obrechye.ru

Заби кај кучиња: превенција и третман

Добар сопственик мора внимателно да се грижи за забите на неговиот милениче, бидејќи ако ова барање не се почитува, животното може да има сериозни проблеми. Камен за заби кај кучињата е опасно не само по себе - во отсуство на третман, инфекцијата може да влијае на гастроинтестиналниот тракт. Важен аргумент за сомневањата за придобивките од превенцијата е високата цена на стоматолошката заштита за животните.

забен камен кај кучињата

Причини

Стоматолошкиот камен кај кучиња најчесто се јавува поради следните причини:

  • Неточна исхрана на течна храна или дисперзирана храна.
  • Употреба на штетни производи - брашно и слатка.
  • Повреда на исхраната - "kusochnichane."
  • Ниска активност на животното.
  • Недостаток на превенција.

Со несоодветна исхрана, храната останува заглавена на усната шуплина на животното и се случува активна репродукција на бактерии со патогени организми - сето ова води до формирање на плакета, стоматолошки камен и понатамошна миграција на инфекцијата.

Превенција

Стоматолошкиот камен кај кучињата, како и многу други болести, е полесен за спречување од лекување. Превентивните мерки вклучуваат:

  • Примена на гранулирани фуражи.
  • Диета се состои од два оброка дневно.
  • Редовно четкање на забите.
  • Употреба на јами, јажиња, играчки за џвакање - разни производи за чистење.
  • Посета ветеринарни клиники кои имаат стоматологија за кучиња.

чистење на забите во кучиња

Ако животното јаде течна храна, се зголемува стапката на појава на калкулус, како и други болести на забите. Со цел стомакот да работи подобро и во исто време за спречување на забен камен, неопходно е да се комбинира исхраната, овозможувајќи им на животните да ја џвакаат храна долго време. Треба почесто да се дадат силни коски, суров зеленчук и овошје во целост, што помага да се исчистат забите.

Гумени јажиња и играчки се одлични превентивни мерки. Често тие се направени од силни теми, испреплетени во јазол - совршено ќе се отстрани плаката и ќе се исчистат непцата. Играчките може да се направат од гума со шила или од кожата на добитокот. Ваквите мерки придонесуваат за отстранување на плочата. Честата употреба на сите видови играчки не дозволува нејзината акумулација. Покрај тоа, современите производи може да се импрегнираат со нане вкус, благодарение на што дишењето на животното ќе биде свежо.

При изборот на камен и играчка, мора да се има предвид големината на животното. Важно е состојбата на забите во моментот - премногу тешки или големи предмети можат да ја оштетат усната шуплина.

Чистење

Најефективното средство за борба против плака е редовно четкање на забите кај кучињата. Во зависност од расата, постапката може да се препорачува дневно. Обично тоа се прави 1-2 пати секој месец. Во овој случај, сопственикот постојано гледа во забите и непцата на животното.

стоматологија за кучиња

Животното, особено големото, мора да се учи од рана возраст до постојани испитувања, да го научи тимот "заби". Да избереме средства за напуштање денес е многу лесно - во секоја продавница за животни постои огромен избор на четки и пасти. Можете да изберете производи базирани на мириси, пријатен за сопственикот, или вкус, пријатно куче.

Четката треба да биде избрана мека или средна. Одлично решение е купување на две четки. Еден од нив ќе служи за чистење, вториот може да направи масажа со гуми за џвакање. Забите на кучето имаат структура различна од нашата, па не ја купувајте "човечка" четка.

Исто така чистење на забите кај кучињата дома се врши со завој или газа, на кој се нанесува раствор на водороден пероксид, сода за печење. Ако животното има заболување на срцето или бубрезите, не се препорачува употреба на сода.

Многу е тешко да ги миеш забите дома, бидејќи кучето може да се спротивстави на непријатната постапка и непријатниот вкус на производи за чистење. Кога ги чистите забите, непцата може малку да крварат.

Симптоми

Ветеринарите велат дека каменот кај кучињата е најчестата болест. Суштината на тоа - колонија на бактерии, кои живеат на емајлот на забот на животните. Првично, ова е лесен премаз, со текот на времето станува погусто и потешко, добивајќи жолта или кафеава боја. Реагирајќи со калциумови заби, оваа супстанца постепено се минерализира.

Ако сопственикот забележал непријатен мирис од устата на животното, мракот плакета на забите, анксиозност, треска - може да се зборува за појавата на болеста. Најчесто се јавува кај Спаниели, Шпиц, Териери, Дашони и Пекинезе.

отстранување на калкулус кај кучињата

Стоматолошкиот калкулус влијае на емајлот, па се јавува иритација и воспаление на оралната слузница. Прво на сите, страдање на задниот дел на забите, каде што може да останат честички од храна.

Болеста најчесто се развива кај средовечни животни. Причините се наследството и прекршување на режимот на хранење.

Третман

Отстранувањето на забен камен кај кучињата дома е можно во раните фази. За да го направите ова, се користат фитотерапија и народни лекови. Применети решенија на камилица, мудрец, бозел. Активно употребувани фитовитамини. За физичко влијание нанесете раствор на сода на билки.

Многу често, за одржување на состојбата, се препорачува да се користат специјализирани сточна храна што го спречуваат појавувањето на плочата или значително го забавуваат нејзиното формирање.

Не користете метални алати или цврсти четки за отстранување. Ваквите мерки ќе доведат до уништување на забите и до тешки крвави непца.

Избриши

Отстранување на забен камен кај кучињата кои поминале на средината и тешка фаза, потребно е да се спроведе во клиниката. Третманот вклучува професионално отстранување на камења, третман на гуми за џвакање, антибактериски тек, и кога се појавуваат компликации и отстранување на сериозно оштетените заби.

Отстранувањето се врши под анестезија. Ова овозможува брзо и ефикасно спроведување на постапката, со што се намалува непријатноста на животното.

Стоматологијата за кучиња нуди услуги ултразвучно чистење на забите. Ова овозможува да се зачува бојата и природната емајл. По оваа постапка, забите на животното се полираат и се покриваат со раствор за флуор за превенција.

скалирање кај кучињата

Редовност на чистење, превенција, прегледи на лекарот - тоа е гаранција за здравјето на забите на животното.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто ентеритис кај кучињата, и како да ги третираме?Зошто ентеритис кај кучињата, и како да ги третираме?
Одреди ја возраста на кучиња според човечките стандардиОдреди ја возраста на кучиња според човечките стандарди
`Хилс` - храна за кучиња и кученца`Хилс` - храна за кучиња и кученца
Зошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемотЗошто мачката мириса од устата: причините и решавањето на проблемот
Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!
Дисплазија кај кучиња: степен, причини, третманДисплазија кај кучиња: степен, причини, третман
Камен за заби - како да се ослободите? Паста за заби од забен камен. Отстранување на забен камен -…Камен за заби - како да се ослободите? Паста за заби од забен камен. Отстранување на забен камен -…
Чистење ултразвучни заби: осврти и фотографииЧистење ултразвучни заби: осврти и фотографии
Диета за исхрана на кучиња: карактеристиките на избор. Ефекти врз телото на животното кај одредени…Диета за исхрана на кучиња: карактеристиките на избор. Ефекти врз телото на животното кај одредени…
Надворешни паразити кај мачки и кучињаНадворешни паразити кај мачки и кучиња
» » Заби кај кучиња: превенција и третман