со плунка на животното, крвта може да мириса не е многу пријатна. Не е потребен посебен третман за непцата на кучето. Лунците формирани со губење на забите, многу брзо се лекува природно. Ситуацијата е сосема поинаква ако сличен проблем е забележан кај животни од препознатлива возраст. Зошто мириса на устата на кучето во овој случај? Најверојатно, проблемот лежи во болестите на забите и непцата. Пожелно е кучето да му покаже на стоматологот, да се справи со проблемот ќе им помогне на специјални подготовки за чистење на забите и дезинфекција на усната шуплина.

Тајните на свеж здив за вашето домашно милениче

Експертите советуваат да ги покажат сите животни на ветеринари најмалку еднаш годишно. Таквото превентивно испитување ќе помогне да се контролира здравјето на кучето и да се идентификуваат заедничките патологии во почетните фази. Набљудувајќи ги сите препораки на ветеринарот за нега и исхрана, најверојатно, никогаш нема да наидете на проблемот со задушен здив. Зошто малите кучиња мирисаат од устата, дали овој мирис може да се спречи? Прашајте го вашиот ветеринар за изборот на средства за редовна нега на забите и непцата на животното. Специјалистот ќе помогне да изберат најсоодветни средства, земајќи ги предвид сите особености на специфичното куче.

Народни рецепти за свежо милениче за миење

Зошто кучето мириса од устата со уринаНекои одгледувачи тврдат дека најдобриот превентивен против непријатниот мирис од устата на домашно милениче е свеж зеленчук. Ситно исечете мал куп магдонос и додадете го на добитокот на животното. Овој зачин позитивно влијае на варењето на кучето и свеж здив. Посебно внимание на хигиената на усната шуплина треба да се даде ако миленик јаде природна храна или конзервирана храна. Редовно да џвакаме не само специјални тревки и играчки, туку и обични трошки од кора од црн леб. За хигиенски цели, можете да се обидете да ја исплакнете устата со слаб раствор на сода за печење. Во борбата против забен камен, конвенционалниот хидроген пероксид (3%) ќе помогне. Завртете прст завој на прстот и навлажнете го во раствор од антисептик. Потоа избришете го добитокот со забите на животното од надворешната и внатрешната страна. Постои уште еден ефикасен национален рецепт против лош мирис од устата животно. За чаша вода, земете лажичка мала сол и сода за печење. Во подготвениот раствор, треба да го навлажнете памукот и да ги избришете забите со неа. Овој метод добро функционира против жолтата плоча на забите. Се надеваме дека нашата статија ви помогна да разберете зошто кучето мириса на урина од устата и како да се ослободи од пријатен мирис. Нахранете го домашно милениче правилно, не заборавајте за хигиена на устата и редовно го прикажувате животното на ветеринарот. И тогаш здивот на вашето куче секогаш ќе биде свеж!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто мириса од устата наутро?Зошто мириса од устата наутро?
Како да се отстранат болви од кучиња?Како да се отстранат болви од кучиња?
Кучето ја обвива куќата. Како да ја одвикне од оваа навикаКучето ја обвива куќата. Како да ја одвикне од оваа навика
Колку долго живеат Пекинезите и како треба да се грижат за тоа?Колку долго живеат Пекинезите и како треба да се грижат за тоа?
Зошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемотЗошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемот
Зошто кучето јаде измет? Зошто кучето има измет од мачки?Зошто кучето јаде измет? Зошто кучето има измет од мачки?
Повраќање кај кучето - причини, совети и препораки.Повраќање кај кучето - причини, совети и препораки.
Зошто кучето ја тресе главата и си ги гребеше ушите?Зошто кучето ја тресе главата и си ги гребеше ушите?
Црвена точка на стомакот на кучето: причини за појава, видовиЦрвена точка на стомакот на кучето: причини за појава, видови
Кучиња кои не избледуваат и не мирисаатКучиња кои не избледуваат и не мирисаат
» » Зошто мириса на устата на кучето? Причини за непријатен мирис